BBonline.sk (Peter Mútňan, foto: Maroš Búrik), video: huste.tv | 17.2.2019

FOTO+VIDEO: Desaťgólové regionálne derby s Detvou v prospech baranov

Barani sa štyri kolá pred koncom základnej časti Tipsport ligy vrátili späť na čelo súťaže. Z posledných šiestich duelov vyhrali až päťkrát a svoju formu chceli potvrdiť aj proti trápiacej sa Detve. Medvede prehrali z piatich stretnutí až štyrikrát, no proti favoritovi sa chceli vytiahnuť, veď ho už dvakrát v tejto sezóne porazili.

Pred zápasom bol medzi obidvomi mužstvami rozdiel 8 miest v tabuľke a 45 bodov. Napriek tomu na ľade tento rozdiel vidieť nebol. Hostia z Detvy už v 1. minúte výrazne pohrozili, šance Žilku ani Gachulinca zostali nevyužité. Baranom sa podarilo otvoriť skóre v 5. minúte, keď voľný priestor v presilovke využil Higgs a vymietol horný roh Zalivinovej brány. Detvu inkasovaný gól nepoložil a ešte v prvej časti dokázala stav otočiť. Najprv sa z uhla so šťastím presadil Betker a v 14. minúte dobrú prácu Hodgsona v rohu klziska zužitkoval kapitán Sládok – 1:2. Preťahovaná ale pokračovala a Banská Bystrica v poslednej minúte naklonila misky váh späť na svoju stranu. Rýchlosť Dávida Šoltésa platila na obranu Detvy, keď dokázal obkorčuľovať bránu a zasunúť puk do siete. Trinásť sekúnd pred koncom nedokázala Detva vyhodiť puk z obranného pásma, Faille vysunul Asselina, ktorý si položil Zalivina a skóroval.

Po gólových hodoch prišlo v prostrednej časti „bolenie brucha“. Barani prebrali iniciatívu a Detva len vďaka brankárovi Zalivinovi prehrávala iba o jeden gól. Ruský gólman postupne vychytal Asselina, následne so šťastím zlikvidoval vlastný teč spoluhráča Gašpara a potom zoči-voči povedal nie aj Higgsovi. V 29. minúte už zverenci trénera Cemana dokázali skórovať. Druhú presilovku v zápase využil šikovným tečom Bartánus. Medvede sa do príležitostí dostávali len sporadicky, no šanca Sládka z 33. minúty bola gólová. Proti bol ale Ivan Lisutin. Po vzore z prvej tretiny aj záver druhej časti patril domácim. Matej Češík sa z rohu natlačil až pred bránku hostí a pohotový Gabor desať sekúnd pred sirénou dorazil puk za chrbát Zalivina.

Viac ako 2500 prítomných divákov sa gólov dočkalo aj v tretej dvadsaťminútovke. Už po 70-tich sekundách Detva chybovala v strednom pásme a prečíslenie dvoch na jedného zakončil presnou strelou Tomáš Surový. Pre domáceho kapitána to bol vôbec premiérový presný zásah v tejto sezóne. V 43. minúte sa na chvíľku radoval aj Gilbert Gabor, jeho gól ale pre postavenie hráča v bránkovisku rozhodcovia neuznali. Banská Bystrica bola pri chuti a Bartánus bol blízko k svojmu druhému gólu, zblízka proti Zalivinovi nepochodil. Lepšie si počínal v 54. minúte obranca Southorn. Ten začal akciu z obranného pásma a po osi Zigo – Šoltés ju ak gólovo zakončil – 7:2. Ku gólovým hodom sa v 54. minúte pridal Tomáš Török, ktorý len pred pár týždňami opustil Banskú Bystricu a zblízka prekonal Lisutina. Detva ešte mohla vykresať iskierku nádeje, presilovú hru po faule Bartánusa ale nevyužila. V závere mohol pridať ôsmy gól domácich Zigo, výborný zákrok predviedol Zalivin.

Tipsport liga – 52. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC 07 Detva 7:3 (3:2, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Higgs (Faille, Selleck), 20. Šoltés, 20. Asselin (Faille, Mihalik), 29. Bartánus (Southorn, Šťastný), 40. Gabor (Češík, Koper), 42. Surový (Zigo, Šoltés), 51. Southorn (Zigo, Šoltés) – 9. Betker (Puliš, Murček), 14. Sládok (Hodgson), 54. Török (Ďaloga, Valent). Zápas sledovalo 2526 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lisutin – Mihalik, Marshall, Southorn, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Nemčík, Glenn – Selleck, Faille, Asselin – Šťastný, Higgs, Bartánus – Zigo, Surový, Šoltés – Koper, Češík, Gabor

Zostava HC 07 Detva: Zalivin – Martin Chovan, Kuklev, Sládok, Gachulinec, Fekiač, Betker, Golian, Jendroľ – Ščurko, Murček, Puliš – Hodgson, McLean, Žilka – Král, Matúš Chovan, Gašpar – Török, Valent, Ďaloga

V piatok 22. februára sa zverenci trénera Cemana predstavia na ľade maďarského Miškovca o 18.30 hod.