Vo štvrtok 28. júla pridali dve atlétky do slovenskej zbierky na EYOF-e ďalšie dve medaily. Istú už máme aj štvrtú. Naša fotografka zavítala na atletiku a gymnastiku, ale niekoľko fotografií vám prinášame aj z iných športovísk.

V atletike striebro a bronz

Po striebornej medaile Plavca Samuela Košťála sa Slovensko dočkalo na EYOF-e v Banskej Bystrici aj cenného kovu v atletike. Na štart finále behu na 400 metrov sa postavila Lenka Gymerská. Spočiatku to na zisk medaily nevyzeralo. V poslednej zákrute bola ešte šiesta, no predviedla fantastický finiš, preletela popri už vyčerpaných súperkách, dobehla na skvelom 2. mieste a získala tak striebro. S časom 55.23 zabehla svoje nové osobné maximum.

Pätnásťročná rodáčka z Košíc neskrývala v cieli radosť: „Neverím tomu, je to úplne úžasné. Síce mám pocit, že odpadnem, ale je to úžasné. Finále bolo veľmi zaujímavé. Zo začiatku som sa bála, či to dám vôbec do cieľa, ale ten koniec bol perfektný. Mám tajnú zbraň, volám ju „smajlíkový pohon“. Bežím a usmievam sa pri tom, takže myslím, že z toho som načerpala sily na záver. Vedela som, že nevytvrdnem tak rýchlo ako ostatné. Pred cieľovou rovinkou som to chcela vytiahnuť minimálne na bronz, podarilo sa na striebro, takže sa veľmi teším.“

Netrvalo dlho a senzačným výkonom nás potešila ďalšia mladá Slovenka. Anna Šimková pokorila v skoku o žrdi latku vo výške 380 centimetrov, čo ju vynieslo na bronzovú pozíciu. „Je to úžasný pocit, bronz som asi nečakala. Myslela som si, že to bude nič moc, ale vyvíjalo sa to a som veľmi spokojná s výkonom. Keď som skočila 380 na prvý pokus, tak som si uvedomila, že to môže byť medaila, vtedy som bola veľmi šťastná,“ povedala 16-ročná Košičanka.

Pekným umiestnením sa vo štvrtok na Štiavničkách prezentovala aj Tereza Beňová, ktorá obsadila v behu na 200 metrov 6. miesto a Eliška Gašpárková, ktorá skončila v behu cez prekážky na 400 metrov na 7. mieste. Zo štvrtkovej atletiky vám prinášame aj fotogalériu.

Na programe boli aj cyklistické preteky s hromadným štartom. Zo 78 pretekárok spomedzi troch Sloveniek prišla do cieľa najskôr, na 18. mieste, Natália Kušnírová. Medzi chlapcami sa z troch Slovákov najviac darilo Samuelovi Fedorovi, ktorý skončil na 40. priečke.

Zimný štadión patrí počas EYOF-u športovej gymnastike. Pod článkom nájdete aj fotogalériu zo štvrtkových gymnastických súťaží. V mixtímoch obsadila slovenská dvojica Oliver Kasala – Lucia Dobrocká 7. miesto. V plávaní, džude či bedmintone sme vo štvrtok výraznejší slovenský úspech nezaznamenali.

Ďalšiu medailu získajú tenisti

Náročný, no skvelý štvrtok má za sebou tenistka Renáta Jamrichová. Nasadená jednotka dievčenského turnaja najprv zvládla náročné štvrťfinále proti tureckej súperke, keď v rozhodujúcom sete prehrávala po stratenom podaní 1:3, no stav tretej sady otočila na 6:3 a postúpila tak do semifinále. Po prestávke išla na antukový kurt v TC Baseline opäť, tentokrát na boj o istotu medaily. S kolegom Danielom Balaščákom zdolali v semifinále zmiešanej štvorhry fínsku dvojicu v majstrovskom tajbrejku. Slovenské duo sa tak predstaví v piatkovom finále.

„Bola som nervózna a celkom som sa bála, ale zvládla som to a som veľmi šťastná. Ledva som dohrala. Som po covide, takže sa rýchlejšie zadýchavam. Samozrejme, je teplo a bol to náročný trojsetový zápas, takže som bola veľmi unavená. Bolo veľkou výhodou, že hrám doma. Bolo cítiť tú podporu. Aj keď som prehrávala, tak ma stále povzbudzovali a veľmi mi to prospelo. Bola tu aj celá moja rodina, takže som veľmi chcela vyhrať,“ opísala svoje pocity 15-ročná Trnavčanka.