Obyvatelia všetkých častí Slovenska dnes mohli svojím hlasom v komunálnych voľbách rozhodnúť o tom, kto bude v nasledujúcich štyroch rokoch spravovať ich mesto, resp. obec. Peter Gogola sa stal v rámci Voľby do orgánov samospráv krajov neoficiálnym víťazom kresla primátora mesta Banská Bystrica.

Banskú Bystricu čaká zmena. Minimálne v tom, že po 16 rokoch zasadne na primátorské kreslo pravicový primátor. Podľa neoficiálnych výsledkov totiž získal najviac hlasov práve Peter Gogola. V priamom súboji tak aj vďaka podpore Zdenka Haringa a Martina Baníka, ktorí sa vzdali kandidatúry v jeho prospech, porazil Ľubomíra Vážneho. Ako na svojich stránkach informoval denník SME, ten priznal svoju porážku. Jeho pravicový oponent ho podľa vlastných slov predbehol o 15 – 20 %.

Jeho predbežné informácie sa skutočne veľmi nelíšili od tých potvrdených. Gogola vyhral s počtom 13 842 hlasov, Vážny s druhým najvyšším počtom získal 10 443 hlasov. Súčet všetkých platných hlasov bol 25 855. Účasť voličov dosiahla vyše 38,95 %.

Voľby do orgánov samosprávy obcí uzavreli tzv. „volebný rok“. Podľa množstva obyvateľov najdôležitejšie voľby odštartovali dnes o 07.00 h a skončili presne o 20.00 h. V tomto časovom rozmedzí mohlo vyše 67-tisíc Banskobystričanov odovzdať svoj hlas jednému kandidátovi na primátora a maximálne deviatim kandidátom na poslancov mestského zastupiteľstva.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

PRIEBEH (najaktuálnejšie je najvyššie)

Banská Bystrica:

Podľa neoficiálnych výsledkov sa stal víťazom voľby a novým primátorom mesta Banská Bystrica Peter Gogola! Ten získal 13 842 hlasov, pričom druhý Ľ. Vážny ich získal 10 443. Súčet platných hlasov je 25 855 – účasť v Banskej Bystrici tak dosiahla úroveň presahujúcu 38,4 %.

Podľa výsledkov v ostatných obciach by to nakoniec ani v Banskej Bystrici s tou účasťou nemuselo byť také strašné. Sčítavajú sa posledné hlasy a v oboch táboroch panuje napätá atmosféra. Peter Gogola si chvíle kráti rozhovormi s ostatnými kandidátmi na poslancov, ktorí sú podporovaní rovnakými stranami. Stále sa objavujú ďalšie a ďalšie informácie o malom náskoku Gogolu – netreba však zabúdať, že stále ide len o neoficiálne výsledky.

Rovnako však v iných vyhráva aj Vážny – pravdepodobne to bude veľmi tesné.

Aj v dvoch okrskoch v Podlaviciach máme potvrdené Gogolovo víťazstvo.

Z ďalších sásovských okrskov dostávame informácie o najvyššom počte hlasov pre Petra Gogolu.

Všetky hlasy ešte nie sú spočítané, no objavujú sa informácie, že tesne pred sčítaním posledných hlasov vedie Peter Gogola.

Podľa našich informácií v jednom zo sásovských okrskov zvíťazil Peter Gogola, najviac krúžkov mali Gajdošík, Hirt, Bielik, Lačný, Lichý a Kotleba.

Dvaja najvážnejší kandidáti na zisk primátorského kresla v Banskej Bystrici – Ľubomír Vážny a Peter Gogola, už čakajú spolu so svojím tímom na vyhlásenie výsledkov (Vážny v krajskej centrále strany na Robotníckej ulici, Gogola v reštaurácii Arcade na Námestí SNP).

Podľa dostupných informácii v Banskej Bystrici neboli zaznamenané žiadne vážne ťažkosti, len niekoľko neplatných hlasovacích lístkov.