Quantcast

Európa je plná krásnych miest, hoci tu nenájdete džungle ako v Amazonskom pralese, púšte ako v Afrike či mrakodrapy ako v New Yorku, cestovanie po Starom kontinente je plné prekvapení. Raz natrafíte na malú dedinku v Španielsku, po ktorej návšteve si budete myslieť, že keď niekto povie „je to pre mňa španielska dedina“, tak to pre neho znamená veľkú lásku, inokedy navštívte hory v rumunskej Transylvánii a potom sa nejakou náhodou dostanete do maďarského Győru. Čím je toto 130-tisícové maďarské mesto výnimočné? Odpoveď „všetkým“ by vás zrejme neuspokojila, tak radšej čítajte ďalej.

Atmosféra, ktorá sa len ťažko dá opísať slovami

gyor 2Győr nájdete na polceste medzi Bratislavou a Budapešťou. Veľa ľudí ho pozná vďaka jeho kúpeľom a wellnessu, ale to nie je všetko, čo ponúka. Je tu toho oveľa viac. Skvelé tipy na výlet musíte niekedy dolovať, inokedy vám spadnú do náručia. Mne toto mesto na sútoku Dunaja a Ráby padlo do náručia náhodou – chodí tu Žlutý autobus z Bratislavy, a tak prečo si neurobiť pekný výlet za pár eur? Győr si ma okamžite získal neuveriteľne priateľskou atmosférou. Bolo jedno, či je poludnie alebo tmavá polnoc a ja som v zapadnutej uličke, cítil som sa tu veľmi bezpečne a uvoľnene.

Čo by ste mali vidieť? Ak sa z autobusovej stanice vyberiete smerom do centra, okamžite uvidíte krásnu győrskú radnicu s medenou strechou zelenej farby. Veľkou výhodou je, že je tu všetko blízko, a tak sa môžete do srdca mesta vybrať vedľajšou uličkou, kde natrafíte na historické vilky alebo hlavnou ulicou, ktorá je zároveň tepnou mesta, ktorou prúdia miestni a sem-tam aj nejakí zblúdilí turisti. Po tejto ulici sa dostanete na Széchenyi tér – námestie plné pekných meštianskych domov, morovým stĺpom a kostolom. Miesto, ktoré vo vás akýmsi zvláštnym spôsobom vyvolá vnútorný pokoj.

Miesta, ktoré vás chytia za srdce

Okrem hlavného námestia sú očarujúce aj vedľajšie ulice. Meštianske domy hrajúce vo všetkých farbách, ozdobené patinou a veľkými starými bránami vytvárajú neuveriteľný genius loci. Blúdenie po tejto štvrti chytí za srdce každého milovníka objavovania miest s atmosférou. Okrem toho je veľmi príjemná prechádzka po nábreží Ráby, ktorá sa pod dohľadom veľkej bronzovej sochy vlieva do Dunaja. Keby ste neverili, že aj Maďari dokážu uvariť skvelé pivo, vyberte sa do roztomilej pivárne Beerka, kde na stenách visia portréty milých ovečiek. Je až neuveriteľné, že také malé mesto, akým je Győr, ponúka toľko krásnych miest.

Chcete získať ďalšie tipy na zaujímavé miesta alebo sa dozvedieť viac o Győri? Pozrite sa na cestovateľský blog Travelissimo.sk a cestujete po Európe svojim srdcom.