Druhé dejstvo finálovej série Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy prinieslo opäť napínavý súboj, v ktorom však, na rozdiel od utorňajšieho úvodného merania síl, bolo jasne vidieť väčšiu prevahu obhajcu titulu.

O úvodné buly zápasu sa postarala slovenská biatlonová kráľovná Anastasia Kuzminová a aj takáto podpora ich veľkej fanúšiky baranov zrejme naštartovala k istejšiemu výkonu, ako v predošlom zápase. Aj keď úvod duelu ešte nasvedčoval pokračovaniu utorňajšieho vyrovnaného priebehu s oduševneným výkonom na oboch stranách. Bartánus sa dostal v štvrtej minúte do úniku, ale úspešný napokon nebol. Banskobystričania si potom viackrát dokázali vytvoriť svoj útočný kolotoč, ktorý podporilo aj vylúčenie hosťujúceho Koríma po pästnom súboji v polovici tretiny. Šancu presilovky však mali aj hostia, keď takmer dokázali využiť tú zo záveru tretiny, ale Williams aj so šťastím napokon nemusel loviť puk zo svojej siete.

Do druhej tretiny nastúpili domáci rozbehnutí, z čoho vyťažili už po dvoch minútach hry. Matoušek pred Williamsom posunul puk na Šoltésa, ktorého strelu ešte zvládol Šimboch vyradiť, ale v správnom čase a na správnom mieste bol Andrej Šťastný, ktorý otvoril skóre duelu. O necelé ďalšie dve minúty hry sa po osi Faille – Asselin rodila ďalšia veľká šanca, ale Šimboch bol pozorný a zvýšenie skóre nepripustil. Ďalší priebeh tretiny ovplyvnili vylúčenia na oboch stranách. Ďalšie góly však prišli za rovnovážneho stavu hráčov na ľade. V 30. minúte z vlastného pásma a prešprintoval s pukom nikým neatakovaný Kale Kerbashian a prekvapil nielen domácu obranu, ale rýchlym zakončením aj Williamsa a bolo 1:1. Nitra sa však z vyrovnania netešila dlho. V 33. minúte v protiútoku Bartánus preniesol puk na druhú stranu, kde rozbehnutý Jordon Southorn delovkou spred kruhu prekonal brankára hostí – 2:1. Keďže Williams si potom poradil aj s nájazdom Bučeka, stav sa už v druhej časti hry nemenil.

Napriek snahám hostí sa Banskobystričanom v tretej časti hry darilo udržiavať vlastné tempo hry a vytvorili si aj niekoľko príležitostí na zvýšenie skóre. V 49. minúte azda najviac vyskúšal Šimbochove zručnosti Mário Lunter, ale z gólu sa neradoval. Na opačnej strane sa z diaľky pokúšal o vyrovnanie Bortňák a následne tlak hostí gradoval. Napriek power play si v početnej výhode na záver zápasu nedokázali vytvoriť potrebnú gólovú príležitosť, naopak z protiútoku sa do prázdnej bránky tridsať sekúnd pred koncom nemýlil Brock Higgs a uzavrel na 3:1.

Tretí a štvrtý zápas finálovej série sú na programe už cez víkend a v prípade úspechu tak môžu barani oslavovať svoj tretí titul v rade už v nedeľu večer. O tom, že na to Banskobystričania majú predpoklady, nasvedčuje už šestnáste víťazstvo, ktoré v rade za sebou proti Nitre dosiahli. Zápasy z Nitry budú premietané na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) – stav série: 2:0

Góly: 23. A. Šťastný (Šoltés, Matoušek), 33. Southorn (Bartánus, Higgs), 60. Higgs (M. Lunter) – 30. Kerbashian (McCormack). Zápas sledovalo 2 813 divákov.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – Bartánus, Higgs, Lunter – Lamper, Surový, Zigo – Šoltés, Šťastný, Matoušek – Češík.

Zostava HK Nitra: Šimboch – Mezei, McCormack, Versteeg, Rais, Pupák, Korím, A. Sloboda, Morrison – Kerbashian, Šiška, Scheidl – Lantoši, Bortňák, Buček – Hrušík, Slovák, Pätoprstý – Minárik, Čaládi, Fominych.

Pozrite si aj:
9.4.2019 – FOTO+VIDEO: Dokonalý obrat baranov zavŕšil v predĺžení Zigo, finálová séria začala výhrou