Slovensko má prvú medailu na EYOF 2022 v Banskej Bystrici. Na mesto pod Urpínom bude zrejme už navždy spomínať v dobrom plavec Samuel Košťál, ktorý získal v pretekoch na 200 metrov motýlik bronz. Pekným výsledkom na Štiavničkách nás potešila aj Tereza Beňová. V sumári stredajších výkonov slovenských športovcov nájdete aj fotografie z tretieho dňa športových zápolení.

V dopoludňajšom atletickom programe sa predstavili štyria domáci reprezentanti. Z nich sa prebojovali ďalej dvaja. Peter Dávid postúpil z rozbehu v behu cez prekážky na 110 metrov do štvrtkového finále. Tereza Beňová sa z rozbehu hladkej dvestovky kvalifikovala do štvrtkového semifinále.

Zdroj foto: EYOF 2022 (R. Benický)

V druhej časti atletického programu sme mali v akcii dve finalistky. Natália Bieliková, ktorá dopoludnia nepostúpila z kvalifikácie trojskoku, obsadila konečné 13. miesto v hode oštepom s výsledkom 35.65 metrov. Nádeje sme vkladali do Terezy Beňovej, ktorá sa pred početnou kulisou predstavila vo finále stovky.

Slovenská reprezentantka došprintovala do cieľa v čase 12.07 na 5. mieste. „Snažila som sa rozbehnúť to čo najlepšie, potom to udržať. Snažila som sa ísť čo najlepšie, ale začiatok bol taký slabší. Neviem, či to bol iba pocit, že bol slabý, možno bol dobrý. Potom ku koncu som to už ťahala a piate miesto je super. Som veľmi spokojná. Síce bol medzi dvojstovkou a stovkou veľký prestoj a možno som to mala v podvedomí, že išla som predtým dvojstovku. Ale nevadí, ja som veľmi spokojná s piatym miestom, je to super,“ tešila sa Tereza Beňová.

Samuel Košťál prežil výborný utorok, keď najprv dopoludnia ovládol rozplavbu na 200 metrov motýlik a úspešný bol aj večer, kedy obsadil vo svojom semifinále 2. miesto. Streda však bola pre nášho plavca ešte lepšia. Vo finálových pretekoch totiž získal bronz. Krátko po Samuelovi Košťálovi sa vo finále na 200 metrov prsia predstavila Sabina Španiková, ktorá skončila na 6. mieste.

Zdroj foto: EYOF 2022 (V. Šimíček)

Šestnásťročný Bratislavčan sa dostal na medailovú priečku v druhej polovici pretekov. Oproti semifinále si chcel lepšie rozvrhnúť sily, čo mu napokon aj vyšlo. „Keď už som sa teda dostal do finále, tak som si povedal, že neodídem odtiaľ bez medaily. Samozrejme, chcel som bojovať o to zlato, ale nestačil som naň. Je to bronz, čo je tiež potešujúce a ja mám z toho dosť radosť, pretože je to pre mňa prvý takýto cenný kov z takýchto pretekov. Atmosféra bola úžasná. Keďže som doma, tak som cítil tú podporu. Vyšlo to do úspešného konca, takže je tam bronz, máme to. Medailu venujem celému Slovensku,“ povedal po úspešných pretekoch bronzový medailista Samuel Košťál.

Slovenské kolektívy prehrali aj svoje posledné zápasy v základných skupinách. Basketbalistky sa však v telocvični UMB so Slovinskom držali v hre o víťazstvo, keď po polčase prehrávali len o tri body. Slovenkám ale nevyšla tretia štvrtina, ktorú prehrali až o 18 bodov. Aj keď v poslednej 10-minútovke mali navrch naše hráčky, na zvrat to nestačilo a Slovinsko vyhralo 68:56.

Basketbalisti privítali v Badíne Litvu, od ktorej utŕžili debakel 39:135. Aj hádzanárske družstvá ťahali za kratší koniec. Dievčatá prehrali v Detve s Dánskom 18:31 a chlapci podľahli vo Zvolene Slovinsku 20:29. Volejbalistky v Slovenskej Ľupči nezískali proti jasným favoritkám z Talianska ani set a ich chlapčenskí kolegovia prehrali vo Zvolene s Nemeckom 1:3 na sety.

Medailové nádeje vkladáme do tenistky Renáty Jamrichovej. Nasadená jednotka dievčenského turnaja uštedrila v stredu na antuke TC Baseline švajčiarskej súperke hneď dvoch kanárov a bez straty gemu tak postúpila do 3. kola. Darilo sa jej aj v následnej zmiešanej štvorhre, keď s kolegom Danielom Balaščákom zvíťazili nad arménskou dvojicou hladko 6:1, 6:0 a predstavia sa v 3. kole.

V športovej hale Dukla na Štiavničkách sa súťaží v džude. Z prvého kola postúpila v stredu spomedzi slovenských reprezentantov len Terézia Vaneková, a to vo váhe do 57 kilogramov. V druhom kole však už nestačila na súperku z Azerbajdžanu. Spomedzi slovenských gymnastov podala v stredu na zimnom štadióne najlepšie výkony Lucia Dobrocká, keď obsadila kvalifikácii 9. miesto na bradlách aj vo viacboji a pred finále na bradlách je prvou náhradníčkou.

Kompletný športový program a výsledky EYOF 2022 nájdete na tomto odkaze. Utorkový sumár výkonov slovenských športovcov nájdete v tomto článku. Štvrtkový program slovenských športovcov nájdete v tomto článku.