Basketbalistky banskobystrickej Slávie na palubovke MBK Ružomberok spečatili postup do finále play-off extraligy. V štvrtom zápase semifinálovej série síce po polčase prehrávali, ale v tretej štvrtine dominovali a po obrate dokráčali k víťazstvu.

Bystrické pumy si vybojovali postupový mečbal v stredu na domácej palubovke, keď zvíťazili dominantným spôsobom. Hráčkam Ružomberka v sobotu od úvodu padalo aj z diaľky, ale slávistky ešte v prvej štvrtine držali krok a prehrali ju len o dva body – 19:17. Druhé dejstvo však ovládli domáce, ktoré si 10-bodovou šnúrou do začiatku 16. minúty vypracovali dvojciferný náskok – 31:19. Zverenkyne trénera Juraja Suju premenili v prvom polčase až šesť striel za tri body, zatiaľ čo hráčky Slávie sa trápili, ale pred veľkou prestávkou aspoň znížili na 33:25.

Polčasová prestávka pomohla bystrickým pumám, ktoré za päť minút manko stiahli. V nasledujúcich chvíľach sa družstvá striedali v tesnom vedení, ale tím Zuzany Žirkovej sa v závere tretej štvrtiny vrátil na koňa a napokon ju vyhral až o 19 bodov (10:29), vďaka čomu išiel do poslednej časti s 11-bodovým vedením – 43:54. Slávistky v úvode poslednej časti natiahli šnúru na 12 bodov a domácim už nedovolili vrátiť sa do zápasu. Zatiaľ čo tím Ružomberka sa prezentoval len 28-percentnou úspešnosťou streľby, pumy premenili až 48% pokusov z poľa.

Basketbalistky Slávie tak využili hneď prvý mečbal a sériu vyhrali 3:1 na zápasy. Vo finále sa po roku opäť stretnú s Piešťanskými Čajkami, ktoré titul obhajujú. Prvý zápas finálovej série, ktorá sa bude hrať taktiež na tri víťazstvá, je na programe v sobotu 20. apríla o 18.00 h v Piešťanoch.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Za ten druhý polčas, v ktorom sme sa vrátili do zápasu, si zaslúžime absolutórium. Povedali sme si v šatni, že takto to nemôže byť, ale nech sa nesnažíme rozhodnúť v prvých dvoch minútach. To sa aj stalo, krok po kroku sme najprv sťahovali stratu a potom aj budovali náskok. Statočne sme sa pobili s Yatskovets pod košom. Kľúčová bola jednoznačne obrana. Začali sme hrať tak bojovne, ako ony doteraz. Myslím si, že súperky už aj fyzicky odišli. Pocity sú príjemné, už sme sa nechceli vracať domov. Gratulujem súperovi, hrali dobre. Ďakujem za nádhernú, prajnú atmosféru, z ktorej sa veľmi teším. Som hrdá na tím, že sme vo finále. Musíme si teraz oddýchnuť a pripraviť sa na finálovú sériu, ktorá, verím, bude pre diváka zaujímavá. Pobijeme sa o každé víťazstvo a bod.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 14 bodov: „Pocit zadosťučinenia. Táto sezóna bola turbulentná, vzostupy aj pády, ale nevzdali sme sa počas žiadneho úseku tejto sezóny. Pracovali sme tvrdo a tvrdou prácou sme sa dostali aj do finále. Ukončili sme sériu, budeme mať nejaký čas na odpočinok a verím, že do finále prídeme pripravené. V druhom polčase sme mali lepšie pripravené pozície, z ktorých sme strely začali premieňať. V prvom polčase neboli tie pozície také pripravené, boli zbrklejšie, tým pádom aj tá percentuálna úspešnosť ide dolu.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Trpká prehra pre nás. Moc sme sa prepadli v tretej štvrtine, takže som trošku sklamaný, že sme nedokázali odolávať viacej a dlhšie kvalite a rotácii Banskej Bystrice. Ale zaslúžene to zvládli s tým tímom, ktorý majú, takže postúpili ony do finále tentokrát. Prvý polčas sme mali vyhrať o pätnásť bodov, nie o osem. Bránili sme výborne, súperky boli bezradné, originál bezradné, ale nedokázali sme si vypracovať komfortnejší náskok. Z dobrej vlny nás vyrušila prestávka, potom sme sa nedokázali vrátiť do tej koncentrácie a intenzity. Ony trošku zmenili obranu, my sme stratili disciplínu, odišla nám hlava v tej tretej štvrtine.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 4. zápas – sobota 13.04.2024, 17.00 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 52:69 (19:17, 33:25, 43:54)

Štvrtiny: 19:17, 14:8, 10:29, 9:15. Rozhodovali: Kúkelčík, Bartoš, Obertová. Diváci: 611. Konečný stav série: 1:3.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 10, Štefančová 6, Jarošová 5, Hadačová 3, Havranová 1 (Buknová (C) 13, Kaliuzhna 8, Urbanová 6, Mikovčáková 0). TCH: 17. Urbanová, 25. Buknová, 26. J. Suja (tréner),
Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica: Martišková 14, Mujović (C) 11, Hruščáková 9, Bogićević 9, Holíková 4 (Malashka 9/10 doskokov, Brabencová 7, Sherrill 6, Striešová 0, da Cruz 0, Užovičová 0). TCH: 25. Malashka.
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 15/22 – 16/24, trojky: 7/21 – 5/11, fauly: 23 – 24, doskoky: 35 – 32, asistencie: 10 – 12, zisky: 9 – 10, straty: 26 – 21, bloky: 3 – 0, streľba z poľa: 15/52 (28%) – 24/50 (48%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.