Finálová séria Kaufland play off hokejovej Tipsport ligy proti sebe postavila známych finálových súperov. Banskobystričania sa o tretiu obhajobu titulu v rade pokúšajú po semifinálovom zdolaní popradských kamzíkov, Nitra si v sedem zápasovej sérii poradila so Zvolenom. Finále odštartovalo v utorok pod Urpínom napínavou hokejovou drámou.

Lepší štart do prvého finálového zápasu si barani nemohli želať, pretože po deväťdesiatich dvoch sekundách otvárali skóre. Úvodný gól sa dostal za chrbát Hanuljaka aj so šťastím, pretože strela od Šoltésa našla korčuľu Lampera, od ktorej sa puk dostal do bránky. Vysokému tempu hry na oboch stranách nasvedčovalo rýchle vyrovnanie v 5. minúte, pretože po šanci Bartánusa dokázal Lantoši z protiútoku pretlačiť puk až za Williamsa. V ďalšom priebehu sme videli pod Urpínom množstvo streleckých pokusov. Na vrch mali domáci hráči, ktorí si v závere tretiny vypracovali dve nebezpečné situácie. Najprv mohol Higgs tečom nasmerovať do bránky Marshallove nahodenie a o minútu neskôr nedokázal ani Selleck a Faille doraziť puk.

V druhom dejstve pokračovala mierna prevaha Banskobystričanov. V 21. minúte minul Faille tesne vzdialenejšiu žrď. O pár minút neskôr si po dobrej práci Sellecka vylámal zuby na Hanuljakovi opäť Faille, ktorý si síce položil gólmana, ale jeho zámer našiel len pravý betón. Hostia udreli v zápase druhýkrát, keď v 29. minúte Šiška prekonal ponad rameno Williamsa. Barani po druhom inkasovanom góle zovreli súpera v jeho pásme. Corgoni sa spoliehali na nebezpečné výpady, ako tomu bolo napríklad v 32. minúte v šanci Bučeka. Tu však Williams podržal domáci tím a puk schoval bezpečne do lapačky. Obrana hostí fungovala ako hodinky, čo baranom značne komplikovalo ich snahu vyrovnať.

Zápas sa v poslednej tretine opäť presunul do pásma hostí. Banskobystričania sa poučili z druhej tretiny a pozornejšie si strážili svoje krídla. Do obrovskej šance sa v 45. minúte dostal Zigo, ktorý po prihrávke od Surového trafil len žrď. V krátkom časovom slede preverili reflexy Hanuljaka Asselin, neskôr Marshall a ani delovka Failleho nezapadla do bránky hostí. Minúty sa pomaly míňali a hostia odolávali tlaku baranov. V 56. minúte predsa Banskobystričania zlomili súpera a Bartánus z ľavého kruhu vyrovnal na 2:2. Stretnutie do konca riadneho hracieho času neprinieslo ďalší gól a zápas pokračoval do predĺženia.

Počas predĺženia doplatili hostia na zaváhanie Mezeia. Po uchmatnutí puku Bartánusom trafila jeho strela len domácu obranu, ale následná dorážka Ziga skončila za chrbátom Hanuljaka.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 3:2 PP (1:1, 0:1, 1:0, 1:0) – stav série 1:0

Góly: 2. Lamper (Šoltés, Ďatelinka), 56. Bartánus (Sloboda, Southorn), 63. Zigo (Bartánus) – 5. Lantoši, 29. Šiška. Zápas sledovalo 2763 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Mihalik, Marshall, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – Bartánus, Higgs, M. Lunter – Lamper, Zigo, Šoltés – Koper, A. Šťastný, Matoušek – T. Surový.

Zostava HK Nitra: Hanuljak – Rais, Mezei, McCormack, Korím, M. Versteeg, Mir. Pupák, A. Sloboda, K. Morrison – Lantoši, Čaládi, Fominykh – Kerbashian, Šiška, Scheidl – B. Rapáč, Bortňák, Buček – Hrušík, M. Slovák, Pätoprstý.

Druhý finálový zápas sa odohrá v stredu 10. apríla o 18.00 hod.