V stredu 21. decembra vystúpi v Banskej Bystrici známy slovenský pesničkár Peter Janků. Na Vianočnom koncerte v Klube Hudby a Divadla predstaví aj svoj nový album Kalendár nádeje.

21_peter-janku„Na albume Kalendár nádeje je dvanásť skladieb, ktoré môžem s odstupom času nazvať stenografickým zápisom ostatného obdobia môjho života, a to od spadnutia domčeku z karát, predstavujúcich „istoty“ tohto sveta,smerom k hľadaniu skutočných a večných hodnôt.A ak môžem parafrázovať Editu Steinovú, človek, ktorý poctivo hľadá celý život pravdu, musí príst na to, že tou pravdou jeh Boh. Dvanásť skladieb, dvanásť mojich mesiacov Kalendára nádeje,“ hovorí Peter Janků, ktorý ku všetkým napísal texty a zložil hudbu.

Album Kalendár nádeje sa začína pesničkou Vianočná, ktorá vtipne paroduje predvianočný chaos. Peter Janků o tejto skladbe povedal: „Je o kontraste konzumného pohľadu na tieto sviatky a podstatou Vianoc, na ktorú tento svet akosi zabúda. Keď vznikala, pociťoval som obrovskú potrebu zahodiť dvojtvárnosť života a sústrediť sa na to podstatné a na tom stavať svoj život, prestať byť vlažným a otvoriť sa tomu, že Ježiš Kristus sa môže narodiť aj vo mne, že môže rozpáliť to svetielko Božej identity, ktorú každý v sebe máme a priniesť do života ten druh pokoja, ktorý môže dať jedine on.“

Peter Janků je autorom textu aj hudby všetkých skladieb na albume, ako však hovorí: „Bolo by odvážne, keby som ich autorstvo pripisoval sebe. Každý tvorca, predpokladám, cíti pokoru pred tvorením a často sám býva prekvapený, čo a ako z jeho rúk vyjde, v mojom prípade už viem, komu za pesničky, ako aj za všetko, vďačím.“

kalendar-nadejeTohtoročné koncertovanie ukončí Peter dva dni pred Vianocami v breznianskej synagóge. Vianoce bude prežívať v kruhu svojej rodiny, s manželkou a dvomi synmi.

„Vianoce sú u nás kresťanské, ale ako v každom regióne sa spájajú s veľa tradičnými lokálnymi zvykmi, ktoré ich priebehu dávajú špecifickú príchuť. Pre mňa začínajú už adventom, očakávaním narodenia a príchodu Spasiteľa a celkovým stíšením sa. Na Štedrý deň pôst, prijatie vinšovníkov, oplátka s medom, makové opekance, pôstna kapustnica, ryba a šalát, darčeky, polnočná omša a liturgická oslava Vianoc. Odkedy máme deti, tak všetko to okolo sa deje najmä pre ich radosť,“ hovorí.

Vianočný koncert Petra Janků v stredu 21. decembra v Klube Hudby a Divadla sa začína o 19. hod.

Peter Janků, pesničkár, scénograf a publicista, rodák z Poltára, patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej folkovej scény. S Banskou Bystricou ho spája štúdium na Univerzite Mateja Bela, pôsobenie v Štátnej opere (2000 – 2002) a spolupráca s Bábkovým divadlom na Rázcestí a Divadlom Štúdio tanca.