Sezóna 2019/20 zasiahnutá koronavírusom skončila len pred pár dňami. Futbalisti banskobystrickej Dukly sa po krátkom voľne už pripravujú na novú sezónu, ktorú strávia opäť v II. lige. O neúspechu v Dubnici, krátkej letnej pauze aj o nasledujúcom ročníku sme sa rozprávali so zástupcom kapitána a jedným z najskúsenejších členov A tímu Gabrielom Snitkom. 

Pred týždňom, v sobotu 11. júla, sa rozplynul sen futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica o postupe do najvyššej ligy. V Dubnici, kde im stačilo na postup do baráže aj remizovať, prehrali 1:4. Po záverečnom hvizde bolo na hráčoch spod Urpína cítiť veľké sklamanie.  “Musíme sa cez to preniesť, treba si to v hlave usporiadať a nepozerať sa dozadu ale dopredu,” vyzýva svojich spoluhráčov Gabriel Snitka.

Gabriel, od prehry s Dubnicou prešiel týždeň. Po zápase ste mali pár dní voľno.  Stále vo Vás cítiť sklamanie alebo ste to už hodili za hlavu?

Stále na to trochu myslím, je to veľké sklamanie. Musíme sa cez to preniesť. Príprava na novú sezónu bude krátka, treba si to v hlave usporiadať a nepozerať sa dozadu ale dopredu, na to, čo nás čaká.

Celosezónna drina stroskotala v poslednom zápase. Ako dokáže takýto nepodarený výsledok zamávať so psychikou hráčov?

Každý to prežíva svojim spôsobom. Určite to každého mrzí. Niekto sa z toho dokáže dostať skôr, iný neskôr. Pre niekoho to bolo niečo nové. Škoda, že sme sa nedostali do baráže, kde by sme zabojovali o postup. Musíme sa pozerať dopredu a nemá zmysel sa obracať dozadu. Máme novú sezónu na to, aby sme mohli zabojovať o postup znovu.

Horúce hlavy vychladli. Môžete brať tento zápas aj ako motiváciu do ďalšej sezóny?

Všetko zlé je na niečo dobré, verím, že aj z toho sa poučíme. Mali sme možnosť na ihrisku, aj keď v skrátenom režime, dokázať, že si tú baráž zaslúžime. Nepodarilo sa to a ideme ďalej. V budúcej sezóne sa budeme snažiť nenechať to na jeden zápas, ktorý má rozhodnúť o osude celej sezóne. Postup si chceme vybojovať priamo.

Vedenie klubu aj tréner sa po reštarte súťaže vyjadrovali, že prvoradý cieľ je postup. To sa však nepodarilo. Prišli aj nejaké pokuty alebo sankcie pre hráčov zo strany vedenia?

Nie, žiadne pokuty ani sankcie neboli.

Vy ste s Duklou zažili víťazstvá aj pády. Kde by ste vo svojej kariére zaradili toto sklamanie?

Najväčšie sklamanie mojej kariéry to nie je. Vypadnutia z Fortuna ligy či II. ligy boleli oveľa viac. Dá sa to ale s tým porovnať. Je to veľké sklamanie, lebo sme mohli do Banskej Bystrice vrátiť najvyššiu súťaž. Nič sa nedá robiť, šanca bude aj ďalší rok a môžeme sa znovu pobiť o postup.

Obráťme list. Nová sezóna 2020/21 štartuje už začiatkom augusta. Ako vnímate takú krátku pauzu medzi sezónami?

Mali sme len pár dní voľno po poslednom zápase. Príprava bude krátka a nedá sa asi hovoriť ako o klasickej príprave. Pravdepodobne budeme mať iba dva prípravné zápasy a hneď sa ide do súťaže. Na veľké zmeny nebude priestor. Je to neštandardné, ale pre nás hráčov je to lepšie, že sa pôjde rovno do zápasov a nebudeme musieť zažívať kondičné sústredenia.

Dukla bude patriť k favoritom II. ligy. Akú sezónu očakávate?

Keďže sme teraz bojovali do konca o postup, tak každý súper v novej sezóne bude vedieť, že kvalitu máme a bude sa na nás pripravovať lepšie ako na iné mužstvá. My budeme musieť dokázať, že tá kvalita u nás stále je.

Určite sú tam tímy, ktoré budú bojovať o postup, ako napríklad Podbrezová, Košice. Uvidíme ako sa v Skalici a v Poprade pomenia kádre. Nechcem niekoho zabudnúť. Po úvodných kolách sa vykryštalizuje tabuľka, ktorá by mohla viac napovedať o tom, kto bude patriť k favoritom súťaže.

Cieľ Dukly bude jasný a to postup do Fortuna ligy.

Áno. Keďže sme už minulú sezónu dokazovali, že chceme ísť hore, tak by bolo zbytočné dávať si nižšie ciele.

V tíme končí skúsený Blažej Vaščák aj odchovanec Peter Kolláti. Ako vnímate ich odchody?

Blažej chce byť viac s rodinou, musel do Banskej Bystrice dochádzať a je to jeho rozhodnutie. Je to prirodzená súčasť futbalistu, keď zvažuje, čo ďalej. Peťo Kolláti, to bolo taktiež jeho rozhodnutie, že chce byť viac s rodinou a prikývol ponuke z Rakytoviec.

Vy patríte k služobne aj vekovo k najstarším hráčom v tíme. Dokedy plánujete zotrvať pod Urpínom?

Rozprávali sme sa s vedením a minimálne do zimy sa budem snažiť tímu pomôcť. Potom uvidíme. Mám tiež svoj vek (34 rokov, pozn. red.) a uvidíme, ako mi bude slúžiť zdravie. Nechávam to otvorené.

Kapitán tímu a Váš dobrý kamarát Saša Savič v nedávnom rozhovore spomínal, že napriek svojmu veku (36 rokov) si s Duklou ešte chce zahrať najvyššiu súťaž. Vás nepoháňa rovnaká túžba ukončiť kariéru v najvyššej súťaži?

Ťažko plánovať v mojom veku na dlhšiu obdobie. Určite by ma potešilo ak by sa prvá liga do Bystrice vrátila. Zatiaľ do zimy potiahnem a potom sa uvidí.

Ako vnímate to, že domáce zápasy budete hrať opäť vo Zvolene?

Je taká situácia, že nemáme na výber. Zvolen je najbližší štadión, ktorý spĺňa podmienky a nie je to ďaleko. Nie je to domáce prostredie, ale musíme ešte ten rok vydržať aby sme mohli v Bystrici hrávať na domácom štadióne. Je to najlepšia alternatíva zo všetkých.

Favorita v baráži nemal

Namiesto banskobystrickej Dukly si v dvojzápasovej baráži o postup do Fortuna ligy zmerali sily Dubnica s Nitrou. Gabriel Snitka favorita v týchto dueloch nemal.

„Výsledok ma zaujímať bude, ale uvidím, či budem sledovať zápas aj v priamom prenose. Je mi jedno, kto postúpi. Kto bude lepší, nech postúpi,“ povedal nám ešte pred odohratím druhého zápasu, ktorý vyhrala Nitra 3:0 a zabezpečila si účasť vo Fortuna lige aj v budúcej sezóne. Hráči Dubnice tak budú opäť bojovať v II. lige.

Novú sezónu II. ligy 2020/21  odštartujú futbalisti Banskej Bystrice v sobotu 1. augusta, keď o 17.00 h privítajú vo Zvolene rezervu bratislavského Slovana.