Daždivé počasie okresalo program nižších futbalových súťaží počas prvých októbrových dní. Napriek tomu sme mohli byť svedkami viacerých zápasov v okolí. Darilo sa Zvolenu, Sásovej či Selciam. Náš fotograf zavítal na stretnutie 8. ligy medzi Hornými Pršanmi a Dúbravicou.

Ťahákom víkendu bol pre futbalových priaznivcov z regiónu duel 12. kola Fortuna ligy, v ktorom banskobystrická Dukla zdolala Michalovce. V akcii boli aj treťoligisti za banskobystrického regiónu, o ktorých zápasoch 9. kola III. ligy Západ vás informujeme v samostatnom článku. V tradičnom sumári nižších súťaží mapujeme dianie v ligách Stredoslovenského futbalového zväzu a oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica.

Zvolen vyhral vonku rozdielom triedy

Pre zlý stav terénu sa neodohrali stretnutia Kováčová – Badín a Šalková – Staškov. V akcii však boli hráči MFK Zvolen, ktorí vycestovali v nedeľu 2. októbra do Ružomberka, kde na umelej tráve čelili Liptovskej Štiavnici. Skóre stretnutia otvoril už v 6. minúte stopér hostí Ján Nosko, ktorý si našiel pred bránou odrazenú loptu po centri z ľavej strany a na dvakrát rozvlnil sieť. V 26. minúte sa Gabriel Snitka v protiútoku dostal do šance, ale prihral lepšie postavenému Jakubovi Tóthovi, ktorý poľahky zvýšil na 0:2.

Zvolenčania pridali ďalšie góly po zmene strán. V 53. minúte prihral Patrik Solivajs v pokutovom území Matejovi Staršiemu, ktorý sa pred bránou domácich dobre zorientoval a z otočky skóroval na 0:3. O štvrtý gól hostí sa v 65. minúte postaral Martin Bobok, keď pri ponechanej výhode doklepol loptu do prázdnej brány po prihrávke Daniela Blahutiaka. Domáci už len v 81. minúte skorigovali na konečných 1:4 gólom zo štandardnej situácie. Futbalisti Zvolena si tak pripísali druhú výhru v rade.

Ľupča doma podľahla Detve, prehral aj Medzibrod

Slovenská Ľupča privítala v nedeľu v rámci 9. kola V. ligy skupiny JUH Detvu. Stretnutie sledovalo podľa oficiálneho zápisu 150 divákov, ktorí v prvom polčase gól nevideli. V 53. minúte mohol poslať domácich do vedenia Ján Kostúrik, ktorý však nepremenil pokutový kop. Penaltu kopali aj hostia a Radovan Rapčan sa v 64. minúte z bieleho bodu nemýlil. Kostúrik si napravil chuť po zahodenej penalte v 67. minúte, keď vyrovnal na 1:1. Už o niekoľko desiatok sekúnd však prinavrátil Detve vedenie Peter Kluka. Hráčom Ľupče sa už vyrovnať nepodarilo, pričom hostia ešte v samom závere upravili na konečných 1:3 zásluhou Tomáša Ostrihoňa. Slovenská Ľupča tak prehrala tretí zápas v rade.

Nedarilo sa ani piatoligovému Medzibrodu, ktorý sa nemohol v nedeľu v Málinci spoľahnúť na výraznú podporu z RSC Hamsik Academy. Sokol však v rámci spolupráce s treťoligistom posilnil aspoň Adam Bobrovský, ktorý v 40. minúte znižoval na 2:1. Hráči Málinca však ovládli druhý polčas a napokon porazili Medzibrod jednoznačne 5:1.

Sásová si poradila s Dobrou Nivou, doma uspeli aj Selce

V prvý októbrový víkend sa odohrali len tri stretnutia 9. kola VI. ligy skupiny C. V sobotu 1. októbra sa posledný Sliač stretol doma s Hrochoťou. Toto šiestoligové derby prinieslo dramatický priebeh. Už v 2. minúte poslal hostí do vedenia Simon Sihelský, ale Kristián Halama už v 4. minúte vyrovnal na 1:1. Po vlastnom góle Michala Poliaka zo 14. minúty išla do vedenia opäť Hrochoť, na čo Sliač opäť odpovedal, tentokrát v 29. minúte zásluhou Róberta Eleka. Po prvom polčase vyhrávala tesne Hrochoť, keďže krátko pred prestávkou premenil penaltu Róbert Sláva. V 54. minúte zvýšil na 2:4 Adam Poliak, ale vlastný gól si dala aj Hrochoť, konkrétne Milan Kujan v 63. minúte. Krátko na to vyrovnal na konečných 4:4 Marek Zemko. Sliač tak ukončil 8-zápasovú sériu prehier.

Sásová hostila v nedeľu pred približne 150 divákmi Dobrú Nivu. V 10. minúte otvoril skóre stretnutia hrajúci tréner domácich Andrej Dubovický. V rozmedzí 22. a 25. minúty sa dvakrát presadil Martin Sedliak, ktorý v 79. minúte skompletizoval hetrik premeneným pokutovým kopom. Sásová tak proti predposlednému celku tabuľky potvrdila rolu favorita a zvíťazila 4:0.

Selce doma v nedeľu s Krupinou od 3. minúty prehrávali, ale už v 8. minúte vyrovnali zásluhou kapitána Filipa Koctúra. Po góle z 24. minúty však viedli po prvej 45-minútovke hostia. Selčanom sa podarilo v druhom polčase otočiť zápas, keď v 53. minúte skóroval po druhýkrát Koctúr a v 65. minúte rozvlnil sieť Serhiy Kurta. Hráči Krupiny dokázali v 74. minúte vyrovnať, ale zvyšok zápasu patril domácim. Koctúr pridal svoj tretí a štvrtý gól, oba z bieleho bodu, a Selce tak vyhrali 5:3. Pre Selčanov je to už tretia výhra v rade.

Malachov natiahol sériu bez prehry, Brusno porazilo Ľubietovú

Mužstvo Malachova sa po nevydarenom vstupe do sezóny už aklimatizovalo v 7. lige ObFZ BB a v nedeľu dopoludnia vycestovalo do Hronca po troch zápasoch bez prehry. V 21. minúte skórovali domáci, ale Malachov gólmi Róberta Sečkára, Jána Bartolovica a Ondreja Holána otočil priebežný stav na 1:3 do uplynutia 69. minúty. Hroncu sa však v záverečnej 15-minútovke podarilo dvomi gólmi vyrovnať na konečných 3:3. Malachov tak natiahol sériu bez prehry na 4 zápasy.

Brusno hostilo v nedeľu v derby neďalekú Ľubietovú. V prvom polčase sa ani jedno z mužstiev strelecky nepresadilo. Zlomové momenty stretnutia prišli v 56. a 58. minúte, keď dvakrát skóroval domáci Matej Parobek, pričom druhý gól strelil z penalty. Hráčom Brusna sa ešte v závere podarilo zvýšiť na konečných 3:0 zásluhou Patrika Pafka

Horné Pršany porazili Dúbravicu rozdielom triedy, Tajov opäť prehral

Tajov prehral už tretí zápas v rade, aj keď v sobotu v Čiernom Balogu strelil 4 góly. Rezerva domáceho Tatrana sa v stretnutí 9. kola 8. ligy ObFZ BB presadila až 8-krát. Staré Hory si doma podľa očakávania hladko poradili s posledným Hiadľom. Rezerva Šalkovej vyhrala na ihrisku Harmanca rozdielom triedy, pričom po dvoch góloch si pripísali Martin Chovan so Zdenkom Binderom.

S fotoaparátom sme zavítali na Horné Pršany, kam v nedeľu pricestovalo mužstvo Dúbravice. Po góloch Rolanda Saksu, Martina Riečana a Andreja Schuberta viedli domáci v 56. minúte už 3:0, ale hostia do uplynutia 59. minúty znížili zásluhou Rastislava Torňoša a Jána Nesteša na rozdiel jediného gólu. Horné Pršany však obrat nepripustili a po zásahoch Petra Šulaja a Tomáša Tótha zvíťazili 5:2, čím si pripísali tretiu výhru v rade.