Koaličná väčšina Smer-SD – SNS – HZDS v mestskom zastupiteľstve je pripravená v budúcnosti plat primátora navýšiť. Ak si to podľa nich zaslúži.

Hlavnou témou utorňajšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva sa prekvapujúco stalo škrtanie odmien poslancov a platu primátora resp. viceprimátora. Kým bývalému primátorovi Ivanovi Saktorovi pred štyrmi rokmi poslanci priklepli 60% navýšenie platu, v súčastnosti na návrh poslanca Andreja Refku (poslanecký klub Smer-SD – SNS – HZDS) plat nenavýšia vôbec a  Peter Gogola bude poberať najnižšiu možnú čiastku akú zákon umožňuje. Teda 2636 eur. Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD – SNS – HZDS Jakub Gajdošík to odôvodňuje tým, že predchádzajúci primátor mal pri nástupe jasnú víziu toho, čo chce robiť. „Ivan Saktor bol človek, ktorému sme pri nástupe dôverovali, predložil nám jasne merateľný program, preto sme mu dali manežérsky plat. Pán primátor Gogola nám nepredložil ešte žiadny merateľný program. Jediný jeho sľub, ktorý poznáme, je z toho letáku, že vypestuje 80 kilogramov jabĺk a orechov na obyvateľa“ povedal Gajdošík a dodáva, že ak Gogola predloží program resp. splní nejaké ciele, nebránia sa vrátiť k otázke k jeho platu. „Primátor neustále hovorí o šetrení a prednosta mu navrhne viac ako trojtisícový plat. Pritom primátor Košíc má 2600 eur. Tak kto v skutočnosti hovorí o šetrení?,“ vysvetľuje Gajdošík prečo primátorovi navrhli základný plat.

Samotný Peter Gogola nevidí problém v čiastke, akú bude za výkon svojej funkcie mesačne dostávať: „Peniaze neboli mojou motiváciou, keď som išiel do tejto funkcie. To, že nebudem navrhovať navýšenie platu a budem poberať základný plat som zvažoval, nakoniec sme sa dohodli s prednostom, že dobrý signál k šetreniu bude zníženie platu oproti môjmu predchodcovi, ale nemám problém ani s týmto schváleným návrhom.“

Okrem platu primátora si poslanci na návrh Ladislava Topoľského (Smer-SD – SNS – HZDS) znížili aj poslanecké odmeny z 15% na 13,5% percenta mesačnej priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo činí približne 100 eur mesačne. Poslanecký klub Banskobystrickej alternatívy (BBA) však kritizuje, že táto iniciatíva šetrenia bola iba štvrtinová. „Mali sme znížiť aj odmeny za účasť v komisiách a mestskej rade. Navyše koaličná väčšina obsadila miesta v dozorných radách mestských podnikoch a tie sú platené. Tých miest by nemuselo byť toľko veľa. Na čo má mať dozorná rada BPM a Mestských lesov deväť členov? Stačilo by päť alebo sedem členov. Na čo tam má mať poslanecký klub Smer-SD – SNS – HZDS päť či šesť ľudí? Je to nezmysel,“ hovorí poslanec Pavol Katreniak.

Vladimír Pirošík (BBA) navrhol skrátenie odmien členom  Mestskej rady z 50 eur na 5 a členom komisií z 35 na 3,5 eura. Návrh neprešiel, Gajdošík ho označil za stupídny. „Môžeme hovoriť o znížení, ale za každú prácu náleží aj pláca. Oni  navrhli 95-percentné zníženie. To nie je o solidarite, ale o hlúposti ľudí, čo navrhujú takéto uznesenia,“ okomentoval túto iniciatívu Jakub Gajdošík.

Čo sa týka platu Petra Gogolu, predseda poslaneckého klubu Banskobystrickej alternatívy Pavol Katreniak v tom taktiež nevidí problém, keďže táto čiastka sa dá podľa aktivity primátora upraviť. „Skôr sme brali ako nechutný spôsob, akým sa to tu prezentovalo, navrhnúť viceprimátorke 560 eur, to je škandál,“ dodal na záver Katreniak.

Čítajte aj: Priebeh 2. mestského zastupiteľstva…