William Shakespeare raz povedal: „Keby sme po celý rok športovali ako na sviatky, bol by šport rovnako nudný ako je dnes práca.” Možno tiež budete súhlasiť s tým, že v tej vete je kus pravdy, ale priznajme si úprimne, že pokiaľ nám to zdravie dovolí, športovať treba aspoň „sviatočne”, aby sme sa od toho každodenného stereotypu nejako odreagovali.

Ľudia väčšinou nemajú problém nájsť si zaujímavé koníčky a záľuby, ktorým sa dokážu naplno odovzdať. Väčšinou ide práve o športy, ktorým sa, či už aktívne, alebo pasívne, venujú mnohí ľudia aj v našom meste. Väčšinou ide o futbal, hokej, prípadne tenis, pre ktoré sú u nás vytvorené veľmi dobré podmienky. Skoro každý predsa vie kopnúť do lopty a nájsť v Banskej Bystrici voľné trávnaté plochy nie je žiadny problém. Školáci majú možnosť navštevovať rôzne športové krúžky, v ktorých rozvíjajú svoj talent a tí menší majú k dispozícii množstvo detských ihrísk, na ktorých sa dokážu do sýtosti vyblázniť.

Všetko v podstate vyzerá byť v poriadku, až na jeden „malý detail“. Kde športovať v zime, pokiaľ práve neholdujete zimným športom? Pokiaľ nemáte peňazí nazvyš, alebo nie ste priamo členom nejakého športového klubu, ktorý vlastní športovú halu, alebo aspoň telocvičňu, v ktorej môžu tréningy prebiehať celoročne, máte jednoducho smolu. Dážď, sneh, alebo zima asi odradia väčšinu z nás od akéhokoľvek pokusu o aktívny pohyb. Áno, nájdu sa aj odvážlivci, ktorým počasie neprekáža, ale nemyslím si, že je ich veľa. Plaváreň, ktorú tento rok opäť sprístupnili, je veľmi vhodnou voľbou pre každého „pohybuchtivého“ človeka, no nie každý vie, alebo chce plávať a hlavne nie každý si ju môže pravidelne dovoliť. Stále je tu síce možnosť navštíviť posilňovňu, ktorá ale často ponúka len „umelú“ formu cvičenia. Ľudia čo do nej chodia totiž majú možnosť nabrať svalovú hmotu, ale skutočná sila, ktorú môžu získať práve prirodzeným tréningom, len s hmotnosťou vlastného tela, im často krát chýba. Tú ťarchu prebytočných svalov, často zvýraznenú rôznymi výživovými doplnkami, potom s ešte väčšou námahou nesú. Navyše, táto forma cvičenia tiež nie je zadarmo, a preto mnohým ľudom v zime chýba motivácia športovať. Jednoducho na to nevidia vhodné podmienky. Možnosti síce sú, ale zďaleka nie sú také ideálne, aké by byť mohli.

il. foto: sportbb.sk

Dôraz v rozvíjaní športových zručností by sa mal klásť aspoň na deti a mládež, ktoré ten pohyb naozaj potrebujú, ktoré chcú svoj voľný čas tráviť zmysluplnejšie. Chcete nebodaj, aby si platili posilňovňu? Telesnú výchovu na škole má predsa každý z nich, aj keď 2-3 hodiny do týždňa sú skoro na zaplakanie. Telocvične, ktoré sú často vybavené kvalitným náčiním, pravidelne zívajú prázdnotou a zďaleka nie sú využité tak efektívne, aký je ich skutočný potenciál. Viem, že v Banskej Bystrici je množstvo mladých ľudí, ktorí by privítali možnosť ísť si zacvičiť, prípadne zahrať futbal, alebo basketbal aj v zime. Stačilo by pritom tak málo. Práve školy predsa formujú životy detí, a preto by im malo záležať na ich zdravom životnom štýle nie len počas vyučovania, ale napríklad aj popoludní, alebo cez víkendy. Viem, že prevádzka telocviční, ktoré v podstate platíme z vlastných daní, tiež niečo stojí, ale zlepšenie prístupu do týchto zariadení a poskytnutie nových možností pre aktívne trávenie voľného času mladých ľudí, by tiež určite „stálo za to“.

Možno je práve zima tým správnym obdobím, kedy by sa kompetentní mohli zamyslieť nad tým, či by sa niektoré veci nemohli zmeniť k lepšiemu. Vonku sa strieda sneh s „čľapkanicou” a mládež v našom meste preto často uprednostňuje skôr vysedávanie za počítačom, alebo pred televízorom, ako nejaký pohyb. Nie vždy je ale na vine moderná technika, občas si za to môžeme aj sami. Ide len o to, aké podmienky na šport môžeme našim mladým ľuďom ponúknuť. Priestory na to sú, nájde sa aj ochota?