V stredu 25. januára pokračovala aj hokejová univerzitná súťaž EUHL, v ktorej má svoje zastúpenie aj Univerzita Mateja Bela. Jej UMB Hockey Team privítal na pôde banskobystrickej Tipsport Arény hokejistov študujúcich v Nitre a favoritom bol práve domáci celok. Papierové predpoklady sa napokon potvrdili a UMB ovládla duel až natoľko, že hostia inkasovali v stretnutí celkovo desaťkrát.

Hráči UMB Hockey Team neostali nič dlžní svojej povesti a do „filozofov“ z Nitry sa pustili hneď od úvodných sekúnd. Už v druhej minúte sa im vyplatil dôrazný forček a odmenou im bol vedúci presný zásah. O ten sa postaral dôrazný Gavura, ktorý sa po strele Pokrievku dostal k odrazenému puku a pred sebou mal v podstate už len odkrytú bránu hostí. V 11. minúte sa dobrým zákrokom prezentoval brankár UMB Guštafík, ktorý zasahoval pri skrátenej presilovke Nitry. Guštafík podržal svoj tím aj pri šanci Husára z konca 17. minúty, krátko na to sa zmocnil puku domáci Sapár a gólovým sólom cez celé ihrisko zaskočil súpera a zvyšoval už na 2:0 pre UMB. V poslednej minúte mohol korigovať náskok domácich Kasana, ktorý ale v samostatnom úniku po bekendovom blafáku netrafil priestor brány.

Nitra v druhej tretine zvýšila obrátky a dočkali sa aj gólovej radosti. Na začiatku 23. minúty znižoval Baran, ktorý pretavil na gól prihrávku Hoffmanna a v 27. minúte sa dokonca začínalo odznovu. Na 2:2 vyrovnával Šramaty, najprv od modrej zakončoval Huszár, k puku sa dostal Mrázik, ktorý to posielal pred bránu, kde už číhal autor gólu. V polovici zápasu išli Bystričania opäť do vedenia, v početnej výhode pri avizovanom vylúčení dokázal prekonať Nemčiča Janáček. V záverečnej minúte prostrednej časti prišiel aj štvrtý gól UMB, po peknej kombinácii zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Kamzík.

Domáci to naplno rozbalili v záverečnej dvadsaťminútovke. Len pol minúty stačilo Novodomcovi, aby navýšil vedenie UMB na 5:2 a v rýchlom slede prišli aj šiesty, respektíve siedmy gól z hokejok Gavuru a Šteca. V 48. minúte bolo už 8:2, do streleckej listiny pribudol aj Svitek a v polovici tretej tretiny navyšoval vedenie banskobystrického tímu vo vlastnom oslabení druhým gólom obranca Sapar. Následne na to sa po šanci Nitry strhla dokonca pästná výmena, ktorej aktérmi boli Svitek s Novodomským a pre týchto „kohútov“ duel predčasne skončil. V 54. minúte sa nechal vylúčiť hosťujúci Šramaty a hráči UMB vycítili šancu na „desiatku“. To sa im napokon podarilo dokonať, početnú výhodu využil strelou ponad Nemčičovo rameno Denis Gonda. Výsledkom 10:2 napokon duel aj skončil a nič na tom nezmenili ani vzájomné tresty Bukovinu s Gemmel z 58. minúty. Po siedmych odohraných zápasoch tak ostávajú hráči UMB Hockey Team na čele EUHL.

Lukáš Opáth, tréner UMB Hockey Team: „Nitra nemá slabý tím, ale my sme hlavne čakali trošku toho trápenia, pretože sme nehrali mesiac a pol, keďže nehráme kvôli skúškovému obdobiu a snažíme sa naozaj, aby bola podstata aj tá škola. Mali sme jeden prípravný zápas, takže sme vedeli, že prvé dve tretiny to bude ťažké. Po dvoch tretinách som povedal chalanom, že to mužstvo vôbec neukazuje svoj charakter a charizmu a to, ako to má vyzerať a snažil som sa im prehovoriť do duše, že ak chcú ísť vysoko, tak musíme ukazovať väčší charakter. Samé to nikdy nepríde, môžete hrať proti komukoľvek, ale je to len o robote a o makaní.“

Martin Uhnák, tréner Philosophers Nitra: „V podstate na veci, na ktoré sme upozorňovali po druhej tretine, tak presne z tých vecí sme dostali góly, ktoré začali padať na začiatku tretej tretiny. Nemáme momentálne dostatočne široký káder, aby sme vedeli reagovať na to. Žiaľ, mrzí ma hlavne to, že sme dostali gól dvadsať sekúnd pred koncom druhej tretiny, ktorý bol úplne zbytočný. Ešte sme sa potom chceli nadýchnuť na začiatku tretej tretiny, ale žiaľ, ešte raz hovorím, veci, na ktoré sme sa sami upozorňovali, nás dostali do kolien.“

EUHL – streda 25.01.2023 – Tipsport Aréna Banská Bystrica

UMB Hockey Team – Philosophers Nitra 10:2 (2:0, 2:2, 6:0)

Góly: 2. Gavura (Pokrievka, Sapár), 18. Sapár (Šoltés, Kadlečík), 30. Janáček (Novodomec, Vlk), 40. Kamzík (Tenkel, Krempaský), 41. Novodomec (Chamula, Čollák), 42. Gavura (Sapár, Kadlečík), 43. Štec (Svitek, Forgáč), 48. Svitek (Gonda, Forgáč), 50. Sapár (Pokrievka, Kadlečík), 55. Gonda (Forgáč, Sapár) – 23. Baran (Hoffmann, Varga), 27. E. Šramaty (Mrázik, Huszár). Rozhodovali: Kollár – Trnka, Hovan

Zostava UMB Hockey Team: Guštafík (Niko) – Kadlečík, Vlk, Čollák, Bukovina, Petrík, Šoltés, Štec – Pokrievka, Chamula, Krempaský, Kamzík, Gavura, Gonda, Svitek, Janáček, Forgáč,  Sapár, Novodomec, Rybár, Tenkel

Zostava Philosophers Nitra: Nemčič (Ordogh) – Garay, Bednárik, Hradický, Šimurda, Kasana – Matúš, Gemmel, Baran, Rendek, E. Šramaty, Chromiščák, Mrázik, Novodomský, Pastier, Hoffmann, Varga, Huszár