Uplynulý víkend priniesol v nižších futbalových súťažiach viaceré regionálne derby zápasy. Podbrezová spečatila svoj postup medzi elitu.

II. liga – 29. kolo

03052014_muzi_samorin49
Podbrezovská radosť. Foto: zpfutbal.sk (Juraj Kuboš).

Podbrezová cestovala na sobotňajšie stretnutie na pôdu deviateho Šamorína, ktorého delili od posledného miesta len 3 body, takže jasným favoritom bol tím zo srdca Slovenska, ktorému stačil bod, aby mohol oficiálne oslavovať postup do Corgoň ligy. Formalitu začal napĺňať kanonier Blažej Vaščák úvodným gólom z 10. minúty. Podbrezová už v ďalšom priebehu neinkasovala, ba čo viac, nič nenechala na náhodu. V 79. minúte poistil víťazstvo a najmä definitívny postup do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Milan Harvilko. Podbrezovú teda čaká premiéra medzi slovenskou elitou, a to je pre ňu najväčší úspech v histórii. Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré, pretože v predošlých dvoch sezónach obsadili zverenci Jaroslava Kentoša ,,len“ druhú priečku, no tentokrát sa im to už podarilo. Opačné starosti má Pohronie nachádzajúce sa na chvoste ligového pelotónu. Bodovať sa mu nepodarilo na trávniku ôsmej Dubnice nad Váhom. Vyzeralo to sľubne, keď po bezgólovej prvej 45-minútovke poslal hostí do vedenia Jozef Sekereš v 55. minúte. Avšak Dubničania gólmi zo 71. a 76-tej minúty otočili na konečných 2:1. Body zostali doma, Pohronie zostalo posledné. Prekvapenie sa zrodilo v Šali, ktorá získala dôležité 3 body v stretnutí s vtedy ešte druhým Prešovom.

TIPOS III. liga – východ – 24. kolo

Kremnička nemá záujem o účasť v novej rozdelenej druhej lige a i predposledné mieesto jej zaručuje aj o rok štart v tretej najvyššej súťaži. Podľa toho pristupuje k svojim zápasom, no v nedeľu to líder z Ružinej nemal na predmestí Banskej Bystrice ľahké. O jediný gól sa postaral hosťujúci hráč Lukáš Blaščik a to v 34. minúte zápasu. Od tejto chvíle už diváci gól nevideli. Zverenci Norberta Juračku si pripísali tretiu prehru v rade bez streleného gólu a po nedeľňajšom 24. kole padli na predposlednú pozíciu. Predbehli ich Lipany, ktoré v prekvapení kola zdolali tretí Dolný Kubín. Posledná je naďalej Bardejovská Nová Ves, ktorá neuspela doma s rezervou Prešova.

4 logoFK Poprad 24 11 4 9 36 : 28 37
5 logoFK Bodva Moldava nad Bodvou 23 11 6 6 44 : 27 39 (-3)
14 logoŠK Odeva Lipany 24 6 4 14 24 : 44 22
15 logoTJ ŠK Kremnička 24 7 3 14 22 : 35 24 (-3)
16 logoŠK Milenium 2000 Bardejovská Nová Ves 24 5 3 16 22 : 51 18

Majstrovstvá regiónu stred – 22. kolo

V súboji štvrtého s tretím privítali Rakytovce tím Brusna. V 13. minúte poslal Brusno do vedenia Štefan Chrenovskýa ,,Raky“ už nedokázali odpovedať. Naopak, na konečných 0:2 upravil v záverečnej 90-tej minúte Šimon Púchy a pripravil rakytovskému celku tretiu prehru v rade. Trápiaci sa Badín, ktorý neokúsil chuť výhry už v štyroch stretnutiach po sebe cestoval do Dolnej Tížiny. Za 24 minút viedli domáci už 2:0, ale Badínčania sa vzchopili a zásluhou Petra Výlupka v 27. a Michala Kondera v 33. minúte vyrovnali na 2:2. Taký bol aj polčasový výsledok. Po hodine hry ale domáci strhli vedenie na svoju stranu a v 90. minúte ešte upravili na 4:2. Badín si teda bude musieť na trojbodový zisk ešte počkať. Práve B-tím Pohronia ho preskočil v tabuľke vďaka zisku cenného bodu v Novej Bani. Tam vyrovnával na konečných 1:1 v 39. minúte Július Dobrota. Makov s Kalinovom zvádzajú boj o prvenstvo a práve tieto dva tímy na seba narazili v nedeľňajšom derby. V Makove sa zrodila bezgólová remíza a domáci si tak zatiaľ strážia líderskú pozíciu.

IV. liga JUH – 22. kolo

V 22. kole piatej ligy pauzoval Veľký Krtíš a štvrtý Zvolen, ktorý ešte čo to do bojov o prvé miesto určite má čo povedať. V štyroch stretnutiach padlo presne po 5 gólov. Na Vinicu nestačila rezerva Podbrezovej pred týmto stretnutím okupujúca druhú priečku. Napriek tomu, že hneď v 1. minúte železiari viedli vďaka Michalovi Mózerovi, nedokázali dotiahnuť stretnutie do víťazného konca. Domáci do polčasu otočili na 2:1, v 46. minúte ešte vyrovnával na 2:2 Patrik Hruška. No v 55. minúte rozhodol o triumfe Vinice vlastencom Ivan Očenáš. Vedúca Žarnovica cestovala na pôdu Kováčovej a potvrdila prečo sa nachádza na čele tabuľky. O najtesnejšie víťazstvo sa postaral Ján Žiak z priameho kopu v 41. minúte. Podľa predpokladov sa skončil zápas Detvy a Hnúšte, ktorá sa javí ako fackovací panák, a aj preto sa nachádza na samotnom dne tabuľky.

V. liga skupina C – 20. kolo

Futbal dedina Priechod - Sasova, 4.5.2014Vedúci tím Šalkovej cestoval na derby stretnutie 20. kola na ihrisko tretieho Repištia. Dôležitý zásah do šatne prišiel v 42. minúte od Juraja Chovanca. Na 2:0 pre Šalkovú zvyšoval v 71. minúte Lukáš Palovič a na zisku mimoriadne cenných troch bodov hostí nič nezmenil ani korigujúci Martin Slaný v 90. minúte. Triumf bol o to viac dôležitý, že druhá Hriňová takisto nezaváhala v domácom prostredí s Medzibrodom. Hriňová je na druhej priečke len vinou horšieho skóre a zostávajúcich 6 kôl bude v boji o titul mimoriadne napínavých. Predposledné podlavické Jupie hostilo Hrochoť. Stretnutie sa pre domáce Jupie nevyvíjalo vôbec priaznivo. Hrochoť viedla po góloch z 2. a 14-tej minúty 0:2, do konca prvého polčasu stihol ešte znížiť Ľuboš Nemec. V úvode druhej 45-minútovky dokázali domáci vyrovnať zásluhou Petra Vozára a ten istý hráč dokonal skvelý obrat na 3:2 v 71. minúte. Regionálne derby Priechod – Sásová sme vám priblížili v samostatnej reportáži s fotogalériou i videom…

I. trieda – 20. kolo

V 20. kole bol na pláne zápas posledného tímu s vedúcim, v ktorom Podkonice hostili Bacúch. Podkonice si naposledy odviezli bod z Valaskej a aj teraz potrápili lídra. Napokon z toho ale nevyťažili nič, keďže prehrali tesne 1:2. Braväcovo si rovnakým výsledkom poradilo s Jasením, a tak stále drží krok s Bacúchom. Lučatín a Valaská podobne ako v minulom kole, nebodovali naplno ani v tom aktuálnom a ich strata na vedúcu dvojicu sa ešte prehĺbila. Selce v päťgólovom zápase podľahli tesne Ponikám.

2. trieda skupina A – 21. kolo

Králikom sa v poslednej dobe nedarí a v 21. kole navyše privítali vedúci celok súťaže Tajov. A veru, že Králiky boli dobrým hostiteľom, pretože ponúkli všetky tri body Tajovu. Ten má na čele pred Riečkou stále obrovský 19-bodový náskok. Riečka si drží druhé miesto aj vďaka úspešne zvládnutému zápasu v Hronseku, kde nebola núdza o plody futbalu v podobe gólov. Posledné Pršany nenapodobnili úspech z minulého kola, v ktorom zdolali Králiky, tentoraz neuspeli v Harmanci. Všetky tímy čakajú v predohrávke 28. kola odvety týchto zápasov vo štvrtok 8. mája. V Riečke, Tajove i na Horných Pršanoch sa bude hrať od 16:30 h.

2. trieda skupina B – 21. kolo

B-tím Šalkovej spolu so Strelníkmi zvádzajú boj o ligový trón. Šalková triumfovala presvedčivo doma so Selcami B. Ešte jednoznačnejšie sa javí výsledok zápasu Strelník, ktoré nasúkali poslednej Ľubietovej vo veľkom derby deväť zásahov. V súboji tabuľkových susedov podľahla Dúbravica na domácej pôde Mičinej. Všetky tímy čakajú v rámci predohrávaného 28. kola odvety. Baláže budú hostiť B tím Šalkovej už v stredu o 16.30 h, v Ľubietovej a Mičinej sa bude hrať vo štvrtok v rovnakom čase.

2. trieda skupina C – 21. kolo

Derby, v ktorom hostila druhá Pohronská Polhora rezervu Brusna sa zrodilo víťazstvo prvého Brusna, ktoré tak ešte navýšilo svoj náskok na čele. V Dolnej Lehote sa predstavila Michalová, padlo tam 8 gólov napokon uspeli domáci. Piatykrát v sezóne bodoval Šumiac po remíze s Polomkou. Aj tu čakajú tímy odvety vo štvrtok o 16:30 h, s výnimkou Brusna, kde sa zápas s Pohronskou Polhorou začne už o 10:30 h.

Dolná Lehota – Michalová 5:3
Pohronská Polhora – Brusno B 1:3
Šumiac – Polomka 1:1

1 FK 1934 Brusno „B“ 18 16 0 2 60:17 48
2 Partizán Dolná Lehota 18 9 2 7 47:40 29
3 Slovan Pohronská Polhora 18 9 1 8 45:38 28
4 Slovan Beňuš 18 9 1 8 45:40 28
5 Tatran Polomka 18 7 4 7 29:34 25