Dráma až do posledných sekúnd. Aj tak by bolo možné charakterizovať druhé domáce vystúpenie banskobystrických hokejistov vo finálovej sérii play-off Tipsport extraligy. Bojovne naladení barani cítili príležitosť na vyrovnanie finálovej bilancie s Košičami, ktoré by ich pred piatym duelom dostalo do miernej psychickej výhody.

HC´05 Banská Bystrica – HC Košice 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Góly: 29. Handzuš (White, Hudec), 37. Heizer (Kafka, Rosandič) – 33. Lapšanský. Zápas sledovalo 2841 divákov. Stav série 2:2.

Zostava HC´05 B. Bystrica: Corbeil (1. Košarišťan) – Čížek, Rosandič, Guimond, Gründling, Kousalík, Biro, Jaborník – Lamper, Zigo, Matoušek – Hudec, Handzuš, White – Kudrna, Kytnár, Surový – Kafka, Heizer, Handlovský – Kadura

BBonline.sk - Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HC Kosice - 06.04.2015Zostava HC Košice: Hylák – Jánošík, Štrbák, Philipp, Šeda, Cebák, Macejko – Spilar, Bartoš, Jenčík – Bicek, Rachůnek, Bartánus – Lapšanský, Hrnka, Suja – Bondra, Mat. Chovan, Sojčík

Na ľade zimného štadióna pod Urpínom bolo rušno od úvodných sekúnd. Po jednej z prvých striel hostí na Corbeila vznikla v banskobystrickom bránkovisku tlačenica, ktorá vyústila do fyzickej potýčky medzi kanadským gólmanom baranov a jedným z hráčov súpera. Trestom za opakované údery rukou bolo vylúčenie Corbeila z hracej plochy a päťminútová presilovka Košíc, v ktorej najväčšiu príležitosť na skórovanie zmaril Cebákovi Košarišťan. V ôsmej minúte ohrozil Hyláka na opačnej strane šikovným tečom Kudrna. Banskobystričania vzápätí prevzali opraty zápasu do svojich rúk a košického gólmana zamestnali viacerými nebezpečnými akciami. V desiatej minúte najprv nebezpečne pálil Guimond, o dve minúty neskôr skúšal šťastie po prieniku spoza bránky Handzuš. Dostať domáci tím do vedenia mohol v závere úvodného dejstva po prieniku Surového Kytnár, ale Hylák ostal neprekonaný.

BBonline.sk - Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HC Kosice - 06.04.2015V dvadsiatej tretej minúte strelu z hokejky Chovana zastavila až konštrukcia banskobystrickej svätyne. Z následného útoku zavarila hosťujúcej obrane štvrtá formácia baranov po nebezpečných zakončeniach Ziga s Matoušekom. Hylák mal plné ruky práce aj pri šanciach Whitea s Guimondom, ktoré pramenili z početnej výhody domáceho tímu. V dvadsiatej deviatej minúte Banskobystričania zaslúžene strelili vedúci gól. Whiteovi sa pomedzi dvoch brániacich hráčov podarilo poslať puk ku opačnej tyčke na voľného Handzuša, ktorý ho nekompromisne upratal za Hylákov chrbát. V tridsiatej tretej minúte sa ale dovtedy zakríknutým Košičanom podarilo využiť presilovú hru po pohotovej koncovke Lapšanského a pod Urpínom sa začínalo odznova. Vyrovnané skóre nevydržalo ani päť minút, pretože v tridsiatej ôsmej minúte po prieniku Kafku poslal baranov do opätovného vedenia nikým nebránený Heizer. Útoční baranov zakončoval z takmer identickej pozície, ako Handzuš pred ním.

BBonline.sk - Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs HC Kosice - 06.04.2015Vo vynikajúcom výkone pokračovali Banskobystričania aj v úvode tretej časti hry. Košičania sa nevedeli presadiť cez ich pozornú defenzívu a ojedinelé šance, akou bola strela Chovana zo štyridsiatej siedmej minúty, spoľahlivo riešil brankár Košarišťan. V štyridsiatej deviatej minúte počas domácej presilovej hry mal gól na hokejke Handlovský, no proti bol najlepší hráč hostí na ľadovej ploche Hylák. V päťdesiatej prvej minúte poslal Rachůnek odrazený puk z prvej iba do pripraveného Košarišťana. Tri a pol minúty pred záverečnou sirénou našliapol popri ľavom mantineli do individuálneho prieniku Handlovský, pekne sa zbavil brániacich hráčov, no po druhýkrát stroskotal na Hylákovi. V samotnom závere duelu si Košičania vytvorili drvivý tlak, umocnený odvolaním brankára na striedačku. Vabank takmer priniesol hosťom vyrovnávajúci gól dvadsať sekúnd pred koncom, keď sa puk z bezprostrednej blízkosti snažil pretlačiť za Košarišťanov chrbát Spilar, no domácemu gólmanovi v poslednej chvíli pomohol obranca Gründling. Aj jeho zásluhou tak v nervydrásajúcom štvrtom zápase Banská Bystrica vyrovnala stav finálovej série na 2:2.

Séria sa opäť sťahuje do Košíc. Piaty finálový duel je na programe vo štvrtok 9. apríla so začiatkom o 19.30 hod.