Basketbalistky banskobystrickej Slávie v treťom zápase finálovej série síce prehrávali v prvej štvrtine o devätnásť bodov, ale nevzdali sa a nakrátko aj vyrovnali. Rozhodujúce chvíle však zvládli lepšie Piešťanské Čajky, ktoré oslavujú majstrovský hetrik.

Pri limite maximálne piatich legionárok sa tentokrát nezmestila na súpisku Slávie Kristýna Brabencová a Patricia Bura. Bystrické pumy bojovali o návrat série pod Urpín, zatiaľ čo domáci tím mal mečbal na skompletizovanie majstrovského hetriku. V prvom aj druhom stretnutí série vyhrali o tridsať bodov úradujúce majsterky z Piešťan.

Hneď po rozskoku otvorila skóre najlepšia strelkyňa série Ke’Shunan James a Čajky začali zápas úsekom 6:0. Úvod patril domácim, keď svoj náskok navyšovali a po trojke Evity Herminjard viedli na začiatku 5. minúty po prvýkrát o dve cifry – 15:4. Trénerka Slávie Zuzana Žirková reagovala prvým time-outom, po ktorom sa spoza perimetra trafila Natália Martišková. Hráčky Piešťan aj potom dominovali a nakrátko viedli až o 19 bodov, ale pumy sa potom vzchopili a zakončili prvú štvrtinu 10-bodovou šnúrou – 26:17.

Napriek inkasovanej trojke hneď v úvode druhej štvrtiny hráčky Slávie pokračovali v sťahovaní manka. Kseniya Malashka znížila spoza perimetra na 6 bodov, vzápätí pridala na opačnej strane svoju tretiu trojku Herminjard, ale Malashka sa zahanbiť nenechala hneď potom si tretiu pripísala aj ona. Žirkovej zverenkyne hrali v týchto momentoch svoj najlepší basketbal v dovtedajšom priebehu série, bojovali o každú loptu a na začiatku 17. minúty znížili na rozdiel dvoch bodov – 35:33. Do šatne napokon išli s hrateľným 4-bodovým mankom – 41:37.

Po dvoch košoch Žofie Hruščákovej na začiatku druhého polčasu sa pumám podarilo po prvýkrát vyrovnať, ale hneď vzápätí prinavrátila Piešťanom vedenie spoza oblúka James. Tretia štvrtina bola na body chudobnejšia, oba tímy v obrane bojovali a nič si nedarovali. Aj tretí duel série sprevádzala výborná atmosféra, pričom do kúpeľného mesta vycestovali aj banskobystrickí priaznivci. Aj vďaka presnej strele z diaľky z ruky Lindsey Pulliam prehrávala Slávia pred záverečným dejstvom len o tri body – 48:45.

V poslednej štvrtine sa hralo dlho bez zmeny skóre. Čajky však zvládali rozhodujúce momenty lepšie a po trojke Andželiky Mitrasinović vyhrávali v polovici 35. minúty o 9 bodov. Hostkám sa ešte tri minúty pred koncom podarilo znížiť na 3-bodový rozdiel, ale domáce už pohár z rúk nepustili a zlomovú strelu na 61:53 trafila symbolicky najlepšia hráčka extraligy James.

Piešťanské Čajky tak získali tretí majstrovský titul v rade, čo sa predtým v ére samostatnosti podarilo Ružomberku a Košiciam. Slávia má po roku opäť striebro, keď finálovú sériu prehrala aj tentokrát 0:3 na zápasy.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Musím povedať, že škoda tých dvoch zápasov. Bohužiaľ, začali sme ako v tých dvoch a stálo nás to veľmi veľa síl, no nevzdávali sme sa. Povedali sme si, že musíme zachrániť aspoň česť, ktorú máme, už keď nevyhráme. To sa nám nepodarilo, aj keď výsledok nezodpovedá koncu. Dve zbytočné straty, Lindsey Pulliam, druhá Snežana Bogićević. Miesto toho, aby sme dali dva body, sme dostali, plus technická chyba a ono sa to potom zase valilo. Nemali sme možno takú osobnosť ako majú oni v James a v obrane ako majú Anku Jurčenkovú. Myslím si, že sa v sérii dostali pod kožu Božici Mujović a mala s tým problém. Vzhľadom k tomu, ako sme vyzerali v prvých dvoch zápasoch, tak asi neúspešná sezóna. Ale vzhľadom k výkonom, ktoré sme podávali pri tých turbulenciách, ťažko povedať. Z časti úspešná, z časti neúspešná.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie: „Škoda, že najlepší výkon v sérii prišiel až teraz. Nestačí sa na konci spamätať, keď vám už nič iné nezostáva. Do konca sme bojovali, to nemôžem nikomu ani pol slova vytknúť. Celý čas sme prehrávali, ale držali sme sa. Niekedy to bolo o dva body, dokonca aj vyrovnané, ale Čajky sú skúsené družstvo. Keď bolo treba zabrať, tak stále to nejako zlomili a zase sa odtrhli na tie štyri až šesť bodov. Musím povedať, že sme ich už nevedeli dnes zlomiť.“

Natália Martišková, hráčka Slávie: „Určite tam je pocit sklamania, pretože sme skončili na druhom mieste, a takýto náš plán zrovna nebol. Po tomto zápase sa nám končí ťažko, ale aspoň s nejakou hrdosťou. Každá sa zamyslela nad tým, že takto nechce prezentovať tento klub a najmä svoj vlastný charakter. U mňa zaúradovalo to, že nevzdávam, a to som chcela pretaviť na ihrisko. Zápas bol ťažký, fyzický, pretaktizovaný. Skúšali sme čo sa dalo, snažili sme sa to zvrátiť a bojovali sme do poslednej sekundy. Nevedeli sme to zlomiť. Každá sme sa o to snažili pričiniť, ale nefungovalo to. Každý z nás sa v sezóne naučil to, čo sa mal. Dopadlo to asi tak, ako malo. Sezóna bola z časti úspešná, z časti neúspešná, každopádne som hrdá na náš tím.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Famózne, fantastické, neuveriteľné. Rodilo sa to veľmi ťažko, ale je to doma a ja som nesmierne šťastný a rád, že sme to doklepli do víťazného konca. Počas zápasu mi nebolo všetko jedno a bál som sa toho, aby cez nás nešli, ale ustáli sme to. Vďaka obrovskej energii a chcení dievčat, čo dnes predviedli na palubovke, si zaslúžia obrovské ďakujem. V kľúčových momentoch dali tie najdôležitejšie body.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťanských Čajok: „Mne až na konci došlo, že končím kariéru. Nechcelo som takto cez zápas vnímať a nebol na to čas, pretože stretnutie bolo fakt vyrovnané. Až keď som išla striedať, tak mi to došlo. Veľmi sa teším, že sme to takto zvládli. Bystrica nám to nedarovala, bol to nádherný zápas pre fanúšikov, pre všetkých, také pravé finále.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 3. zápas – sobota 27.04.2024, 18.00 h – Diplomat aréna, Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 69:56 (26:17, 41:37, 48:45)

Štvrtiny: 26:17, 15:20, 7:8, 21:11. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Turčin. Diváci: 1000. Konečný stav série: 3:0.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 17, Herminjard 16/3 trojky, Mitrasinović 15, Mandić 11, Jurčenková (C) 6/12 doskokov (Moravčíková 2, Taušová 2, Vandlíková 0, Kraislová 0). Vyfaulovaná: 37. Mandić.
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 14, Pulliam 10, Mujović (C) 7, Martišková 5, Sherrill 2 (Malashka 12/3 trojky, Bogićević 6, Striešová 0, da Cruz 0, Žilinská 0). Vyfaulované: 34. Sherrill, 38. Pulliam, 38. Bogićević. TCH: 36. Pulliam.
Trénerka Z. Žirková.

TH: 18/27 – 13/21, trojky: 7/20 – 5/18, fauly: 21 – 27, doskoky: 40 – 46, asistencie: 13 – 11, zisky: 7 – 13, straty: 19 – 19, bloky: 3 – 2, streľba z poľa: 22/55 (40%) – 19/66 (28%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.