V sobotu podvečer súťažili na banskobystrickom námestí barmani. Výsledkom súťaže je originálny banskobystrický koktejl, ktorý sa má stať symbolom mesta pod Urpínom.

koktej banska bystrica 2014V súťaži sa stretli reprezentanti banskobystrických podnikov, ktorí mali za úlohu v priebehu desiatich minút vytvoriť miešaný nápoj za použitia maximálne piatich surovín, pričom jedna z nich musela byť lokálna.

Odborná porota vybrala drink, ktorého základom je vodka s pridanými chuťami bazy, zeleného čaju a tymiánu. Víťazný drink namiešala Nikola Živorová z Vergnano Fit Coffee. Verejnosť počas celého večera vyberala z trojice historických názvov navrhnutých Stredoslovenským múzeom, a tento drink, ktorý budú po novom ponúkať v banskobystrických podnikoch, sa bude volať Kupfer. Názov vychádza z historického pomenovania medi, ktorá v minulosti charakterizovala Banskú Bystricu.

koktej banska bystrica 2014
Víťazný koktejl vznikol v rukách sympatickej barmanky Nikoly Živorovej z Vergnano Fit Coffee.

„Takáto akcia je jedinečná a ojedinelá. Má potenciál posunúť kvalitu barmanov na vyššiu úroveň a zároveň priblížiť bežným hosťom, čo táto práca prináša,“ uviedol jeden z členov poroty a skúsený slovenský barman Ľuboš Rácz.

Drink Kupfer sa má stať teraz pevnou súčasťou ponuky banskobystrických reštaurácií a kaviarní združených v Cechu hostinských, a to už od prvého júlového piatku. Aj keď súťaž o najlepší koktejl by sa mala opakovať každý rok, samotný banskobystrický drink sa už bude len mierne obmieňať a jeho základná podoba má zostať zachovaná. Súťažilo sa aj o najlepšiu domácu limonádu, a v tejto súťaži sa víťazom stala limonáda z Reštaurácie Rak.

Podujatie usporiadal za spolupráce mesta a spoločnosti Pernod Ricard banskobystrický Cech hostinských, ktorý ešte na toto leto pripravuje aj jedinečný pivný festival.

Receptúra koktejlu Kupfer

4cl Absolut Wild Tea, 2cl cukrového sirupu pripraveného z medu zo Strelník, 2cl limetovej štavy, 4cl prírodného zeleného čaju, 2 vetvičky tymiánu. Všetky suroviny dobre premiešať v šejkri s dostatočným množstvom ľadu a preliať do pohára typu old fashioned/whisky tumbler na kocky ľadu. Ozdobiť dvomi kolečkami limety a vetvičkou tymiánu.