Folklórny súbor z Banskej Bystrice sa predstavil na karibskom ostrove Guadalupe. Organizátori festivalu boli prekvapení pestrosťou ich repertoáru.

FS Urpín_09K zaujímavej pozvánke sa dostal banskobystrický súbor vďaka minuloročnému vystúpeniu vo Francúzsku na festivale, ktorý zastrešovala medzinárodná folklórna organizácia CIOFF. Zaujali organizátorov, ktorí im tento rok ponúkli účinkovať v exotickom Karibiku.

Po trase Budapešť-Paríž-Martinik-Saint Rose sa FS Urpín ocitol v hlavnom meste ani nie polmiliónového ostrova.  Na medzinárodnom folklórnom festivale reprezentovali Banskobystričania európsky kontinent. Okrem nich sa tu predstavili súbory z Brazílie, Venezuely či Francúzska.

Organizátori si účinkovanie FS Urpín pochvaľovali. „Naše vystúpenia boli pre nich netradičné. Aj v vzhľadom k tomu, že sme tancovali viacero regiónov Slovenska a každý tanec sme išli v inom kroji, na čo neboli zvyknutí. Boli prekvapení, keď sme išli štyri vystúpenia a stále v inom kroji, čo ich veľmi zaujalo,“ povedal vedúci súboru Peter Pohančaník.

Pochvaly sa dočkali aj od zástupcov CIOFF-u, ktorí boli v Guadalupe prítomní. „Povedali, že je to na vysokej úrovni a máme ponuky na ďalšie festivaly,“ dodal Pohančaník.

FS Urpín_05Guadalupe je preslávené svojimi plážami. Aj keď domáci spočiatku nemali veľmi pochopenie pre túžby Banskobystričanov, nakoniec sa k moru viackrát dostali. Jedna z pláží patrí dokonca do TOP 10 sveta. „Nakoniec sme sa dostali na šesť alebo sedem pláží, vrátane tej najkrajšej. Aj po ukončení festivalu sme mali ešte pár voľných dní, takže sme si mora užili dosť,“ priblížil atrakcie ostrova jeho riaditeľ.

Zaujímavá bola aj prehliadka v múzeu rumu, kde bolo možné vidieť históriu ostrova a jeho osídľovanie. Nechýbala ani ochutnávka rôznych druhov rumu s ovocnými príchuťami.

Práve na pestovanie cukrovej trstiny sa zameriava domáce obyvateľstvo. „Preto je pre nich bežným nástrojom mačeta a stále ju majú pri sebe. Jedným z kurióznych zážitkov bolo, keď sme sa išli prejsť popri mori a zrazu sa pred nami zjavil černoch s mačetou. Tak sme utekali preč a on nám iba s tou mačetou mával, aby sme sa nebáli,“ spomína na úsmevný zážitok Pohančaník.

FS Urpín oslávil minulý rok 55. výročie svojho fungovania. Počas tohto leta sa predstavil na najväčších slovenských folklórnych festivaloch v Myjave, Heľpe, Východnej a Detve.