Výstava skulptúr českého umelca Michala Trpáka dopadla v Banskej Bystrici neslávne. Nainštalovaná bola  v centre mesta 11. júna a v sobotu 23. júna ráno sme už mohli obdivovať len čiastočne zničené diela.

Autorovi diel vznikla škoda okolo 600-tisíc českých korún. Ako sme vás už informovali, kritika verejnosti sa okamžite obrátila najmä na mestskú políciu, ktorá by podľa mnohých mala byť na Námestí SNP stále prítomná. Podobný názor má aj primátor Peter Gogola, ktorý výtržnosti považuje za pochybenie mestskej polície. „Potrestal som náčelníka mestskej polície, pretože sa domnievam, že zlyhal,“ približuje primátor.

Náčelník MsP Ľubomír Piterka ale hovorí, že organizátori nepožiadali Mestskú políciu o osobné stráženie objektov, ale len zvýšenú pozornosť prostredníctvom kamerového systému.

Ešte piateho júla prebehla na pôde mestského úradu porada organizátorov výstavy k zabezpečeniu jednotlivých úloh vystavovateľa a mesta. Mestská polícia k tejto porade nebola prizvaná a len pár dní pred začiatkom výstavy bola náčelníkovi doručená zápisnica z nej, podľa ktorej mala byť Mestská polícia súčinná pri montáži a demontáži výstavy. Navyše mala venovať sochám zvýšenú pozornosť cez kamerový systém. Miesta umiestnení sôch boli dokonca vyberané s ohľadom na pokrytie kamier.

„Sochy sme napriek tomu na základe vlastnej iniciatívy strážili,“ hovorí náčelník Mestskej polície Ľubomír Piterka, ktorý zničenie sôch pocíti po rozhodnutí primátora na vlastnej výplatnej páske.

Dôvodom, pre ktorý nebola v čase incidentu hliadka prítomná, bol mimoriadny zásah na podujatí Yní víkend, kde podľa náčelníka usporiadatelia precenili svoje sily s bezpečnostným zabezpečením podujatia a Mestská polícia tak bola nápomocná usporiadateľom festivalu v stanovom mestečku. „Keby sme o tomto podujatí vopred vedeli a boli požiadaní o spoluprácu, posilnili by sme hliadky,“ vysvetľuje Piterka. Podľa primátora Petra Gogolu ale mestská polícia musí trvale hliadkovať na Námestí SNP: „Podľa môjho názoru neexistuje dôvod, pre ktorý by malo námestie v Banskej Bystrici zostať bez policajného dohľadu. Minimálne jedna hliadka musí byť na námestí, aj keby sem priletelo UFO.“ Podľa primátora na to mestská polícia musí mať kapacity: „Ako primátor som aj v minulom aj v tomto roku urobil všetko preto, aby bol zvýšený počet policajtov,“ hovorí.

Vďaka kamerovému systému išli mestskí policajti po stopách výtržníkov len chvíľu po samotnom incidente, ale páchateľov už nenašli. „Osobne ma to veľmi mrzí, nechceme sa teraz tváriť, že sa nič nestalo. Budem iniciovať stretnutie so zástupcami mestského úradu, ktorí budú musieť dôslednejšie informovať mestskú políciu o podujatiach a výstavách v meste,“ dodáva Piterka.

Vandalizmus pohoršil aj poslancov mestského zastupiteľstva. Martin Turčan (SDKÚ-DS) dokonca ponúkol svedkovi, ktorý pozná alebo identifikuje páchateľov finančnú odmenu z vlastného vrecka.