Krumplovník, ako v Hiadli nazývajú na plechu pečenú hrubšiu haruľu, respektíve veľkú zemiakovú placku, v minulosti bolo a aj stále je tradičným jedlom regiónu. Aj preto mu už po desiaty rok venujú výnimočné podujatie.

krumplovnikHiadlovský krumplovník, ktorý je zároveň Dňom obce sa uskutoční v sobotu 19. septembra od 12-tej hodiny, kedy začne súťaž v príprave krumplovníka.

Krátko po dvanástej na návštevníkov čaká vystúpenie detí zo ZŠ a MŠ Hiadeľ. Hneď po tomto vystúpení sa predstaví so svojim programom Detský folklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče. V programe nebude chýbať ani gajdošské vystúpenie v podaní Ľubomíra Tatarku.

Počas dňa sú pripravené aj sprievodné akcie pri kultúrnom dome. Tie budú návštevníkom k dispozícii do 17.30 h. Deti si tak budú môcť užiť nafukovaciu dvojšmýkalku, detský kútik s legom, maľovanie na tvár alebo jazdu úzkorozchodnou mini železničkou. Na Hiadlovskom krumplovníku okrem súťaží o najdlhšiu zemiakovú šupku, najrýchlejšieho škrabača jedného kilogramu zemiakov, najrýchlejšieho rajbača zemiakov či najväčšieho siláka v držaní dvadsaťpäť kilogramového vreca zemiakov bude pripravená aj tombola.

Samotné vyhodnotenie najlepšieho Hiadlovského krumplovníka prebehne o 15-tej hodine, neskôr vystúpi folklórny súbor Bacúšan, organizátori vyžrebujú tombolu a nasledovať bude hlavný hudobný program. V tom sa predstaví zvolenský raper Marks a 18-tej hodine bude pripravený koncert známej ska kapely Polemic. Záver bude patriť diskotéke. Tá začne o 20.00 h. V prípade nepriaznivého počasia prebehne akcia v sále miestneho kultúrneho domu.