Zrejme ste už zachytili, o čom bolo utorkové zasadnutie nášho mestského zastupiteľstva. Nami volení a platení zastupitelia venovali minimálne tretinu svojho posledného rokovania „veľmi“ dôležitej téme. Už som v rámci svojho blogu viackrát písal, ako mám rád Banskú Bystricu. A najviac mám na nej rád tú rozmanitosť… Každý deň ma… Veď to už asi poznáte, ja to doplním jemnejšie – …prekvapí niečo nové. Na rokovania mestského zastupiteľstva idem vždy v očakávaní, čo nové zas poslankyne a poslanci vymyslia, aby mi vyčarili úsmev na tvári. No a opäť raz nesklamali.

Blog šéfredaktora BBonline.sk Filipa Roháčeka

Hneď v úvode poviem, že s holubmi som si zažil svoje. V detstve sme so starou mamou chodili denne cez námestie, u Klimov kúpili nejaké tie rožky, jeden pre mňa, jeden pre holuby. To je posledná pozitívna spomienka na toto voľné vtáctvo. Potom prišli študentské časy v bratislavskej Mlynskej doline, kde sa študenti z celej republiky rýchlo naučia „láske“ k nim. Krásne ranné budenie spojené s holubím párením či nezameniteľná aróma ich exkrementov pri vetraní – na nezaplatenie.

Spolužitie s premnoženými holubmi jednoducho príjemné a zdravé nie je. Preto je jasné, že tento nielen sásovský problém, je potrebné riešiť. Poslanec Vladimír Pirošík z Banskobystrickej alternatívy veľmi alternatívne riešenia nehľadal, rozhodol sa pokutovať ľudí, ktorí ich budú prikrmovať. Je ale pravdou, že podobné nariadenia platia aj v iných metropolách. Napríklad v takých Benátkach, kde každé ráno o piatej na hlavné námestie nabehne upratovacia čata, ktorá od holubích výkalov čistí od dlaždíc až po každú sochu, podobný zákaz zaviedli a prípadné kŕmenie holubov vás môže vyjsť až na 500 eur.

Ale dosť bolo básničiek o holuboch. Utorkové zastupiteľstvo v podstate o nich vôbec nebolo.

Išlo zase raz o to, že dohodu reálne nechcú ani jedni, ani druhí. Možno na prvý pohľad by sa dalo samotné Pirošíkove doplnenie všeobecne záväzného nariadenia len ťažko kontrolovať.  Na druhej strane neobstojí ani výhovorka opozície, že aj napriek prerokovaniu na príslušnej komisii, neprerokovala tento bod mestská rada. Tá ho pritom mala na stole, akurát ho nezaradila do svojho rokovania. Toto je už naozaj o tom povestnom porovnávaní si… Keď predkladateľ navrhuje pokutovať ľudí holuby kŕmiacich a opozícia ich chce priamo usmrcovať, ako sa vyjadril Jakub Gajdošík, pýtam sa, prečo sa nehľadá kompromis. Ale úplne najhoršie na tom je, že politici chcú od stola riešiť problém vtáctva v meste.

Áno smejte sa, ak ste normálni. Seriózne rozoberáme nesmrteľnosť chrústa. Ale keď môžu poslanci, prečo nie my.

Ani jeden človek, ktorý v tej chvíli sedel vo Veľkej sieni Mestského úradu zrejme neštudoval ornitológiu, ani epidemiológiu, ani… Aj keď návrh údajne bol konzultovaný s odborníkmi, argumenty opozícia zjavne nebrala. Ja byť poslancom, asi dám Odboru životného prostredia vypracovať odborný, prípadne aj externý nezávislý návrh riešenia problému premnožených holubov na sídlisku Sásová.

Ale nie. Problém holubov nechcel reálne riešiť nik. Opäť  to bolo len o dokazovaní si faktu, ako sa jedni aj druhí navzájom nemajú radi. Najmä, keď sa Pirošík nechal počuť, že návrh bude predkladať dovtedy, dokiaľ o ňom všetkých nepresvedčí. Konštruktívna to diskusia za naše peniaze…

Možno ma po týchto riadkoch pošlete písať naspäť tam, odkiaľ som pred rokom prišiel, ale na veci sa treba pozerať jednoducho a pragmaticky. Nie riešiť dookola a neustále vlastné komplexy, ktoré si už za roky spolupráce vytvorili obidve strany.

Prečítajte si staršie vydania Tak banskobystricky…
Prečítajte si profil autora tu…