Prvý júnový víkend priniesol predposledné kolo vo väčšine nižších futbalových súťaží. Treťoligový nováčik zo Zvolena spečatil postup a darilo aj aj štvrtoligovému Badínu či piatoligovej Slovenskej Ľupči. S fotoaparátom sme zavítali do Jakuba, kde sa hralo šiestoligové mestské derby.

Nováčik majstrom

A-mužstvo RSC Hamsik Academy sa v prvý júnový deň v rámci predposledného kola III. ligy Západ predstavilo vo Veľkých Ludinciach. Prvý polčas zmenu skóre nepriniesol, ale diváci sa dočkali gólu hneď v úvode toho druhého. V 51. minúte strieľal z pätnástich metrov Adam Šútor, gólman hostí Samuel Dovec loptu vyrazil a z dorážky poslal domácich do vedenia Sebastián Rák. Už krátko nato sa Hamšíkovci dočkali vyrovnania, keď sa po štandardke lopta dostala k Patrikovi Hanesovi, ktorý z ľavej strany šestnástky prihral pred bránu, kde si dal vlastný gól kapitán Veľkých Ludiniec Šimon Horniak. Domácim prinavrátil vedenie v 63. minúte svojím druhým presným zásahom Rák, keď si nabehol na dlhý pas za obranu hostí, prehodil vybehnutého brankára a dopravil loptu do siete. Výsledku dal finálnu podobu v 75. minúte na konci rýchleho protiútoku po prihrávke z pravého krídla zblízka Ľubomír Šoky. Hamšíkovci tak nevyhrali už päť kôl v rade.

Denis Tomaškovič, tréner RSC Hamsik Academy pre klubový web: „Zápas mal priebeh ako asi všetky naše posledné zápasy. Nemohúcnosť v premieňaní šancí. Posledné zápasy dostávajú príležitosť hráči, ktorí nemali takú minutáž v sezóne, akú by si predstavovali, no nie všetci nás trénerov v týchto zápasoch presviedčajú o tom, že tá minutáž by mala byť vyššia. Budúca sezóna bude pre nás veľmi náročná, a preto sme pripravení aj na pohyby v kádri dnu i von. V poslednom zápase dostanú šancu aj hráči z U19, ako odmenu za to, že sa nám v sobotu podaril historický úspech. Víťazstvom nad Púchovom sme sa stali majstrami druhej dorasteneckej ligy a vybojovali postup do prvej, čo je pre náš klub niečo neskutočné.“

Podkonice si v sobotu 1. júna na domácom trávniku poradili s predposledným Novým Mestom nad Váhom. Skóre stretnutia otváral v 33. minúte Michal Mózer a po zmene strán sa dvakrát strelecky presadil Dominik Molčan.

Miloš Foltán, tréner FK Podkonice pre BBonline.sk: „Povinné víťazstvo sa nerodilo ľahko. Hostia hrali v prvom polčase uvoľnene, hra sa im darila, boli futbalovejší. Dôležitý prvý gól sme však po dorážke strelili my. V druhom polčase už hráči potvrdili svoju kvalitu a suverénnym výkonom zdolali vypadávajúce mužstvo.“

MFK Zvolen zavŕšil skvelú sezónu. Pred dvomi rokmi postúpil pri reorganizácii do novej štvrtej ligy – Majstrovstva regiónu Stred a pred rokom oslavoval postup do III. ligy Západ. Aj sezónu 2023/2024 si bude nováčik zo Zvolena pamätať ako postupovú. V sobotu na domácom trávniku pred vyše šesťsto divákmi v daždivom počasí splnil povinnosť a deklasoval poslednú Dubnicu nad Váhom, čím si v predposlednom kole už zabezpečil celkové prvenstvo. Tím Dušana Tótha, v ktorom nájdeme bývalých hráčov banskobystrickej Dukly ako Gabriel Snitka, Ján Nosko, Matej Starší, Viktor Tóth, Adam Krejčí či Erik Gaško, tak čaká budúca sezóna v druhej najvyššej súťaži.

Dušan Tóth, tréner MFK Zvolen pre BBonline.sk: „Oslavy boli dlhé, nepripravené, ale spontánne. Nechceli sme dopredu nič riešiť, všetko prebehlo v poriadku, posedeli sme dlho všetci spolu, s vedením aj hráčmi. Boli sme síce nováčik, ale ja som stále tvrdil, že máme dosť skúsené mužstvo na to, aby sme urobili nejaké výsledky. Cieľ bol jasný, vyhnúť sa bojom o záchranu, ale postupom času nám tá súťaž ukázala, že máme na tie vrchné priečky. Keď sme sa tam dostali, tak sme robili maximum pre to, aby sme sa tam udržali. Nie vždy nám všetko vychádzalo, aj zostavu sme niekedy museli lepiť, ale na to tam sú tí hráči, ktorí nenaskakovali niekedy do základu. Dobre sa nám darilo zaplátať diery, ktoré nám vznikali v priebehu sezóny z dôvodu zranení či kariet, to bol dôležitý moment. Aj tá naša kompaktnosť, súdržnosť, tím. Mužstvo držalo pokope, na ihrisku aj mimo ihriska, nemali sme žiadny konflikt. Pocity po postupe sú podobné, ako keď sme postúpili do tretej ligy. Neviem, čo nás očakáva, aj keď som pozeral druhú ligu v telke, mal som možnosť ju hrať aj v nej trénovať, ale to bolo dávno. Uvidíme, budeme sa musieť posilniť, to vieme, a keď sa nám to podarí k spokojnosti, tak verím, že budeme dobrým sparing partnerom pre mužstvá v druhej lige.“

III. liga Západ – 29. kolo

TJ Družstevník Veľké Ludince – RSC Hamsik Academy Banská Bystrica 3:1 (0:0)

Góly: 51. a 63. Rák, 75. Šoky – 52. Horniak (vl.). ŽK: 10. Horniak, 27. Baláž – 14. Netolický, 31. Abrahám. Rozhodovali: Kukan – Farkaš, Vašš. Diváci: 250.

Zostava RSC Hamsik Academy: Dovec – A. Jackuliak, Jenat, Kapor, P. Hanes – Krištof, Netolický (56. Beran) – Puškár (83. E. Mlynárik), Jančo (70. Palko), Ajeti (83. Ceniga) – Abrahám (C).
Tréner: D. Tomaškovič.

FK Podkonice – AFC Nové Mesto nad Váhom 3:0 (1:0)

Góly: 33. Mózer, 51. a 75. D. Molčan. ŽK: 36. Maslo – 45. Danko, 57. Kolembus, 87. Hudak, 90. Boško (RT), 90. Petráš. Rozhodovali: Gorel – Mihalík, Horváth. Diváci: 150.

Zostava FK Podkonice: Gábriš – Maslo (75. Klučiar), Očenáš, Turňa (C), A. Molčan, D. Molčan (88. Cimerman), Hudák, D. Rusko, Mózer (88. Rusko), Selecký, Kostúr.
Tréner: M. Foltán.

MFK Zvolen – FK Dubnica nad Váhom 5:0 (2:0)

Góly: 15. Solivajs, 20. Snitka, 54. Telúch, 81. Š. Kollár, 88. Blahutiak. ŽK: 49. Jambrich. Rozhodovali: Choreň – Ralbovský, Dobrík. Diváci: 635.

Zostava MFK Zvolen: Krejčí – Gaško, Nosko (36. Muráň, 78. Blahutiak), Prikryl – Solivajs, Snitka (C), Konder, Lichý (63. Kalmár), Šteiniger (78. Sudimak) – Telúch (63. Š. Kollár), Starší.

Badín na jar doma neprehral

Štvrtoligový Badín bodoval v každom domácom zápase v jarnej časti. Naposledy prehral na domácom trávniku ešte v úvode septembra, pričom v piatok 31. mája proti Bešeňovej išlo tretie domáce víťazstvo v rade. V prvom polčase skóroval dvakrát Vladislav Slovák, hostia síce po zmene strán znížili, ale domácim prinavrátil dvojgólové vedenie Filip Rafanides.

Miroslav Hudec, tréner ŠK Badín pre BBonline.sk: „Úvod zápasu patril Bešeňovej a podarilo sa im trafiť tyčku našej brány. S pribúdajúcimi minútami sme sa začali viac dostávať do hry, dokázali sme viac podržať loptu a po polhodine hry sme sa dokázali dvakrát presadiť po góloch Vlada Slováka. Úvod druhého polčasu opäť lepšie zvládli hostia a po rohovom kope sa im podarilo znížiť. Nám pomohol tretí gól, ktorý nás upokojil a zvyšok zápasu sme si už postrážili. Pred zápasom sme si povedali, že je to posledný domáci a ideme ho vyhrať. Podarilo sa, takže na našej strane spokojnosť s výsledkom aj s predvedenou hrou, lebo Bešeňová má svoju kvalitu.“

Medzibrod v sobotu v Čadci neskóroval ani nebodoval.

Dominik Škubák, brankárska dvojka Medzibrodu pre BBonline.sk (pri absencii trénera Tomáša Dzúrika viedol mužstvo): „Do Čadce sme opäť cestovali bez nejakých hráčov, ktorí mali rôzne povinnosti, či už pracovné, alebo súkromné. Zápas sa pre nás v prvom polčase dobre vyvíjal, boli sme silní na lopte, ale iba v prvých dvoch tretinách ihriska. Následne nám vo finálnej fáze chýbala väčšia kvalita, pokoj a presnoť. Súper dal gól ani nevie z čoho, v závere polčasu nakopnutá lopta, prehratý súboj, následok dvoch-troch chýb a do šatne sme išli s jednogólovým mankom. V druhom polčase sa obraz hry nezmenil. Žiaľ, nepodarilo sa nám skórovať. Niekedy sa trošku už aj smola lepila na naše kopačky, kde dobré možnosti boli zblokované dobrou defenzívou domácich. Nakoniec sa domácim po štandardke podarilo pridať druhý gól. Ďakujem za predvedený výkon.“

Majstrovstvo regiónu Stred – IV. liga – 24. kolo

ŠK Badín – OŠK Bešeňová 3:1 (2:0)

Góly: 32. a 37. V. Slovák, 70. Rafanides – 57. Teličák. ŽK: 58. Výlupok, 60. R. Valent, 69. Žilinec – 44. Sabaka. Rozhodovali: Vician – Procházka, Mózer. Diváci: 100.

Zostava ŠK Badín: Kučera – Žilinec, Pavlík, V. Slovák (89. Studený), Kolláti (86. Mesiarik), Caban, Bíreš (C), Rafanides (89. M. Giertl), Výlupok, Vician (73. Volko), R. Valent.
Tréner: M. Hudec.

Futbalový klub Čadca – TJ Sokol Medzibrod 2:0 (1:0)

Góly: 45. a 79. Byrtus. ŽK: 30. Gomola – 25. Bobrovský, 55. Kohút, 90. Šimúth, 90. Pánik. Rozhodovali: Jančo – Kosturský, Kuteľ. Diváci: 100.

Zostava TJ Sokol Medzibrod: Holko – Šimúth, Rajčok (C), Čilík, Samuelčík (80. Huťka), Neušel, Pánik, Bobrovský, Kohút, Lacko, Milrád.

Ľupča vonku bodovala naplno

Piatoligová Slovenská Ľupča ukončila trojzápasové čakanie na víťazstvo. V nedeľu 2. júna sa v Slovenských Ďarmotách ujala vedenia v 31. minúte zásluhou Patrika Foltániho. V 35. minúte nepremenil penaltu Ján Kostúrik a od 69. minúty hrali hostia po druhej žltej karte Jakuba Sládečeka o desiatich, ale aj tak už tri body z rúk nepustili.

V. liga skupina Juh – 24. kolo

FK Slovenské Ďarmoty – OFK Slovenská Ľupča 0:1 (0:1)

Gól: 31. Foltáni. Nepr. pen.: 35. Kostúrik. ŽK: 23. Berec, 80. Horváth – 51. Sládeček, 90. Kostúrik. ČK: 69. Sládeček (po druhej ŽK). Rozhodovali: Kelemen – Laššák, Kováč. Diváci: 150.

Zostava OFK Slovenská Ľupča: L. Lakomčík – Sládeček, P. Lakomčík (C), Ternuščák, V. Giertl, Riša, Solárik (86. Dula), M. Bartoš, J. Chromek (73. Vaňo), Foltáni (65. Pet. Vajda), Kostúrik.

Derby pre Šalkovú, šesťbodový víkend Priechodu

Šiestoligový Priechod má za sebou šesťbodový víkend. V piatkovej dohrávke si vďaka gólu Patrika Vajdu pripísal cenný skalp lídra tabuľky z Látok. V nedeľu vyhral na domácom trávniku opäť, keď Vajda dvomi gólmi zariadil obrat a na konečných 3:1 zvyšoval Peter Vozár.

V nedeľu sa odohralo aj banskobystrické derby medzi Jakubom a Šalkovou. Domáci vzdorovali favoritovi do 69. minúty, kedy poslal hostí do vedenia Lukáš Palovič. O desať minút neskôr upravil na konečných 0:2 Patrik Lašút. Šalková tak ťahá 4-zápasovú šnúru bez prehry a priblížila sa tretej Sásovej.

Sásová hrala v nedeľu šláger na ihrisku Látok. Líder tabuľky viedol po polčase 2:0, keď sa presadil aj najlepší strelec súťaže Mário Kurák. Krátko po zmene strán strelil kontaktný gól Roman Radoš, ale Sásová už prehru neodvrátila, a tak čaká na víťazstvo už päť kôl.

VI. liga skupina C – 24. kolo

OFK 1950 Priechod – TJ Družstevník Látky 1:0 (1:0) (dohrávka predohrávaného 26. kola)

Gól: 30. Vajda. ŽK: 36. Rakyta, 73. Barta. Rozhodovali: Belán – Bálint, Kúchen. Diváci: 150.

Zostava OFK 1950 Priechod: Vesel (C) – R. Reptiš, Rebek, Pat. Vajda, P. Reptiš, Chrobák (67. Barta), Rakyta (83. Lasheen), Fojtík, H. Kollár, P. Slobodník (90. Hudec), Štulajter.
Tréner: N. Dikácz.

TJ ŠK Sokol Jakub – FK Šalková 0:2 (0:0)

Góly: 69. Palovič, 79. Lašút. ŽK: 25. Kubacký. Rozhodovali: Bálint – Belán, Fábry. Diváci: 100.

Zostava TJ ŠK Sokol Jakub: Nemček – Mišány (C), Kubacký, Trnka (80. Račák), Datko, Hroš, Bednár, Samson, Chmelík (46. R. Greško), Majoroš (66. Macko), Račák (46. Laktiš).
Tréner: J. Slobodník.

Zostava FK Šalková: Gnida – Dobrík (C), Štubniak, Šimčík, Majer, Palovič, Mikulec, Matis, Lašút, Revaj, Demeter (71. Hlavatý).
Tréner: D. Vernarský.

TJ Družstevník Látky – ŠK Sásová 2:1 (2:0)

Góly: 20. Kurák, 36. Kubiš – 47. Radoš. ŽK: 57. Škopík, 89. Stupár – 50. R. Turčan, 58. Ďurta, 89. Marković. Rozhodovali: Holas – Hedvigy, Polomský. Diváci: 300.

Zostava ŠK Sásová: Čavoj – Radoš (75. M. Turčan), Brašeň (86. Veselovský), Stacho, Marković, Ďurta, O. Poljovka, Tkáč (46. Malík), Straka, Savić (C), R. Turčan.

OFK 1950 Priechod – OFK Hliník nad Hronom 3:1 (2:1)

Góly: 27. a 38. Pat. Vajda, 67. Vozár – 15. Sabino. ŽK: 16. Kliman. Rozhodovali: Dodok – Balga, Dobosová. Diváci: 200.

Zostava OFK 1950 Priechod: Vesel (C) – R. Reptiš, Pat. Vajda, Vozár (87. Chrobák), P. Reptiš, Rakyta (46. Hudec), Janík (63. Rebek), Fojtík (63. P. Slobodník), H. Kollár, Barta (82. Lasheen), Štulajter.

Prestrelka v Ľubietovej, Poniky prevalcovali ďalšieho súpera

Nedeľa patrila aj 24. kolu 7. ligy ObFZ BB, v ktorej ostáva dohrať ešte dve kolá. Malachov vonku podľa očakávania podľahol Hroncu, výsledok korigovali Ján Bartolovic s Ondrejom Holánom.

Béčko Slovenskej Ľupče vonku deklasovalo predposlednú Michalovú. Dvakrát skóroval Michal Čief a do streleckej listiny sa zapísali aj Patrik Hruška, Alek Szarowski a z penalty Marek Melicher.

Výhru rezervy Podkoníc zariadil vo Valaskej dvojgólový Weisheng Jiang.

Poniky doma nasúkali sedem gólov béčku Tatrana Čierny Balog, vďaka čomu pridali štvrtú výhru v rade a v jarnej časti sú stále bez prehry. Hetrikom sa zaskvel Marek Klementis aj Vladimír Filipča, raz skóroval Jakub Binder.

Po prvom polčase sa zdalo, že Brusno splní v Ľubietovej úlohu favorita. Už v 6. minúte poslal hostí do vedenia Ivan Pařenica a v 22. minúte zvýšil na 0:2 Peter Šebeš. Domácim sa krátko po zmene strán podarilo znížiť zásluhou Andreja Šimka, a hoci Dávid Fatľa zakrátko prinavrátil Brusnu dvojgólové vedenie, Šimko v 56. minúte opäť znížil na kontakt. Hráčom Baníku sa napokon podarilo získať cenný bod, keď po dlhom aute Šimka v 89. minúte dotlačili loptu za bránkovú čiaru.

Staré Hory bodovali s lídrom, skvelý zápas v Horných Pršanoch

V nedeľu bolo na programe aj predposledné kolo 8. ligy ObFZ BB. V Balážoch platil po divokom úvode v 25. minúte stav 3:3. Potom sa skóre menilo až v záverečných minútach, kedy druhý najlepší strelec súťaže Šimon Spišiak pridal svoj tretí aj štvrtý gól, a rozhodol tak o výhre Riečky nad béčkom Priechodu.

Tajov si doma podľa očakávania vychutnal poslednú Dúbravicu. Za domácich skóroval dvakrát Richard Ševčík, Róbert Hermánek aj Kristián Santa, po jednom presnom zásahu si pripísali Bohuš Balšianok s Michalom Kuckom. O oba góly hostí sa postaral Lukáš Vešelányi.

Rezerva Šalkovej zvíťazila najtesnejším rozdielom v Dolnej Lehote, o čom rozhodol v 18. minúte Matúš Tuček.

Mičiná proti Pohronskej Polhore potvrdila výbornú jarnú formu, hoci od 13. minúty prehrávala. Výhru domácich zariadili gólmi Madi Sultangaliyev, Aliakbar Nazhimiden a Andrii Nemenov.

Atraktívny zápas sa hral v Horných Pršanoch. Po polčase platil stav 2:2, keď na góly Branislava Krajčíra odpovedali za Harmanec Daniel Kiedžuch a Dominik Rýs. Po zmene strán pridal Rýs svoj druhý aj tretí gól, ale domáci v záverečnej štvrťhodine otočili z 2:4 na 5:4. Ďalšie dva góly pridal Krajčír, medzitým sa presadil Tomáš Tóth.

Tretie Staré Hory v šlágri bodovali s už istým víťazom súťaže z Hiadľa. Domácich poslal do vedenia v 21. minúte Peter Valach a na konečných 1:1 vyrovnal v 56. minúte Ľubomír Brodek.