Aj piaty športový deň EYOF-u bol pre Slovensko úspešný, keď sme sa potešili z ďalších troch cenných kovov. Okrem sumára piatka v podaní slovenských športovcov vám prinášame aj fotogalériu z tenisového finále Renáty Jamrichovej a džuda v hale na Štiavničkách. EYOF 2022 zakončí záverečný ceremoniál, ktorý sa však neuskutoční v Parku pod Pamätníkom SNP, ako sa pôvodne plánovalo.

V atletike sme boli v piatok zvedaví na výkon Petra Csíkosa vo finále behu na 800 metrov. Slovenský reprezentant však do cieľa nedobehol. Slovenské družstvá v palubovkových športoch odohrali prvé zápasy play-off o umiestnenie. Ako jediné vyhrali volejbalistky, ktoré v Slovenskej Ľupči porazili Rumunsko v troch setoch. Basketbalistky podľahli Fínsku len tesne o 4 body, z tohto duelu vám prinášame aj niekoľko fotografií, ktoré nájdete vo fotogalérii pod článkom.

Skvelá atmosféra a dve zlatá

V piatok sa pozornosť slovenských fanúšikov upriamila na tenis. V TC Baseline sa totiž odohrali hneď dva finálové zápasy so slovenskou účasťou. K centrálnemu kurtu zavítali desiatky priaznivcov, ktorí vytvorili Renáte Jamrichovej a Danielovi Balaščákovi skvelú atmosféru. Všetky miesta, odkadiaľ sa dalo pozerať na tenis, boli zaplnené. Ľudia stáli na schodoch, na zábradlí a niektorí vyliezli aj na strechy.

Renáta Jamrichová má za sebou neuveriteľný piatok. Odohrala hneď tri zápasy o všetko. Najprv nastúpila na semifinále dievčenského turnaja, v ktorom zdolala rumunskú súperku v troch setoch. Potom ju čakalo finále, v ktorom si s nemeckou tenistkou poradila hladko 6:1, 6:0. Po vyše hodinovej pauze išla na antukový kurt opäť, a znovu ju čakalo finále, tentokrát s kolegom Danielom Balaščákom v zmiešanej štvorhre.

„Bola som unavená, ale aj uvoľnená. Vedela som, že nemáme čo stratiť, že tá medaila tam bude určite, takže som si to užila. Áno, určite bolo super, že som na tretí zápas nebola sama. Daniel ma povzbudzoval, aj keď som pokazila veci, aj keď sa mi horšie servovalo. Hovoril mi, že to vôbec nevadí, čo mi veľmi pomohlo,“ povedala na margo náročného zápasového programu Jamrichová.

Naša dvojica napokon porazila rumunský pár 6:4 a 7:5, a získala tak pre Slovensko druhé zlato z EYOF-u. „Nebolo to jednoznačné, ale aj Renáta mi pomohla. Som rád, že sme to zvládli. Väčšinou sme si všetci držali servisy, a ten servis je vo štvorhre najdôležitejší. Skóre sa nevyvíjalo priaznivo, ale bol to len jeden brejk dole, takže sme vedeli, že to stále ešte môžeme otočiť. Snažili sme sa držať v dobrej nálade, aby to z našej strany neupadlo a neboli sme v strese, aby sme boli uvoľnení a nebáli sa toho. Bol to vyrovnaný zápas, ale ťažké momenty sme zvládli lepšie, čo na konci rozhodlo. Som veľmi rád, že môžem mať medailu z takéhoto podujatia, ešte k tomu doma, a hlavne, že sme nesklamali domáce publikum. Všetci nám priali,“ zhodnotil po úspešnom finále Daniel Balaščák.

O svoje pocity po zisku druhého zlata za jeden deň sa podelila aj Renáta Jamrichová: „Som veľmi šťastná, že sa nám to podarilo vyhrať. Bol to náročný zápas proti kvalitným súperom, ale zvládli sme to podľa mňa výborne. Je to výborný pocit, pred domácim publikom si to užívam. Organizácia celého podujatia bola dobrá, až na to, že som v piatok musela hrať tri zápasy, ale tak v sobotu má pršať, takže je to pochopiteľné. Banská Bystrica je krásna a je to tu veľmi pekne spravené.“

Druhý bronz pre plavca Košťála

Zatiaľ čo slovenská tenisová dvojica bojovalo o zlato, plavec Samuel Košťál získal v plavárni na Štiavničkách druhý bronz. V polohových pretekoch na 400 metrov zaplával svoj osobný rekord 4:29,49. „Chcel som spraviť to isté ako na 200 m motýlik. Ani z tejto disciplíny som nechcel odísť bez medaily. Trúfal som si aj na striebro, pretože na dlhej polohovke som videl šancu na cennejšiu medailu. Máme čo oslavovať. Tieto výsledky znamenajú pre mňa obrovskú motiváciu do ďalšej práce. EYOF je fakt veľké podujatie a ja som sa tu presvedčil, že aj v rámci Európy som konkurencieschopný,“ povedal pre olympic.sk Samuel Košťál.

Náš fotograf zavítal aj do Športovej haly Dukla na Štiavničkách, kde zápasili džudisti. Slovenským reprezentantom sa však nedarilo podľa predstáv. Tomáš Popjak skončil vo váhe nad 100 kg neklasifikovaný, rovnako ako Natália Škvareninová vo váhe do 70 kg.

Záverečný ceremoniál v hale na Štiavničkách

Mesto Banská Bystrica na sociálnej sieti informovalo, že záverečný ceremoniál sa uskutoční v komornom duchu, v Športovej hale Dukla na Štiavničkách, a to len pre pozvaných hostí a zástupcov jednotlivých športových výprav. Dôvody sú logistické, a najmä kapacitné, keďže má pršať. Záverečný ceremoniál však môžete sledovať prostredníctvom streamu na tomto odkaze. Popoludňajší kultúrny program vo fanzóne v Parku pod Pamätníkom SNP bude prebiehať v závislosti od vývoja poveternostných podmienok.