Súčasná doba je veľmi rýchla a nový životný štýl mladých ľudí tomu len nasvedčuje. Množstvo starších občanov sa už pravidelne pozastavuje nad tým, akým spôsobom tí „neskôrnarodení“, trávia svoj voľný čas. Dnešok patrí sociálnym sieťam a počítačom, ale keď už treba opustiť ich klávesnicu, je to často len kvôli škole, práci, alebo nočným výjazdom s priateľmi. Každý z nás asi vidí príčinu niekde inde, ja len viem, že Banská Bystrica je mesto plné možností, ktoré aj týmto ľuďom určite dokáže ponúknuť viac.

Zvyky, alebo skôr zvláštne zlozvyky ťahajú ľudí po večeroch do ulíc mesta, pričom už ale často nie je ich cieľom iba pokojné posedenie s priateľmi, ale skôr odviazaná zábava pri poháriku. Nezriedka sa tiež stretávame s agresívnymi „kvázifanúšikmi“ na športových podujatiach, ktorí svojim „povzbudzovaním“ veselo ničia všetko naokolo. Moderná forma zábavy – takto by to charakterizovala asi väčšina z účastníkov podobných akcií. Pre nich je to spôsob, ako sa jednoducho odreagovať od denného stereotypu, ako sa poriadne vybúriť. Aj keď mnoho rodín nemá peňazí navyše, na toto sa vždy nejaké nájdu, v piatok predsa mládež musí vyraziť do ulíc. Veď prečo platiť niekoľkonásobne viac za hudobné, alebo športové krúžky, keď to decká aj tak často omrzí skôr, ako ich vôbec začnú navštevovať?

Každý si ale isto spomína na svoje detstvo a to, ako trávil svoj voľný čas vtedy. Školské preliezky, naháňačky na dvore a lozenie po stromoch boli v tej dobe takmer na dennom poriadku. Teraz by sa na takejto forme zábavy asi viacerí len pousmiali, ale aj tak si myslím, že nie je úplne pritiahnuté za vlasy hľadať možné riešenia práve tu a inšpirovať sa tak bezstarostným detstvom.

Na každom sídlisku v Banskej Bystrici nájdeme hneď niekoľko moderných ihrísk, čo je síce veľmi chvályhodné, ale má to jeden malý háčik. Ide totiž o detské ihriská, ktoré sú limitované vekom a hmotnosťou detí, ako aj rozmermi. Ponúkajú im presne to, čo potrebujú. No odreagovanie, relax a vybitie si nadbytočnej energie hľadajú aj tí starší – študenti a pracujúci, ktorí u nás nemajú takéto možnosti, a preto si hľadajú iné spôsoby zábavy. Vo svete je ale predsa bežné, že skoro v každom väčšom meste nájdeme aj ihriská pre dospelých. Sú to miesta, kde bez potreby vysokých výdavkov, záväzkov a rôznych iných obmedzení, môžete cvičiť svoje telo, zabávať sa a súčasne tak získavať aj celkovú psychickú pohodu. Nemusíte sa venovať futbalu, hokeju, alebo korčuľovaniu, a predsa máte kde zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Práve takéto ihriská, zložené z väčších hrázd, múrikov a posilňovacích strojov, na ktorých ľudia trénujú len s hmotnosťou vlastného tela, sú podľa mňa tým najlepším spôsobom, akým si aj tie „staršie deti“ môžu vybiť svoju prebytočnú energiu. Tieto miesta by preto mnohým ľuďom poskytli nové, finančne nenáročné, možnosti tréningu a zároveň by snáď motivovali aj ostatných, zatiaľ neaktívnych. Navyše veľa svetoznámych športovcov a spisovateľov už dávnejšie predpovedalo veľkú budúcnosť práve nesúťažným aktivitám. Ľudia totiž na podobných, hravých, tréningoch stretnú namiesto svojich súperov skôr nových priateľov a ich jediným sokom bude hranica ich vlastných schopností – ten najsilnejší súper na celý život.

Môj názor však je, že možnosť zmysluplného a dostupného trávenia času pre ľudí bez obmedzenia záujmov a hlavne veku, v našom meste zatiaľ chýba (s výnimkou posilňovacích strojov v areáli ZŠ Golianova), pričom práve ona by mohla byť pre Banskú Bystricu veľkým prínosom. Nehovorím síce, že takéto ihrisko zásadne zmení životný štýl mládeže, no myslím si, že minimálne dokáže pohltiť značnú časť ich energie, ktorú často využívajú dosť nerozvážne. Banská Bystrica by v tomto smere mohla ísť na Slovensku príkladom aj ostatným väčším mestám a ukázať im tak niečo nové, čo by ľudí pritiahlo a aspoň trochu ich odpútalo od ich zlozvykov. Zdravý životný štýl obyvateľov by mal byť predsa hlavnou prioritou vedenia nášho mesta. Ihriská pre deti už máme, ale naozaj to stačí?