Piatkovým slávnostným zhromaždením v Radnici a následným podvečerným oficiálnym otvorením kultúrneho programu, sa začal jubilejný 360. Radvanský jarmok. Ulice Banskej Bystrice zaplnili stovky stánkov remeselníkov a obchodníkov, stánky s občerstvením i kolotoče.

Mnohí Banskobystričania vyšli do jarmočných ulíc prvýkrát už vo štvrtok, kedy sa popoludní otvorili na Huštáku a Dolnej ulici prvé stánky najmä s občerstvením a zároveň rozkrútili prvé kolotoče, ktoré večer lákali mladých na svoje často i adrenalínové atrakcie.

FOTO: Začalo sa banskobystrické jarmočenie, stánky rozvoniavajú, kolotoče sa krútia

V piatok už sa otvorili aj stovky stánkov remeselníkov. Len v rámci Trhu ľudových remesiel sa ich prezentuje 250. Medovnikári, keramikári, kožušníci, remenári, šperkári, kováči a mnohí ďalší sú prvýkrát nielen na Námestí SNP, Dolnej ulici a Námestí Štefana Moyzesa, ale aj v Lazovnej ulici.

Už dopoludnia sa začal aj kultúrny program, najskôr v areáli mestského hradu pri Barbakane, kde mohli návštevníci vidieť viaceré folklórne vystúpenia a popri tom si pozrieť napríklad ručnú výrobu variech a korýt, ale svoju činnosť tu napríklad prezentujú aj sokoliari. Program na Námestí SNP začal o 15-tej popoludní a o 17-tej tam prebehol i oficiálny otvárací ceremoniál. V podvečernom a večernom programe sa potom predstavila napríklad world music kapela Banda či folklórny súbor Urpín s galaprogramom pri príležitosti svojho 60. výročia.

V sobotu sa stánky v centre mesta otvárajú pre návštevníkov už od rána. Kultúrny program odštartuje na oboch scénach od 11-tej, respektíve už 10-tej hodiny.

V areáli pri Barbakane bude program venovaný bábkovému divadlu, na Námestí SNP prebehne napoludnie napríklad galaprogram 10. ročníka medzinárodného festivalu detského folklóru Na baňu klopajú. Popoludní pripravuje svoj program so známymi tvárami ako každý rok časopis Slovenka. Večer potom vystúpia skupiny Balkansambel či Mukatado a o 21.30 h vyvrcholí sobotňajší program koncertom Jany Kirschner. Úplný prehľad nájdete v našom staršom príspevku:

Radvanský jarmok 2017: Program aj s koncertom Jany Kirschner a remeslá tiež v Lazovnej ulici

TIP: Aktuálnu atmosféru v centre mesta zachytávajú aj naše webkamery Banskej Bystrice