Sobotňajší súboj s počasím a nedeľná divoká jazda na zničených pneumatikách – tak možno stručne charakterizovať vystúpenie 17-ročného banskobystrického pilota Richarda Gondu (Křenek Motorsport) vo víkendovom programe Eurocup Formula Renault 2.0, ktorý sa v rámci World Series by Renault konal na anglickom okruhu v Silverstone.

V sobotu miešal poradím dážd

Sobotňajšia kvalifikácia bola ako na hojdačke. Najskôr sa v hodinách objavilo niekoľko iných jazdcov, nakoniec aj Gonda sám. Aj napriek tomu však v 12-minútovej kvalifikácii stihol zajazdiť 15. najlepší čas vo svojej skupine. Počas celého dňa pritom bolo pekne, počasie sa pokazilo až počas preteku Formule Renault 2.0.

V ňom sa Richard po dobrom štarte dostal do hodín a prepadol sa o mnoho miest dozadu. Po pár kolách prišiel dážď a trať vlhla veľmi nerovnomerne. Niektoré monoposty dokonca prezúvali svoje gumy na intermedialky, na čo doplatil napríklad Sainz junior, ktorý sa z druhého miesta prepadol na 27. pozíciu. Richard však naďalej jazdil na slikoch. Zaujímavé preteky prinášali v každom kole zaujímavé divadlo, na trať vyšiel po kolízii Martinsa dokonca Safety Car. Richardovi sa nakoniec podarilo pretnúť cieľovú čiaru na 25. mieste, s ktorým však nebol spokojný: „Jazdilo sa veľmi zle, pretože sa nedalo predvídať aké sú podmienky v zákrutách. Každá bola mokrá rozdielne. S výsledkom nie som spokojný. Dúfam, že v nedeľu bude lepšie počasie a podarí sa mi dosiahnuť kvalitnejší výsledok.“

Nedeľa v znamení improvizácie, Gonda na ojazdených gumách

Nedeľná kvalifikácia začala pre Richarda sľubne. Dosiahol slušný čas 2:02,9, ale hneď v nasledujúcom kole dostal v rýchlej pasáži nepríjemný šmyk. Manéver zvládol len za cenu poškodenia pneumatík, ktoré boli určené pre nasledujúci pretek. Podľa pravidiel nebola ich výmena za nové možná, a tak Gonda štartoval radšej na pneumatikách zo soboty.

Na začiatku preteku sa Richard prepadol o tri priečky, ktoré neskôr vybojoval späť. Mnoho jazdcov sa po ostrých súbojoch ocitlo mimo trať. V jednom z posledných kôl to na zničených gumách stretlo aj Richarda, našťastie bez straty priebežnej pozície. Výsledné 28. miesto bral mladý Banskobystričan s úsmevom: „Naozaj som si dobre zapretekal. Celú jazdu som bojoval so súpermi i vlastnou formulou. Po štarte som sa prepadol, potom som pozíciu získal späť a trochu ju aj vylepšil. Do cieľa som sa na zničených gumách doslova prešmýkal,“ dodal nováčik seriálu WSR Richard Gonda.