Tretie kolo najvyššej slovenskej futbalovej súťaže otvoril v piatok 11. augusta o 20.30 h duel medzi Michalovcami a Banskou Bystricou. Dukla si na Zemplíne pripísala prvú výhru v sezóne, pričom domácich zdolala úplne zaslúžene rozdielom triedy.

Tréner Michal Ščasný postavil do zápasu identickú základnú zostavu ako v predošlom remízovom stretnutí na Slovane. Tak, ako v prvých dvoch kolách, aj v treťom skórovala Dukla ako prvá. Bystričania išli v Michalovciach do vedenia už v 3. minúte, keď Lukáš Migaľa hodil loptu z autu sprava do šestnástky Martinovi Rymarenkovi, ktorý sa poľahky zbavil Gréka Polydefkisa Volankisa a z uhla našiel medzeru medzi nohami brankára Benjamína Száraza – 0:1.

Rymarenko sa postaral aj o ďalšiu strelu hostí, keď v 7. minúte preveril gólmana Zemplína strelou spoza šestnástky. Ďalšiu nebezpečnú situáciu si Bystričania vytvorili v 18. minúte, keď Uruguajčan Enzo Arevalo prihral z osi ihriska vpravo aktívnemu Rymarenkovi, ktorý z pravej strany pokutového územia vypálil a Száraz musel opäť zasahovať.

Krátko na to sa už ale mužstvo Dukly tešilo z druhého gólu, a to po vydarenom signáli z rohového kopu. Róbert Polievka zahral roh nakrátko na Rymarenka, ktorý sprava skvele odcentroval na zadnú tyč, kam si nabehol presne a prudko zakončujúci Jakub Uhrinčať – 0:2. Skóre sa mohlo meniť aj v 22. minúte, keď si Polievka po prihrávke od Dávida Richtárecha v pokutovom území dobre zakryl brániaceho hráča, ale slabšou, ľavou nohou Száraza neprekonal.

Hostia v druhej polovici prvého polčasu kontrolovali hru a snažili sa byť naďalej aktívni v ofenzíve. Hráči Michaloviec vystrelili v prvom polčase len dvakrát, zatiaľ čo zverenci trénera Ščasného mali na konte 9 streleckých pokusov.

Domáci vstúpili do druhého dejstva aktívne. Ich hru oživil striedajúci Daniel Pavúk, ktorý si v 52. minúte v šestnástke zasekol Branislava Ľuptáka, ale s jeho zakončením ľavačkou si Matúš Hruška poľahky poradil. V nasledujúcich minútach si už opäť vytvárali príležitosti aj hostia, pričom najväčšiu mal v 53. minúte po spätnej Polievkovej prihrávke sprava Timotej Záhumenský, ktorý ale z blízkosti bieleho bodu slabšou, pravou nohou minul ľavú tyč brány Michaloviec.

Strelecky aktívny bol najmä Polievka, ktorému sa ale nedarilo v zakončení podľa jeho predstáv. V 64. minúte sa kapitán Dukly preštrikoval pokutovým územím, no jeho strelu ľavačkou zblokoval paradoxne jeho vlastný spoluhráč Enzo Arevalo. Domáci pohrozili v 72. minúte, keď Igor Žofčák sklepol hruďou center Henryho Bahiho pred bránu Matúšovi Marcinovi, ktorého Hruška zblízka vychytal.

V 79. minúte nastúpil do prvého súťažného zápasu v banskobystrickom drese Boris Godál, ktorý posilnil Duklu v lete a prvé dva kolá vynechal kvôli zraneniu. Minúty pribúdali a hráči Michaloviec sa naďalej nevedeli dostať k tlaku. Hostia mohli v 87. minúte definitívne rozhodnúť. Záhumenský, osamotený na ľavej strane šestnástky, dostal loptu, zasekol si brániaceho hráča a vystrelil po zemi pravačkou. Száraz loptu vyrazil a z dorážky spálil tutovku Marek Hlinka, keď prekopol bránu.

Krátko na to už ale Dukla skórovala po tretíkrát. Konečne to tam padlo Polievkovi, ktorý dostal loptu od Záhumenského, vylepšil si pozíciu tesne vo vnútri pokutového územia a strelou po trávniku zvýšil na konečných 0:3.

Povedali o zápase pre prítomné médiá

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Pre nás dôležitý zápas sme zvládli celkom dobre. Keď vyhrávame o dva góly, tak to ešte nič neznamená, lebo aj na základe skúseností z minulej sezóny vieme, že keď dostaneme kontaktný gól, tak máme problém. Ale tentokrát sme to ustáli, čo je super. Aj Michalovce majú svoju kvalitu, mali tam pasáže, kedy nás zatlačili. My sme neustále hrozili z protiútokov, zápase sme mohli uzavrieť už skôr, ale výhru o tri góly vonku berieme s pokorou, je to super výsledok.“

Martin Rymarenko, gól a asistencia v zápase: „Som rád, že sme otvorili skóre zápasu. Dostali sme sa do vedenia zaslúžene a mali sme tam v prvom polčase ešte ďalšie šance. Nesústredili sme sa na rýchly gól. Sústredili sme sa na to, aby sme nejaký dali. Išli sme sem s cieľom získať ti body po tom neúspešnom začiatku sezóny. Na Slovane sme ukázali, že máme na čom stavať a je super, že sme to dnes potvrdili. Pokiaľ ide o druhý polčas, keď vyhrávate o dva góly, tak už sa na zápas pozeráte trochu inak, ale chceli sme čím skôr dať tretí gól a zatvoriť ten zápas.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly a strelec tretieho gólu: „Som rád, že sme nadviazali na výkon na Slovane. Dnes sme odviedli jeden veľmi dobrý, kompaktný výkon od obrany po útok. Boli sme odvďačení tromi peknými gólmi, takže som rád za mužstvo a ideme ďalej. Chcel som silou mocou dať ten gól, lebo na tom som na ihrisku. Videl som, že chalani šliapu, idú, a snažia sa pracovať pre mňa do poslednej minúty. Timo mi ten gól perfektne pripravil, je to jeho gól, podal výborný výkon a ja mu ďakujem za asistenciu. Pokiaľ ide o moju budúcnosť, tak predlžujem zmluvu v Banskej Bystrici o rok.“

Niké liga – 3. kolo – piatok 11.08.2023, 20.30 h – Michalovce

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 0:3 (0:2)

Góly: 3. Rymarenko, 19. Uhrinčať, 88. Polievka. ŽK: 26. Volankis, 81. Bednár – 33. Migaľa, 83. Willwéber. Rozhodovali: Očenáš – Štofík, Vitko. Diváci: 1216.

Zostava MFK Zemplín Michalovce: Száraz – Marjanovič, Bednár, Volanakis (46. Jánošík) – Šimko, Shimamura (46. Steinhübel), Karasjuk, Bahi – Marcin, Žofčák (C) (77. Vaško), Adekunle (46. D. Pavúk). Tréner: M. Petruš

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Hlinka, Willwéber – Migaľa (79. Pišoja), Richtárech, Ľupták (79. Godál), Záhumenský – Polievka (C) (90. Depetris), Arevalo (74. Slebodník), Rymarenko (90. J. Guimarães). Tréner: M. Ščasný.

12 3 0 1 2 0 5 -5 1

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa najbližšie predstavia na domácich Štiavničkách, kde v piatok 18. augusta o 20.30 h privítajú v rámci 4. kola Niké ligy Skalicu.