Čipkári z Brusna si pri svojich cestách do ďalekých krajov v minulosti varievali sýte polievky v špeciálnom kotli. Navyše, najskôr vždy jedli husté až potom vývar. Na netradičné zvyky si miestni spomínajú doteraz obľúbeným podujatím.

Cipkarsko Brusno 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skOriginálne „mašiny“ boli v sobotu už od ranných hodín v Brusne v plnom nasadení a súťažiace tímy súperili vo varení tradičnej špeciality. Keďže Obec Brusno zároveň tradičným podujatím Čipkárskô oslávila aj 592. výročie prvej písomnej zmienky o obci, pripravený bol aj bohatý sprievodný program.

Podujatie odštartovalo už v piatok otvorením výstavy miestnych umelcov v tamojšom kultúrnom stredisku. V sobotu sa od 10-tej hodiny začala súťaž vo varení čipkárskeho a popri tom vystúpili napríklad žiaci brusnianskych škôl a návštevníci si mohli vyskúšať aj súťaž v hádzaní polena, nárečovo kľuchty. Popoludní potom vystúpil aj folklórny súbor Dratvárik a k dobrej atmosfére prispeli aj vystúpenia kapiel Kontradikcia a Pohoda. Večer osláv obce zakončil koncert skupiny Desmod.