Vyrovnanými výsledkami sa v dvoch pretekoch víkendového podujatia Svetovej série Renault (WSR) prezentoval slovenský účastník Eurocup Formula Renault 2.0 Richard Gonda. Banskobystrický jazdec českej stajne Křenek Motorsport obsadil pri svojej premiére na neďalekom Hungaroringu 25. a 26. priečku.

Richard si už počas prvých tréningov obľúbil náročné zákruty maďarského mimoriadne technického okruhu a na víkend sa veľmi tešil. Po úvodných kolách na Hungaroringu bol mladý jazdec spokojný aj s dosiahnutými časmi: „Trať sa mi hneď zapáčila. V druhom tréningu som začal jazdiť konkurencieschopné časy.“ Nasledujúci deň už taký úspešný nebol. Počas kvalifikácie dostal slovenský mladík vo svojom najrýchlejšom kole v predposlednej zákrute hodiny a kvalifikoval sa až do 17. radu. Pozíciu nezodpovedajúcu kvalitám Banskobystričana sa však v pretekoch podarilo vylepšiť.

„Hneď po štarte som získal niekoľko pozícií a podarilo sa mi dôjsť na 25. priečke,“ komentoval vývoj prvého preteku Gonda. Tomu okrem dobrej jazdy pomohol aj výjazd Safety Caru počas kolízie Rouxa.

Nedeľná kvalifikácia sa Richardovi na rozdiel od tej sobotnej podarila na výbornú. Pred zrakmi priateľov a známych, ktorí ho v Maďarsku podporovali po celý víkend, obsadil 15. najlepší čas vo svojej skupine a na prvého Hansena stratil len 1,5 sekundy. Tentokrát si šťastena vybrala svoju daň v preteku, ktorý ovplyvnil dážď. Mokrá maďarská vozovka Gondovi nesedela a po drobnej kolízii s Mavlanovom sa opäť točil v hodinách. Okrem straty drahocenného času prišiel Richard aj o správne geometrické nastavenie monopostu.

„Stratil som niekoľko miest a formula v nasledujúcich kolách nešla optimálne, aj napriek tomu som sa snažil vybojovať čo najlepšie umiestnenie. V závere posledného okruhu sa mi podarilo predbehnúť dvoch súperov a dokončiť pretek na 26. mieste,“ okomentoval svoje zmiešané pocity z nedele Gonda, no následne dodal: Aj keď celkovo nie som s týmto výsledkom príliš spokojný, musím pochváliť kvalitnú prácu mechanikov a celého tímu. Formula fungovala po celý víkend bez problémov.“

Po krátkej prázdninovej prestávke sa Richard predstaví na populárnom okruhu v anglickom Silverstone (19. – 21. 8. 2011).