V sezóne 2021/2022 vybojovali futsalisti MIBA Banská Bystrica historické druhé miesto v najvyššej slovenskej súťaži. Z rôznych dôvodov sa káder zúžil a v mužstve už nepokračujú viaceré opory z minulej sezóny. V Leviciach to tak mali bystrickí futsalisti náročné.

Uvedených „rôznych“ dôvodov, prečo vo futsalovej MIBE nepokračujú viacerí kvalitní hráči, je niekoľko. Kapitán Filip Rafanides prestúpil do poľskej najvyššej súťaže, kde už zarezáva v drese AZS UŚ Katowice. Ďalší si taktiež našli iné pôsobiská, alebo sa s klubom nateraz nedohodli na ďalšej spolupráci, a to aj z finančných dôvodov, keďže futsal nie je na Slovensku ani na najvyššej úrovni plne profesionálny. Podľa informácií z prostredia klubu sa káder skladal ťažšie ako pred minulou sezónou. Letná príprava bola zároveň kratšia.

Najvyššia súťaž 1. SLF sa od sezóny 2022/2023 premenovala na Niké Futsal Extraligu. V jej 1. kole vycestovali hráči MIBA Banská Bystrica v piatok 9. septembra do Levíc, teda na palubovku súpera, s ktorým si za posledné sezóny vybudovali rivalitu, keďže spolu odohrali niekoľko vypätých súbojov. Domáci vstúpili do zápasu lepšie a do 13. minúty si vypracovali vedenie 3:0. Bystričanom sa však do prestávky podarilo znížiť na rozdiel jediného gólu.

V 18. minúte vyšla spolupráca dvom novým hráčom v čierno-bielom drese, keď Oto Malík prihral z osi palubovky vľavo Pavlovi Širkovi, ktorý pohotovo z prvej trafil odkrytú časť brány Levíc. V 19. minúte znížil na 3:2 Michal Čief, ktorý sa presadil z dorážky pred odkrytou bránou domácich. Po zmene strán už ale úradovali len futsalisti Levíc. Domáci pridali v druhom polčase 6 gólov, pričom hetrik spečatil Viliam Rakica, a uštedrili tak Bystričanom debakel 9:2. Záver stretnutia ešte poznačili menšie šarvátky, z ktorých si domáci gólman Erik Bielik odniesol červenú a hráč hostí Stanislav Kršák žltú kartu.

Peter Vajda, kapitán MIBA Banská Bystrica: „Nuž… Na taký zápas by sme asi najradšej čo najskôr zabudli, teda hlavne na druhý polčas, ktorý sme vôbec nezvládli a domáci nám dali gól zo všetkého. Máme v podstate prestavbu kádra. Dá sa povedať, že veľa stabilných hráčov nás opustilo. Dúfam, že len dočasne a niektorí sa k nám ešte pripoja. Myslím si, že na prvom polčase môžeme stavať, lebo sme v ňom ukázali pekné akcie. Teraz treba potrénovať a nachystať sa na ďalší zápas, ktorý ideme jednoznačne vyhrať.“

Michal Čief, autor druhého gólu MIBY: „Vedeli sme, že zápas v Leviciach nebude jednoduchý, nakoľko súper je veľmi skúsený a tá partia chalanov je už dlho spolu. Prvý polčas si myslím, že sme mali veľmi dobrý. Síce sme prehrávali 3:0, ale dvomi rýchlymi gólmi sme sa dostali späť do zápasu. Do druhého polčasu sme išli s cieľom zápas zdramatizovať. Žiaľ, domáci ukázali svoju skúsenosť a zápas si v pohode uhrali. Ja sa chcem chalanom poďakovať za bojovnosť a dúfam, že v ďalšom zápase dokážeme zvíťaziť.“

Niké Futsal Extraliga – 1. kolo – piatok 09.09.2022 – Levice

Futsal Team Levice – MIBA Banská Bystrica 9:2 (3:2)

Góly: 6. Chamilla, 10., 27. a 33. Rakica, 13. a 38. Bačík, 34. T. Bielik, 34. Gabaš – 18. Širka, 19. Čief. ŽK: 40. Kršák (MIBA). ČK: 40. E. Bielik (Levice). Rozhodovali: Peško – Bohun, Bublávek. Diváci: 150

Zostava Futsal Team Levice: E. Bielik – Varga, Víglaš, Ármai, Chamilla, Rakica (C), T. Bielik, Adami, Gabaš, Bačík, Macho, Štrba
Tréner: P. Gabaš

Zostava MIBA Banská Bystrica: Pecho (Šimo) – Čief, Vajda (C), Kršák, Malík, Samson, Lukáč, Širka

1 0 0 1 0:9 0

Futsalisti MIBA Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v ŠH Dukla na Štiavničkách, kde v piatok 23. septembra o 20.00 h privítajú v rámci 3. kola Niké Futsal Extraligy Futsal Team Komárno.