Na konci jún sa v areáli Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici uskutoční v poradí už desiaty ročník letných filmových projekcií, ktoré miestne filmové publikum pozaná pod značkou Kino v bazéne. Štvordňový program jubilejného ročníka prinesie štyri výnimočné filmové zážitky pod holým nebom.

Organizátori Kina v bazéne aj tento rok stavili predovšetkým na pôvodnú nezávislú tvorbu. Na projekciách tento rok nebudú chýbať filmári, filmárky a takisto sprievodný program k desiatemu výročiu. Štvoricu večerov spája téma minulosti, nie však v trýznivej sentimentálnej podobe, ale predovšetkým ako zdroj rozširujúceho poznania.

Tohtoročný program 28. júna otvorí projekcia dokumentu Žena novej doby režisérky Anny Gruskovej, ktorá v ostatných rokoch mapovala osud významnej literárnej vedkyne a prekladateľky Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej. Počas večera v bazéne sa zároveň uskutoční uvedenie jej autorskej knihy Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej, ktorá vychádza v banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta.

Ďalším pôsobivým filmovým zážitkom bude 29. júna projekcia dokumentárneho profilu Architekt drsnej poetiky. Režiśer Ladislav Kaboš ho zasvätil architektovi Hansovi Broosovi, rodákovi z Veľkej Lomnice, ktorého preslávili početné brutalistické stavby v Brazílii, pričom na Slovensku sme o ňom vedeli doposiaľ veľmi málo. Kde inde premietať film o slávnom brutalistovi ako v betónovej oáze na Tajáku?

Cez minulosť sa do prítomnosti pozerá aj režisér Jan Gogola ml., ktorý sa vo svojej snímke Večný Jožo snaží popasovať s neuchopiteľnou osobnosťou frontmana Elánu Joža Ráža a paralelne tak zrkadlí aj prechod našej spoločnosti z éry socializmu do divokého raného kapitalizmu. O pop-kultúrnom fenoméne, ktorý Ráž stelesňuje, sa budeme pred projekciou 30. júna rozprávať s hudobným publicistom Oliverom Rehákom. Po filme bude nasledovať 80s afterparty k desiatim ročníkom Kina v bazéne s DJom Bran-chekom.

Program tohto ročníka uzatvorí v piatok 1. júla premiéra nového dokumentu o slávnom fotografovi, Dežo Hoffman – fotograf Beatles. Režisér Patrik Lančarič, ktorý film príde osobne uviesť na projekciu, sa posledných päť rokov venoval hľadaniu svedectiev o výnimočnom mužovi s fotoaparátom, ktorý urobil viac záberov Beatles ako ktokoľvek iný a zaznamenal všetky významné udalosti ich oslnivej kariéry.

Okrem projekcií projekt Kino v bazéne ponúka verejnosti jedinečnú možnosť navštíviť netradičný areál Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, za ktorého tvárou stoja architekt Pavel Rek a sochár Jaroslav Kubička.