Len osemnásťročný Zvolenčan Marko Parničan pred časom kvôli zraneniu skončil s futbalom a miesto športu začal začal svoje pocity uvoľňovať v hudbe ako Marks. Vo svojich textoch čerpá z vlastného života a aj vďaka tomu sa v nej nájdu aj mnohí ďalší.

Ku svojim skladbám za ostatné dva roky vyprodukoval hneď niekoľko videoklipov. Ten posledný uzrel svetlo sveta len v týchto dňoch a spolu s množstvom svojich kamarátov i fanúšikov pripravili práve v Banskej Bystrici.

Klip natáčali v závere júla v rozličných kútoch centra Banskej Bystrice, a to napríklad v Krížnej či Lazovnej ulici. Marks a ďalší raperi Arogant a Pain v skladbe zdôrazňujú, že zdanie môže často klamať a ľudia by nemali súdiť iných vopred.

[youtube iZAp8QrM3xQ 640 360]

So študentom zvolenského Gymnázia Ľudovíta Štúra Markom Parničanom, alebo ak chcete raperom Marksom, sme sa len nedávno rozprávali aj v rozhovore na portáli ZVonline.sk, ktorý prinášame aj vám.

11665638_708682232611444_1622603210_oMarko, začnime tým, ako sa z futbalistu stane raper?

No jednoznačne musí byť odvážny, chodiť do každého súboja naplno až dokým si nezlomí rameno a nie je po operácii nútený v bolestiach sedieť tri hodiny vo vlaku (úsmev). Tak to aspoň bolo v mojom prípade. O niečo som prišiel, no niečo iné som na oplátku získal. V tom vlaku som z nudy napísal svoj prvý text, no určite som si nemyslel, že sa tomu budem venovať až takto intenzívne. Všetko je tak ako má byť.

Čo ťa inšpiruje v tvojej tvorbe, aké sú jej hlavné témy?

Inšpiráciu je možno čerpať zo všetkého naokolo, no človek sa najskôr musí naučiť vnímať, prijímať a využívať to v praxi, v písaní. V mojej tvorbe chcem rozhodne vyjadriť podporu ľuďom, čo to potrebujú. Ako sa vraví „hudba lieči“, a to je také moje krédo. Vždy som svoje pocity, emócie, problémy, stresy liečil slúchadlami v ušiach. Teraz, keď tú hudbu sám robím, snažím sa nech je čo najbližšia bežným ľuďom a bežným situáciám zo života. Inšpiráciu čerpám z toho môjho.

V klipe venovanom tvojej bývalej priateľke si zahrala aj minuloročná Miss Slovensko Laura Longauerová, ako ste sa dostali k tejto spolupráci?

Niekoľko šikovných študentov Gymnázia Ľudovíta Štúra, kde chodím aj ja, sa jedného dňa rozhodlo, že zhotovia školský altánok a práve spomínaná Laura bola pozvaná na slávnostné otvorenie. Zhodou náhod sa presne v tomto období stali veci, ku ktorým som sa vyjadril práve v tejto skladbe. Lauru som oslovil, či by si nechcela zahrať vo videoklipe a keďže ju skladba chytila za srdce, prikývla.

[youtube ky54mRhz-NM 640 360]

V pomerne mladom veku sa prezentuješ dobre znejúcou hudobnou produkciou, ale aj profesionálnymi videoklipmi, vydal si album, máš web, máš množstvo fanúšikov na facebooku. Napriek tomu viem, že v tvojom prípade to začalo akoby plnením detského sna z úspor, z vreckového a brigád.

Ono je to celé beh na dlhú a nikdy nekončiacu trať. Nikdy neviete ako sa vám bude bežať , či budete vládať, či to nevzdáte, kto sa k vám pridá alebo podobne. Vždy to začína štartom a ciele si nastavujeme počas behu. Ja som svoj prvý prekonal omnoho skôr ako som čakal. No druhá vec je tá, že nemôžem povedať, že zásluhu na tom mám len ja sám. Pomáhalo a aj pomáha mi mnoho ľudí, čo vo mňa verili alebo veria. Za to im patrí moja veľká vďaka. Keď človek chce a je ochotný obetovať veľa vecí pre niečo, tvorí si základ na ktorom môže ďalej stavať. Vedel by som k tomuto písať naozaj veľa, no hlavné je ísť si za tým svojím a vytrvať.

11136112_847809378630345_8767527793579614236_oPovedal by si o sebe, že si sám perfekcionista alebo sa snažíš skôr počúvať rady iných?

Makám každý deň a snažím sa to robiť najlepšie ako viem, no rád si vypočujem aj rady ostatných. Bez toho by to nešlo.

Vráťme sa ešte k hudbe. Zhruba pred mesiacom si predstavil ďalší videoklip k skladbe Od srdca. O čom je táto skladba?

Stručne a jasne – o kontrastoch. Úprimne si myslím že moja hudba je trochu iná ako hudba drvivej väčšiny interpretov tohto žánru. Nerobím to tak ako všetci, nestaviam svoju diskografiu na egocentrizme, ale ani na nejakých precitlivených sladučkých veciach. Chcem sa vyjadriť, podporiť, poukázať, pomôcť a možno aj vryť do ľudí podnet na zmenu. Všetko to robím z vlastného presvedčenia, že to tak je správne a celé je to od srdca.

[youtube K124ajZigxc 640 360]

S kým spolupracuješ po hudobnej stránke, podieľaš sa aj na nej či tvojou doménou je najmä slovo?

Rád budem spolupracovať s každým šikovným a dobrým človekom, ktorého hudba ma osloví. Podklady som sa ešte neučil robiť, takže to nechávam na ľudí, čo s tým robiť vedia a robia to dobre. Ale samozrejme že keď mi v tom niečo vadí alebo mi tam niečo chýba, poviem im nech to pridajú, odstránia, zmenia. Komunikácia je základ.

Aké reakcie máš zatiaľ na svoj debutový album?

Ja myslím, že na to ako krátko to robím, koľko rokov mám a že sa moja hudba ešte nedostala až tak do pozornosti poslucháčov, sú dosť príjemné. Sám viem, že to ešte nie je ono a len som sa hľadal, ale reakcie sú aj napriek tomu pozitívne. Za čo som samozrejme veľmi vďačný.

11667970_708682049278129_1206747987_nNedávno si vystúpil napríklad aj priamo na zvolenskom námestí, ako tvoju hudbu prijímajú práve ľudia zo Zvolena? Poznajú tvoju hudobnú tvorbu napríklad aj spolužiaci či učitelia na Gymnáziu Ľ. Štúra, ktoré navštevuješ?

Na škole to vedia myslím že všetci, pretože moje klipy občas púšťajú aj v školskej televízii. Či ma poznajú ostatní ľudia zo Zvolena, by ste sa museli spýtať konkrétne ich. No myslím si, že ma celkom vnímajú. Nie len rovesníci ale aj starší, čo sa dosť čudujem. Je samozrejmé, že niekto to čo robím prijíma a podporuje, niekto to kritizuje a niekto zas úplne ignoruje. Hlavné je uvedomiť si, že nikdy sa nedá vyhovieť každému, no je dosť dôležité zachovať si svoju pravú tvár.

Chcel by si sa hudbou v budúcnosti živiť? Aké ciele si kladieš v tejto oblasti?

Jednoznačne by bolo krásne živiť sa niečím, čo ma napĺňa a viem že to napĺňa aj ostatných. Momentálne mi ale stačí príjem finančných prostriedkov, ktoré môžem použiť na ďalšiu tvorbu. Človek, čo sa v tom nepohybuje, netuší koľko peňazí sa do toho vráža. Kvalitný beat, štúdio, zvuk alebo klip niečo stojí a naozaj to nie sú malé cifry. Nuž no, ak niečo chcete, musíte preto robiť všetko čo sa dá. Cieľov mám veľa.

Súťaž: Vyhrajte CD rapera Marksa Ponsé!

Novinky mladého hudobníka môžete sledovať na jeho facebooku a tiež internetovej stránke, kde zároveň nájdete aj možnosť zakúpenia jeho albumu Ponsé. Spolu s portálom BBonline.sk ale môžete skúsiť aj svoje šťastie a jedno debutové CD zvolenského rapera vyhrať. Stačí do nedele 13. septembra odpovedať na našu súťažnú otázku: Odkiaľ raper Marks čerpá inšpiráciu pre svoju tvorbu?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Ivana Šimková.