Kto strávil piatkový večer v Športovej hale Dukla, určite neľutoval. Futsalisti MIBA Banská Bystrica a Nových Zámkov tu zviedli osemnásťgólovú prestrelku, ktorej nechýbali ani emócie.

MIBA sa ujala vedenia v 5. minúte, keď si Filip Kaľavský obhodil brankára Rolanda Blaškoviča a zasunul loptu do brány – 1:0. Hostia však odpovedali už o niekoľko sekúnd nato, keď podobným spôsobom prekonal Adriána Šima v bráne MIBY kapitán Adrián Procháczka – 1:1. Domácim prinavrátil vedenie v 10. minúte Marek Puškár, ktorý si pred pokutovým územím narazil loptu s Filipom Rafanidesom a z osi palubovky ju upratal k pravej tyči brány hostí – 2:1. Novozámčania potom otočili priebežný stav vo svoj prospech, keď presnou strelou sprava vyrovnal na 2:2 Matej Garay, ktorý potom vzápätí potrestal chybu domácich v rozohrávke pred bránou a do odkrytej svätyne pridal svoj druhý gól v zápase – 2:3.

Z vedenia sa ale hostia neradovali dlho, keďže takmer okamžite vyrovnal na 3:3 z penalty Rafanides. V 17. minúte poslal Puškár Banskobystričanov do vedenia 4:3, keď svoj únik zakončil presne k ľavej tyči brány Nových Zámkov. Puškár tak má za sebou úspešný sviatočný piatok, keďže popoludní pomohol futbalovému treťoligistovi RSC Hamsik Academy Banská Bystrica k výhre 1:3 v Trenčíne proti domácej Beluši, keď ako striedajúci hráč „prihrával“ na vlastný gól súpera. Svoj druhý presný zásah pridal aj Rafanides, ktorý v 18. minúte z voleja od ľavej tyče zvýšil na polčasových 5:3.

Aj po zmene strán sledovalo približne sto prítomných divákov gólovú prestrelku a množstvo súbojov na hrane. Oba mančafty išli na doraz a dávali najavo svoje emócie, ľahké to nemali ani rozhodcovia, ale všetko bolo v rámci fair-play. V 22. minúte skompletizoval Rafanides hetrik, keď zakončil presne signál zo štandardnej situácie – 6:3. Krátko na to sa do streleckej listiny zapísal aj Adam Lukáč, keď spoza pokutového územia vypálil do horných poschodí brány hostí – 7:3. Futsalisti Nových Zámkov v 25. minúte znížili na 7:4 zásluhou Garaya, ktorý z predbránkového priestoru skompletizoval hetrik. Vzápätí prinavrátil Banskobystričanom 4-gólový náskok svojím štvrtým presným zásahom Rafanides, keď zblízka poľahky zakončil akciu na jeden dotyk – 8:4. Krátko na to sa medzi hetrikových strelcov zaradil aj Procháczka, keď dvomi presnými strelami bez prípravy z ľavej strany v krátkom slede znížil na 8:6.

V 28. minúte strelil už svoj piaty gól v zápase Rafanides, keď sa presadil zblízka po rohovom kope z pravej strany – 9:6. Novozámčania však v záverečnej 10-minútovke duel zdramatizovali. V 33. minúte usmernil pred bránou strieľanú prihrávku do siete Matej Petík (9:7) a po šiestom faule domácich v druhom polčase mali Nové Zámky v 36. minúte k dispozícii pokutový kop. Ten ale mohli zahrávať aj z miesta priestupku, čo bola v tomto prípade lepšia pozícia a Tomáš Oršolík nedal šancu Pavlovi Pechovi, ktorý zaskočil v bráne MIBY za Adriána Šima pri tejto situácii – 9:8. Futsalisti banskobystrickej MIBY už ale tri body z rúk nepustili. V 39. minúte trafil Lukáš Riša prázdnu bránu Nových Zámkov strelou cez celé ihrisko, a upravil tak na konečných 10:8.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Filip Rafanides, hráč MIBY, päť gólov v zápase: „Mám pocit, že päť gólov som už predtým v kariére dal, ale veľmi dávno. Som rád, lebo doteraz som zbieral skôr asistencie, takže konečne som dal nejaký ten gól. Ale podstatnejšie je, že sme vyhrali tento extrémne náročný zápas. Keď sme vyhrávali o viac gólov, tak sme nevedeli upokojiť tú hru a prispôsobili sme ich tempu, pritom v hre štyri na štyri sme boli jednoznačne lepší. Určite sme zaslúžene vyhrali. Každý súper vie, že každý zápas proti nám je takýto vybičovaný. Každý sa na zápas s nami teší, viem to. Vždy dávame do zápasu všetko, nech hráme s kýmkoľvek. Mňa teraz ten futsal neskutočne baví a užívam si ho. Teším sa aj z toho, že prišlo viac divákov ako obvykle. Snažíme sa ich prilákať srdiečkom, emóciou a vidím, že sa im to páči, lebo dnes to bola celkom dobrá kulisa.“

Marek Puškár, hráč MIBY, dva góly v zápase: „Bol to dobrý zápas, v závere sme si ho skomplikovali, ale taký je futsal – niekedy góly dáme, niekedy dostaneme. Nie je to zlé, úroveň tréningov stúpa. Má to tempo a bojujeme, čo je hlavné. Popri futbale stíham hrať aj futsal, takže mi to dáva veľa, keďže v oboch športoch viem využiť niečo z toho druhého, takže ma to baví.“

Niké Futsal Extraliga – 8. kolo – piatok 17.11.2023, 20.00 h – ŠH Dukla – B. Bystrica

MIBA Banská Bystrica – MŠK Mayerson Nové Zámky 10:8 (5:3)

Góly: 5. Kaľavský, 10. a 17. Puškár, 15. (pen.), 18., 22., 25. a 28. Rafanides, 23. Lukáč, 39. Riša – 5., 26. a 27. Procháczka, 14., 15. a 25. Garay, 33. Petík, 36. Oršolík (pen.). ŽK: 34. Kršák – 5. J. Komora, 26. S. Komora, 27. Petík. Rozhodovali: Belavý – Fischer. Diváci: 100.

Zostava MIBA Banská Bystrica: Šimo (Pecho) – Čief, Vajda (C), Kršák, Solárik, Tužinský, Rafanides, Riša, Kaľavský, Puškár, Lukáč.

Zostava MŠK Mayerson Nové Zámky: Blaškovič (Lengyel) – Palacka, Vanya, Fehervári, S. Komora, Petík, Garay, Kucharovič, Jodi, J. Komora, Kosztolányi, Oršolík, Procháczka (C).

7 1 1 5 14:41 4

Nasledujúci zápas odohrajú futsalisti MIBA Banská Bystrica v sobotu 25. novembra od 19.15 h na palubovke poslednej Žiliny. V domácej hale na Štiavničkách sa predstavia v piatok 8. decembra, keď o 20.00 h privítajú Podpor Pohyb Košice.