Futsalisti MIBA Banská Bystrica sa v poslednú novembrovú sobotu predstavili v Žiline. Z palubovky posledného celku tabuľky si odniesli bod. Po zápase sa vyjadrili aj k neuznanému gólu.

Zatiaľ čo pred týždňom zviedli banskobystrickí futsalisti s Novými Zámkami 18-gólovú prestrelku, duel pod Dubňom už bol na góly chudobnejší. Prvé šance stretnutia patrili domácim, ale brankár Pavol Pecho podržal svoj tím a neskôr zas jeho podržala dvakrát konštrukcia brány.

Svoje prvé gólové príležitosti nevyužili ani hostia, no v 13. minúte sa podarilo otvoriť skóre Michalovi Čiefovi, ktorý na konci nacvičenej situácie z autového kopu zavrel zadnú tyč a po výbornej prihrávke Lukáša Rišu z pravej strany prekonal Samuela Mikulu strelou pomedzi nohy – 0:1. Žilinčania odpovedali v 17. minúte, keď vyšli z pressingu MIBY a Libor Ťažký prihral v prečíslení pred odkrytú bránu presne zakončujúcemu Filipovi Kráľovi – 1:1.

Banskobystričanom sa hneď po zmene strán podarilo rozvlniť sieť zásluhou Čiefa, no asistent rozhodcu odpískal útočný faul. Filip Rafanides, v snahe vytvoriť Čiefovi priestor na zakončenie, odtláčal pred bránou protihráča, ktorý spadol na zem, no zo záznamu je zjavné, že príčinou bolo zakopnutie o vlastného spoluhráča, ktorý taktiež skončil na palubovke. Hneď o pár sekúnd sa ujali vedenia domáci, keď Ťažký spracoval vysokú loptu ako prvý a spoza pokutového územia nedal Pechovi šancu – 2:1.

Ďalšie minúty priniesli množstvo zahodených šancí na oboch stranách, ale hráčom MIBY sa napokon podarilo získať aspoň bod. V 33. minúte im vyšiel ďalší signál, keď trojica hráčov dobre rotovala pred bránou pri priamom kope a kapitán Peter Vajda prihral vľavo voľnému Rafanidesovi, ktorý dostal loptu pomedzi brániacich hráčov a gólmana Žiliny – 2:2. V záverečných minútach duelu sa už skóre napriek ďalším tutovkám na oboch stranách nemenilo.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Michal Čief, strelec prvého gólu MIBY: „Do dnešného zápasu sme išli s tým, že chceme zobrať zo Žiliny tri body a posunúť sa v tabuľke na štvrté miesto, ale vedeli sme, že to nebude nič jednoduché. Myslím si, že počas celého zápasu sme na lopte boli lepším mužstvom, ale domáci dobre bránili, zatiahli sa pred svoju bránu a nám sa ťažko dostávalo do nejakých šancí. Môj názor je, že rozhodla sporná situácia na začiatku druhého polčasu, kedy nám regulárny gól jeden rozhodca uznal a druhý odpískal faul. Je to už kúsok na smiech, že sa nám dejú takéto veci, nedokážem už na to ani reagovať, lebo nechápem, kde druhý rozhodca v danej situácii videl faul. Samozrejme, hneď z ďalšej akcie sme dostali gól my a nám sa potom do pozornej obrany domácich dostávalo ťažko, ale tak, sme radi aj za bod a ideme ďalej. Týmto by som chcel aj pozvať fanúšikov na domáci zápas, ktorý odohráme ôsmeho decembra s Košicami, budeme vás potrebovať v boji o štvrté miesto.“

Filip Rafanides, strelec druhého gólu MIBY: „Do zápasu proti Žiline sme vstupovali v trošku oklieštenej zostave, keďže nám chýbali kvôli zraneniam a chorobám piati kvalitní hráči, ktorí hrajú vo výbornej pohode a forme – Kaľavský, Tužinský, Malík, Puškár a Lukáč. Máme ale šikovných mladých hráčov, ktorí poctivo trénujú a v junioroch ukazujú, že si zaslúžia štart aj v najvyššej mužskej futsalovej súťaži, čo aj v zápase predviedli. Od začiatku sme vedeli, ako veľmi tu chceme vyhrať. Boli sme silní na lopte, vytvárali si šance, no bohužiaľ, nepodarilo sa nám ich premeniť. Súper bol preto stále v hre a robil to, čo mu ide najlepšie a s čím išiel do zápasu – hrať agresívne, provokovať nás a dohrávať súboje. Bol tam jeden sporný moment, haha no jeden… K tomu sa vyjadrím osobitne. Za stavu 2:2 súper nemal veľa z hry, bol v tlaku, mal päť faulov, a tak sa rozhodol využiť power-play na podržanie lopty. Ich hru bez brankára sa nám bohužiaľ nepodarilo využiť. Myslím si, že sme boli celý zápas lepší a mali sme jednoznačne vyhrať. Na druhej strane, neprehrali sme, a to je dôležité. Máme pred sebou pauzu, po ktorej nás čakajú dva kvalitné domáce zápasy proti Košiciam a Leviciam, na ktoré sa veľmi všetci tešíme.“

Rafanides o situácii pri neuznanom góle z úvodu druhého polčasu: „A teraz o spomínanom momente. Nestalo sa nám to prvý, ani druhý raz. Naozaj neviem, dokedy sa budú takéto veci prehliadať, tolerovať a ututlávať. Za stavu 1:1 sme dali z rohu po signáli čistý gól, po normálnom futsalovom bloku na brániaceho hráča, do ktorého narazil evidentne vlastný spoluhráč zo Žiliny a spadol na zem. My sme dali gól a rozhodca, aj keď bol kúsok od toho a na milión percent situáciu videl, sa po v strelení gólu rozhodol, že gól platiť nebude. Najhoršie na tom všetkom je, že hlavný rozhodca na druhej strane už na polovici ihriska zapisoval gól a tvrdil hneď, že to faul nebol a gól by mal platiť. Následne išiel za kolegom povedať mu, že to všetko videl. Po dohode, aj keď rozhodnutie hlavného rozhodcu je prvoradé, prišiel s tým, že nakoniec to bol faul, a teda si absolútne nestál za svojim rozhodnutím a totálne sa zosmiešnil. Rozhodcovia nám ukázali, že si môžu na ihrisku robiť čo chcú. Ja hovorím vždy, že sme len ľudia, každý spraví chybu, no túto sezónu je toho až príliš veľa.“

Situáciu si môžete pozrieť v tomto zostrihu v čase 2:20.

Niké Futsal Extraliga – 9. kolo – sobota 25.11.2023, 19.15 h – Žilina

ŠK Makroteam Žilina – MIBA Banská Bystrica 2:2 (1:1)

Góly: 17. Kráľ, 21. Ťažký – 13. Čief, 33. Rafanides. ŽK: 8. Dobšovič, 25. Schmiester, 36. Mahút – 26. Riša, 39. Rafanides. Rozhodovali: Šlapka – Marko. Diváci: 100.

Zostava ŠK Makroteam Žilina: Mikula (Ploštica) – Baláž (C), Dolník, Holeš, Nemček, Kráľ, M. Hubočan, Schmiester, Bevelaqua, Ťažký, Németh, Ftorek, Mahút.

Zostava MIBA Banská Bystrica: Pecho (Šimo) – Čief, Vajda (C), Kršák, Solárik, Rafanides, Riša, Samson, Blihár, Floch.

8 1 2 5 16:43 5

Futsalisti MIBA Banská Bystrica odohrajú nasledujúci zápas v piatok 8. decembra, keď o 20.00 h privítajú v Športovej hale Dukla Podpor Pohyb Košice.