Počas druhého augustového víkendu sa rozbehli už aj súťaže Stredoslovenského futbalového zväzu a Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica. Víťazný vstup do sezóny má za sebou Badín, Slovenská Ľupča, Sásová, Priechod či Jakub. V derby zápasoch uspela Šalková a Tajov.

Počas uplynulého víkendu boli v akcii aj treťoligisti z Banskej Bystrice a okolia – RSC Hamsik Academy, FK Podkonice a MFK Zvolen, ktorým sa venujeme v samostatnom článku. V sumári nižších súťaží mapujeme dianie v ligách Stredoslovenského futbalového zväzu a Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica. Viac o zápasoch tímov z okolia Zvolena sa dozviete v sumári nižších súťaží na ZVonline.sk.

Badín zdolal nováčika, nováčik z Medzibrodu vonku prehral

Štvrtoligový Badín sa cez leto posilnil a do novej sezóny vstúpil úspešne, keď v sobotu 12. augusta na domácom trávniku zdolal najtesnejším rozdielom nováčka z Tvrdošína. O jediný gól stretnutia sa v 25. minúte postaral Robert Studený, ktorý sa presadil z voleja pred bránou po centri s pravej strany v podaní Petra Výlupka. Hostia dohrávali zápas o desiatich po červenej karte zo 72. minúty.

Miroslav Hudec, tréner ŠK Badín pre BBonline.sk: „Na obidvoch mužstvách bolo vidno, že išlo o prvý zápas sezóny a vychádzali zo zabezpečenej obrany. Šancí bolo minimálne, a tak to pre diváka nebol príliš atraktívny zápas. My sme si dokázali vypracovať dve šance po centrovaných loptách a chvalabohu sme v prvom polčase jednu premenili. V druhom polčase sme si vedenie dobrou taktickou hrou postrážil. Počas celého zápasu sme súpera do žiadnej šance nepustili, a tak si myslím, že o ten jeden gól sme boli lepší a zaslúžene sme zápas vyhrali.“

Medzibrod postúpil do Majstrovstva regiónu Stred z V. ligy skupiny Juh a prvý zápas v novej súťaži odohral v sobotu na pôde ŠK Javorník Makov. Domáci sa ujali vedenia v 12. minúte z penalty. Hostia vyrovnali gólom do šatne z kopačky Jána Sojku, ale tri body ostali v Makove, keďže v 76. minúte rozhodol o výsledku svojím druhým presným zásahom Zimka.

Tomáš Dzúrik, tréner TJ Sokol Medzibrod pre BBonline.sk: „Domáci vstúpili do zápasu lepšie, z prvej šance sa im podarilo skórovať. Pre nás to bol nešťastný moment, keďže to bola penalta. Postupne sme obraz hry vyrovnávali a podarilo sa nám vyrovnať gólom po štandardnej situácii. Do druhého polčasu sme vstúpili veľmi dobre, boli sme lepším mužstvom na ihrisku. Vypracovali sme si obrovskú šancu, ktorú sme bohužiaľ nepremenili. Neskôr nás domáci vytrestali, keď sme nedokázali odvrátiť centrovanú loptu a boli sme málo dôrazní v pokutovom území. Predvedená hra potešila, aj keď sme z Makova odišli bez bodu, ale myslím si, že ten jeden bodík sme si zaslúžili. Pozitívom je, že ako nováčik sme dokázali proti tímu, ktorý v minulej sezóne bojoval o prvé miesto, hrať viac ako vyrovnanú partiu. Verím, že toto je dobrá pozvánka na najbližší domáci zápas, ktorý bude pre nás prvým domácim v najvyššej stredoslovenskej súťaži. Verím, že nás diváci poženú a my sa im odvďačíme dobrým výkonom. Samozrejme, budeme si chcieť pripísať tri body.“

Majstrovstvo regiónu Stred – IV. liga – 1. kolo

ŠK Badín – ŠK Tvrdošín 1:0

Gól: 25. R. Studený. ŽK: 45. Šikyňa, 50. Maslo, 60. Poliak, 75. Machunka (všetci Tvrdošín). ČK: 72. Maslo (po druhej ŽK). Rozhodovali: Holas – Slovák, Pavlednová. Diváci: 200.

Zostava ŠK Badín: J. Kučera – Žilinec (86. M. Giertl), V. Slovák (65. A. Urgela), R. Studený (75. Vician), Kolláti, Caban, Koctúr (75. Pavlík), Bíreš (C), Rafanides (86. Mesiarik), Výlupok, R. Valent. Tréner: M. Hudec.

ŠK Javorník Makov – TJ Sokol Medzibrod 2:1

Góly: 12. (pen.) a 76. Zimka – 45. Sojka. ŽK: 35. Kundrátek – 52. Sojka, 59. Šimúth, 83. Kohút, 86. Pliešovský. Rozhodovali: Jančo – Hraško, Mensár. Diváci: 230.

Zostava TJ Sokol Medzibrod: Holko – Šimúth (C), Lacko (56. Čilík), Pipich (68. Belluš), Zázrivec (77. Pliešovský), Neušel, Pánik, Kohút, Sojka, Rajčok, Milrád. Tréner: T. Dzúrik.

Ľupča doma porazila Partizán Čierny Balog

Piatoligová Slovenská Ľupča odštartovala sezónu víťazne, keď vďaka hetriku Jána Kostúrika v nedeľu 13. augusta na domácom trávniku porazila Partizán Čierny Balog. Darilo sa aj nováčikom. Osrblie v sobotu doma zvíťazilo nad Detvou a Brezno dominantným spôsobom prevýšilo Radzovce.

V. liga skupina Juh – 1. kolo

OFK Slovenská Ľupča – ŠK Partizán Čierny Balog 3:1

Góly: 33., 65. a 78. Kostúrik – 53. Nepšinský. ŽK: 42. Sládeček – 42. E. Pančík, 61. Belko. Rozhodovali: Debnár – Dobrík, Hlaváčová. Diváci: 350.

Zostava OFK Slovenská Ľupča: Gašperan – Sládeček, P. Lakomčík (C), J. Medveď, Vaňo, Riša, Ternuščák (57. Čief), M. Bartoš (84. Majer), J. Chromek (57. Foltáni), Vajda (74. M. Studený), Kostúrik (84. V. Giertl). Tréner: M. Holécy.

Šalková v derby dominovala

Mužstvo Šalkovej po páde zo štvrtej do šiestej ligy na úvod svojho pôsobenia v novej súťaži privítalo v sobotu večer pod umelým osvetlením Selce. Hostia vstúpili do nového ročníka s omladeným kádrom, keď sa museli vysporiadať s mnohými odchodmi.

Domáci mali od úvodného hvizdu jasne navrch a už v 3. minúte išli do vedenia, keď sa do šance dostal Dušan Matis, ktorý v šestnástke vypálil presne. Podobným spôsobom zvýšil v 9. minúte na 2:0 Jozef Mesík. V 31. minúte sa zas presnou strelou z ľavej strany pokutového územia presadil Ján Šimčík. Vyzeralo to na debakel, no ten sa napokon nekonal.

Hráči Šalkovej už v druhom polčase dominovali menej, aj keď stále si dokázali vypracovať gólové príležitosti, ale triafali dobre chytajúceho Martina Kučeru. Hráči Seliec sa pred bránu súpera dostávali len zriedka, ale gól mali z čoho dať. Skóre sa však už v druhom dejstve nemenilo.

Daniel Vernarský, tréner FK Šalková pre BBonline.sk: „Po tých rokoch, čo sme túto súťaž nehrali, sme sa na môj vkus veľmi rýchlo prispôsobili tempu. Ťažko sa motivovať na túto súťaž, ale zvládli sme to s prehľadom. Neviem, či nás súper ohrozil, ale na môj vkus sme si vytvorili málo šancí vzhľadom na to, koľko si ich môžeme v tejto súťaži vytvárať. V podstate sme držali súpera v hre takou vlastnou laxnosťou. To ma mrzí, že začneme dobre, v 30. minúte je 3:0, a potom už skúšame iné veci než to, čo máme natrénované. Keď sme robili to, čo máme natrénované, tak sme si vytvorili ďalších šesť šancí, ktoré sme ale nepremenili. Do šiestej ligy sme padli, lebo sme nemali mládež. Začali sme to riešiť príliš neskoro, a už sme to nestihli.“

Peter Flasík, tréner FK Selce pre BBonline.sk: „Bohužiaľ, niektoré posty máme vyskúšané krátko vzhľadom na to, čo sa odohralo. Myslím si ale, že hra v druhom polčase zniesla aj tvrdé kritériá. Treba si uvedomiť, že v základnej zostave nastúpilo päť sedemnásť-osemnásťročných hráčov. To je veľká budúcnosť selčianskeho futbalu. Neskladáme zbrane, ale potrebujeme viac ťahúňov a bojovníkov ako sú Martin „Belfo“ Blaško a Kubo „Klačka“ Klačan. Ešte nám chýbali dvaja chlapci. Uvidíme, je len prvé kolo, neskladáme zbrane.“

Sásová na úvod sezóny vyhrala v sobotu v Krupine po góloch Olivera Ďurtu a Mária Markoviča. Priechod v nedeľu doma zdolal Bacúch, keď skórovala letná posila Peter Ondrejka a kanonier Martin Štulajter. Jakub hral v nedeľu doma s nováčikom z Lovče do záverečnej 15-minútovky vyrovnanú partiu. Potom však začal úradovať Filip Samson, letná posila domácich, ktorý dal hetrik, a potvrdil tak povesť kanoniera, keďže v minulej sezóne bol suverénne najlepším strelcom 8. ligy ObFZ BB, ešte v drese Tajova. B-tím RSC Hamsik Academy v nedeľu doma v Hrochoti podľahol Hliníku nad Hronom, hoci hostia hrali od 32. minúty o desiatich po červenej karte.

VI. liga skupina C – 1. kolo

FK Šalková – FK Selce 3:0

Góly: 3. Matis, 9. J. Mesík, 31. J. Šimčík. ŽK: 70. Pe. Dobrík. Rozhodovali: Páleš – Račko, Medveď. Diváci: 270.

Zostava FK Šalková: Gnida – Pe. Dobrík (C), Štubniak, Hlavatý (52. I. Majer), Mikulec (82. Mastiš), Revaj, Pázmány, Šimčík (76. Alakša), Štubian, J. Mesík (52. Lašút), Matis. Tréner: D. Vernarský.

Zostava FK Selce: M. Kučera – Maruniak, M. Blaško (C), J. Klačan, L. Mesík (46. Jančík), Švantner, Hudec, Gallay, Lasheen (83. Čulok), J. Túry, V. Túry (89. Marček). Tréner: P. Flasík.

MFK Strojár Krupina – ŠK Sásová 1:2

Góly: 65. Haško – 34. Ďurta, 39. Markovič. ŽK: 37. Valica, 62. Babiak, 63. Paľov, 74. Petrovský, 90. Dado – 90. M. Turčan, 90. P. Poljovka. Rozhodovali: Debnár – Foltán, Barboriak. Diváci: 100.

Zostava ŠK Sásová: Čavoj – Brašeň, Stacho, Hrudkay (66. P. Poljovka), Markovič (82. M. Turčan), Tkáč, Ďurta, O. Poljovka, Straka, Savić (C) (90. Šabo), R. Turčan (82. R. Radoš). Tréner: A. Dubovický.

OFK 1950 Priechod – FK 09 Bacúch 2:0

Góly: 26. Ondrejka, 47. M. Štulajter. ŽK: 72. Šinkovkin, 84. Zehnal – 8. Bútora, 84. Stasík. Rozhodovali: Antalík – Fábry, Kováč. Diváci: 300.

Zostava OFK 1950 Priechod: Ambroz – P. Reptiš, Šinkovkin, R. Reptiš, Vozár, Ondrejka (80. Nazhimiden), Janík (59. Rakyta), Zehnal (C), Barta (59. Chrobák), Z. Cimerman, M. Štulajter. Tréner: N. Dikácz.

TJ ŠK Sokol Jakub – Telovýchovná jednota Lovča 5:2

Góly: 43. Ševčík (pen.), 53. Datko, 77., 84. a 90. Samson – 48. Páleník, 74. Čamaj. ŽK: 39. Macko, 55. Majoroš – 33. Hrmo. Rozhodovali: M. Balga – R. Balga, Račko. Diváci: 100.

Zostava TJ ŠK Sokol Jakub: Nemček – L. Kupec (C), Bednár, Mišány, Badinský (60. Handzuš), Laktiš (60. Šimko), Datko (89. Chmelík), Trnka, Ševčík, Samson, Macko (41. Majoroš). Tréner: J. Slobodník.

RSC Hamsik Academy B – OFK Hliník nad Hronom 1:3

Góly: 42. Šteiniger – 1. a 71. Krčmárik, 8. Domiňák. ŽK: 16. Mazúch, 20. T. Uhliar, 30. Puškár, 61. Palko – 22. Victor Wallace, 27. Mukhamedov, 59. Domiňák, 89. M. Greško. ČK: 32. Victor Wallace (po druhej ŽK). Rozhodovali: Hedvigy – Fajčík, Jačmeník. Diváci: 130.

Zostava RSC Hamsik Academy B: Vilhan – Barbeník, Boľf, B. Túry, I. Baitar (C), Palko, Puškár, T. Uhliar, Mlynárik, Mazúch (46. Sláva), Šteiniger. Tréner: P. Zlevský.

Poniky deklasovali Malachov

Program 1. kola 7. ligy ObFZ BB otvoril v piatok 11. augusta súboj B-tímov Slovenskej Ľupče a Tatrana Čierny Balog, po ktorom sa z tesnej výhry radovali hostia. Nedeľňajšie víťazstvo Ľubietovej nad Michalovou režírovali letné posily, keď dvakrát skóroval Patrik Chromek a víťazný gól vsietil Jakub Kobzák. Poniky v nedeľu nedali šancu Malachovu, keď sa 4-krát gólovo presadil Erik Ivanič. Strelníky si v nedeľu na domácej pôde rozdelili body s Brusnom.

V dedinskom „El Clásicu“ uspel Tajov

Úvodné kolo najnižšej súťaže prinieslo v nedeľu tradičné derby, v ktorom Riečka privítala susedný Tajov. Približne 200 divákov videlo prvý gól v 14. minúte, keď sa presadil Peter Migra. Krátko po zmene strán zvýšil na 0:2 Michal Kucka. Domáci ešte zdramatizovali duel zásahom Jána Šimčíka v 59. minúte, ale v záverečnej polhodine už mužstvá skóre nezmenili.

Hiadeľ sa vrátil na futbalovú mapu a už rozhodne nechce byť fackovacím panákom 8. ligy ObFZ BB. Potvrdil to aj v nedeľu na domácom trávniku proti Horným Pršanom, ktoré porazil 6:3, pričom 4 góly strelil bývalý kanonier Podkoníc či Sásovej Martin Sedliak. Staré Hory išli na ihrisku Mičinej do vedenia v 12. minúte zásluhou Dávida Slivku. V 40. minúte vyrovnal z bieleho bodu Štefan Chrenovský, ale v 56. minúte rozhodol o triumfe hostí Patrik Klibáni.