Úradníci banskobystrického mestského úradu si môžu gratulovať. Oficiálna internetová stránka mesta Banská Bystrica obhájila v súťaži ZlatýErb.sk vlaňajšie druhé miesto v kategórii stránok miest a mestských častí.

Porovnanie stránok mesta Banská Bystrica a Bratislavy.

Vyhlásenie výsledkov 9. ročníka súťaže ZlatyErb.sk 2012 sa uskutočnilo vo štvrtok 25.10.2012 v Bratislave, v rámci Medzinárodného kongresu ITAPA. Najlepšiu stránku spomedzi obcí na Slovensku má Klátová Nová Ves, spomedzi miest a mestských častí zvíťazila Bratislava, pred Banskou Bystricou, a Levicami. Najlepšiu internetovú stránku spomedzi samosprávnych krajov má podľa tejto súťaže Prešovský samosprávny kraj. Portál Banskobystrického samosprávneho kraja sa v súťaži naopak v konkurencii ostatných VÚC umiestnil len na predposlednom mieste. „Kvalita webových stránok slovenských samospráv z roka na rok narastá. Za posledné obdobie zaznamenali porotcovia výrazný posun najmä v grafickej úrovni a prehľadnosti navigácie. Pribúdajú aj služby s použitím mobilných technológií. V záujme rozvoja turizmu by mohli samosprávy viac vytvárať cudzojazyčné verzie stránok. Stránky obcí naďalej zaostávajú za mestami,“ povedal pre zlatyerb.sk predseda súťaže Miroslav Drobný.

Obsah v poriadku, problémom prehľadosť

Súťaž ZlatýErb.sk sa podľa svojich kritérií zameriava najmä na obsahovú stránku portálov. To, že internetová stránka mesta Banská Bystrica zákonom vyžadované informácie či pre obyvateľa dôležité dokumenty obsahuje ešte neznamená, že ich návštevník aj nájde.

„Druhé miesto webu mesta Banská Bystrica je síce pekné, no o kvalite spracovania samotného webu veľa nevypovedá. Treba si uvedomiť, že v konkurencii, ktorý mala vo weboch ostatných miest, nie je žiadny úspech umiestniť sa v prvej trojke, stále je to totiž len pozícia jednookého medzi slepými. Zo zhliadnutých webov aké také kritériá totiž znesú len webové stránky mesta Bratislava a mesta Čadca. V ostatných prípadoch, vrátane webu Banskej Bystrice sa dá len ťažko hovoriť o kvalitnom dizajne či použiteľnosti stránok,“ hovorí UI & UX dizajnér spoločnosti Melon marketing Tomáš Minarik.

Rozdiely medzi stránkou hlavného mesta a Banskej Bystrice sú ale markantné. Úplne jednoduchá podstránka napríklad v hlavnom meste užívateľa jasne nasmeruje na riešenie všetkých situácií vo styku so samosprávou… Na stránke Banskej Bystrice sa návštevník dostane na ďalšie podstránky, kde buď nájde zoznam všetkých tlačív, alebo potom informácie podľa jednotlivých oddelení mestského úradu na samostatnej stránke. Samospráva mesta pod Urpínom má ale na internete aj obsahové problémy, na ktoré už dlhodobo upozorňuje Transparency International Slovensko. Systém zverejňovania zmlúv je totiž aj po spustení novej externej aplikácie stále jeden z najhorších na Slovensku.

Nami oslovený odborník jasne tvrdí, že súčasná stránka mesta neprináleží dnešnej dobe: „Lacné a tuctové dizajnérske spracovanie, komplikovaná použiteľnosť a neprehľadnosť webu, či takmer nulové prepojenie so sociálnymi sieťami (takmer 2 milióny registrovaných Slovákov na Facebooku), sú priam neodpoustiteľné hriechy. Preto by som predstaviteľom mesta Banská Bystrica odporučil, aby sa na túto cenu nepozerali ako na úspech, ale skôr ako na šancu spraviť nový web, ktorý bude pripravený predovšetkým pre bežných občanov mesta. Potom som si istý, že Banská Bystrica bude môcť s hrdosťou preberať cenu nielen za druhé, ale pokojne aj za prvé miesto v tejto súťaži,“ dodáva Minarik.