Futsalisti MIBA Banská Bystrica dosiahli najväčší úspech v histórii klubu, keď uspeli v semifinálovom dvojzápase proti Košiciam.

Banskobystrickí futsalisti sa ujali vedenia v sérii, hranej na dva víťazné zápasy, v piatok 6. mája na domácej palubovke. Odveta sa odohrala v utorok 10. mája od 20.00 h v Košiciach. Do zápasu vstúpili lepšie domáci, ktorí išli do vedenia v 4. minúte, keď kapitán Sebastián Bačo našiel strieľanou prihrávkou pred bránou voľného Adama Fedora, ktorý poľahky usmernil loptu medzi tri tyče – 1:0. Bystričania odpovedali v 13. minúte zásahom najlepšieho strelca základnej časti Mareka Belaníka, ktorý z vlastnej polovice naštartoval do individuálneho prieniku a zakončil presne k ľavej tyči brány Košíc – 1:1. MIBA napokon po polčase viedla 1:2, keďže v 18. minúte sa po Kaľavského prihrávke z pravej strany presadil pred bránou domácich kapitán hostí Filip Rafanides.

Dôležitý tretí gól pridali bystrickí futsalisti v 23. minúte, keď na konci protiútoku troch hráčov doklepol loptu do odkrytej brány Peter Vajda, ktorý ťažil zo spolupráce s Hudekom a Kaľavským – 1:3. Košičania si sťažili snahu o obrat sami, keďže v 28. minúte zahrával autový kop Patrik Krištofík a loptu usmernil nešťastne do vlastnej brány Gerhard Gluchman – 1:4. Domáci síce v 34. minúte znížili na 2:4 zásahom Františka Horníka po prihrávke Bača z pravej strany, ale ešte v tej istej minúte prinavrátil MIBE trojgólové vedenie svojím druhým presným zásahom Vajda, ktorý sa trafil do prázdnej brány z vlastnej polovice – 2:5. Domácich hnala dopredu zaplnená hala v košickej Šaci, no Bystričania zvládli náročný duel na horúcej pôde na výbornú. Gólový poltucet hostí zavŕšil v 38. minúte Filip Kaľavský, ktorý skóroval taktiež pri power-play domácich do prázdnej brány – 2:6 . Košiciam sa v 39. minúte ešte podarilo skorigovať výsledok na konečných 3:6 presnou strelou z uhla v podaní Horníka, ktorý sa tak zapísal medzi dvojgólových strelcov druhého semifinále.

Banskobystrickí futsalisti sa vo finále stretnú s Lučencom, ktorý posledné tri roky nenašiel na Slovensku premožiteľa. Prvý zápas sa odohrá v piatok 20. mája na palubovke majstra. MIBA sa proti Mimelu Lučenec predstaví doma v Športovej hale Dukla na Štiavničkách v utorok 24. mája o 20.00 h.

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica: „V odvetnom zápase semifinále sme sa chceli zamerať dôslednejšie na defenzívu, nakoľko sme v prvom zápase urobili množstvo chýb vyúsťujúcich do šiestich gólov. Zároveň nám chýbal ofenzívny motor Kyjovský a tiež sme vedeli o osemzápasovej víťaznej šnúre Košičanov na ich palubovke. Tieto skutočnosti sme museli zobrať do úvahy a prispôsobili sme tomu aj taktiku. Síce nás v úvode domáci pritlačili a vypracovali si  niekoľko šancí, ale naša defenzívna hra sa postupne zlepšovala a na druhej strane sa nám darilo efektívnejšie hroziť súperovi po pekných kombináciách od našej brány, prípadne z protiútokov. Zlomové momenty prišli na konci prvého polčasu a začiatku druhého, kedy sme otočili skóre stretnutia a zvyšok zápasu si s prehľadom postrážili. Za predvedený výkon, úsilie a odhodlanosť vyhrať v dvoch zápasoch musím chalanov pochváliť. Myslím si, že celú sériu rozhodli aj o niečo väčšie skúsenosti na našej strane, keďže v domácom zápase sme dokázali otočiť skóre a naopak v Košiciach sa nám podarilo vedenie udržať, čo svedčí o vyzretosti i tímovom duchu celého mužstva. Verím, že finále si užijeme a dokážeme Lučencu, že o titule ešte nie je rozhodnuté.“

1. SLF – semifinále play-off – 2. zápas – utorok 10.05.2022 – Košice – Šaca

Podpor Pohyb Košice – MIBA Banská Bystrica 3:6 (1:2)

Góly: 4. Fedor, 34. a 39. Horník – 13. Belaník, 18. Rafanides, 23. a 34. Vajda, 28. Gluchman (VG), 38. Kaľavský. ŽK: 16. Terpaj, 24. Trojan, 38. Vilkovský – 15. Tužinský. Rozhodovali: Botka – Polomský, Marko. Diváci: 250. Konečný stav série: 0:2

Zostava Podpor Pohyb Košice: Oberman (Belenyesi) – Kuruc, S. Bačo (C), Fedor, Terpaj, Hernández, Horník, Gluchman, Trojan, Matis, Vilkovský, Leško, Levický. Tréner: R. Bačo

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Belaník, Krištofík, Kršák, Hudek, Vajda, Kaľavský, Rafanides (C), Čief, Tužinský. Tréner: M. Majling