Vedenie mesta ešte len v týchto dňoch s poslancami prerokúva návrh tohtoročného rozpočtu. Už teraz ale primátor avizuje, že rozpočet vo volebnom roku bude mimoriadne reštriktívny a zameria sa najmä na zákonné povinnosti mesta a na iné výdavky zostane len minimum prostriedkov.

Peter GogolaPrimátor Peter Gogola v piatok novinárom predstavil svoje priority pre posledný rok aktuálneho volebného obdobia. Samospráva chce ďalej pokračovať v rozvoji elektronizácie a podpore cestovného ruchu, kde sa chce zamerať na komunikáciou s podnikateľskými subjektmi.

Mesto tiež počíta s rekonštrukciou zimného štadióna, na ktorú vyčlenil prostriedky zo svojej rezervy premiér. Primátor chce ale zreálniť aj rekonštrukciu futbalového štadióna na Štiavničkách. „Pokračujeme v našej snahe vysporiadať si vzťahy s Ministerstvom obrany a pri následnom spolufinancovaní projektu rekonštrukcie by sme vedeli prostriedky získať odpredajom majetku Správy športových zariadení,“ uviedol Gogola. Medzi ďalšie priority bude patriť dotiahnutie rekonštrukcie základných škôl v meste.

„Chcem pokračovať v snahe presviedčať obyvateľov mesta, že cestovný ruch je dobrou alternatívou pre rozvoj Banskej Bystrice. Stále nie som presvedčený o tom, že sme zjednotení za touto víziou. Chápem ale aj neistoty, pretože všetko nové, nevyskúšané, vyvoláva v ľuďoch obavy. Budem sa snažiť pre tento cieľ získavať ďalších ľudí,“ povedal primátor. Na otázku, či bude pre tento cieľ od občanov mesta žiadať aj ďalšie štvorročné obdobie a teda bude opätovne kandidovať na post primátora, Gogola odpovedal: „Premýšľam nad tým.“

mestský-úrad1V súvislosti s potenciálnymi protikandidátmi aktuálneho primátora sa v kuloároch už skloňujú rôzne mená. Z prostredia vládnej politickej strany SMER-SD, ktorá v súčasnosti disponuje aj väčšinou v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve, sa hovorí o okresnom predsedovi tejto strany a v súčasnosti štátnom tajomníkovi Ministerstva financií Petrovi Pellegrinim. S ohľadom na výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov sa ale spomína aj súčasná prednostka Okresného úradu a bývalá rozhlasová novinárka Ľubica Laššáková. Najväčšou konkurenciou pre Petra Gogolu, by v rámci jeho voličskej základne, mohol hypoteticky byť neúspešný kandidát na predsedu kraja a novozvolený poslanec BBSK Karol Konárik mladší. Ten vo voľbách do VÚC kandidoval pod hlavičkou SNS. V poslaneckých voľbách oslovil, podobne ako Laššáková, viac než päťtisíc voličov. Mená oficiálnych kandidátov by mali byť známe v letnom období.