Basketbalistky banskobystrickej Slávie v stredu pred vyše sedemsto divákmi v treťom dueli semifinálovej série deklasovali súperky z Ružomberka, a tak majú postupový mečbal. Rozdiel v skóre bol vyšší ako počet bodov hostiek, pričom bodovo sa presadili všetky pumy na súpiske.

Realizačný tím Slávie urobil oproti predchádzajúcim dvom duelom jednu zmenu, keď pri limite maximálne piatich legionárok na súpiske poslal do hry namiesto Američanky Lindsey Pulliam jej krajanku Ruth Sherrill. Kseniya Malashka chýbala kvôli chorobe. Po prehre v Ružomberku bojovali bystrické pumy za stavu 1:1 na zápasy o postupový mečbal.

V prvej štvrtine bavila divákov najmä pasáž v 5. minúte, keď prvé dve trojky Slávie trafili v krátkom slede Lucia Striešová s Božicou Mujović a medzitým sa z diaľky na opačnej strane presadila Mária Štefančová – 10:9. Aj v nasledujúcich minútach si tímy vymieňali tesný náskok a po prvej časti napokon viedol najtesnejším rozdielom Ružomberok – 16:17.

Aj druhá štvrtina bola spočiatku vyrovnaná, ale pumy potom odskočili na 31:23 a tréner hostiek Juraj Suja si krátko po technickej chybe vypýtal aj time-out. Dianie na palubovke však aj naďalej ovládali slávistky, ktoré zakončili prvý polčas 16-bodovou šnúrou, keď nedovolili súperkám skórovať takmer šesť minút – 41:23. V tomto úseku to padalo najmä Žofii Hruščákovej a Sežane Bogićević.

Po zmene strán sa ofenzívy oboch tímov zadrhli. V tretej štvrtine dali spolu len 14 bodov, pričom Slávia po nej viedla o dvadsať. Napriek jednoznačnému priebežnému stavu si družstvá nič nedarovali, o čom svedčila slovná prestrelka medzi Hruščákovou a Kamilou Jarošovou, ktorú rozhodca ocenil technickou chybou pre jednu i druhú.

V záverečnej desaťminútovke sme sledovali dominanciu púm, otvorili ju úsekom 11:0. Trénerka Zuzana Žirková vypustila na palubovku aj najmladšie hráčky z lavičky a bodovo sa napokon presadili všetky jej zverenkyne, ktoré sa dostali v stredu na súpisku. Slávistky inkasovali len 33 bodov, z toho vyše polovicu už v prvej štvrtine. Po výhre o 41 bodov majú postupový mečbal, ktorý môžu premeniť v sobotu 13. apríla do 17.00 h v Ružomberku.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „V prvom rade sme začali nervózne, čo bolo aj prirodzené po tom, ako sme hrali v Ružomberku. Ale nezosypali sme sa a konečne sme naštartovali naše motory. Takto by to malo naozaj vyzerať. V obrane sme si pomáhali navzájom zo silnej strany. Fungovalo to, čo sme si povedali. Súperky mali dva útočné doskoky za prvý polčas a myslím si, že Erika Holíková na začiatku odviedla super robotu na Yatskovets. Každá jedna, ktorá dnes vošla, podala svoj výkon. Som naozaj šťastná, že som tam mohla pustiť aj mladé hráčky, že si to mohli zažiť. Išli na dno svojich síl, „Charlie“ (Carlota Sofia da Cruz) už toho mala dosť, ale musela ísť. Ak mám byť úprimná, tak pred túto kulisu sa chceme vrátiť až vo finále, ale dnes to bolo skvelé. Tí ľudia sa bavili a my sme hlavne bavili ich, a o tom to celé je.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 8 bodov: „Zápas bol taký, aký mal byť aj ten predchádzajúci. Škoda, že sme to nedokázali takto spraviť už v tom Ružomberku, pôjdeme tam ešte raz, ale výborne. To, čo sme si povedali a na čom sme mali zapracovať, sme do bodky splnili. Aj ten výsledok zodpovedá nášmu prístupu. Nezlomili sme sa, bojovali sme a nevzdali žiadny súboj. Hrali sme ako tím v útoku aj v obrane, hlavne nám išlo o tú obranu. Myslím si, že to zlomilo súpera, že sme dnes išli spolu. Pokiaľ ide o moju technickú chybu, ako hovoria hokejisti, je to play-off, aj takéto emócie k tomu určite patria. Všetci sme stále viac a viac unavenejší, to je normálne. Tá noha ma ešte stále nepočúva tak, ako by som si priala, ale dievčatá na ihrisku mi to uľahčujú. Keď budeme podávať takéto výkony, tak určite sa mi bude hrať lepšie a lepšie. Akurát sme si hovorili aj na lavičke, že diváci boli dnes neskutoční. Asi videli, že aj my ideme a nevzdávame.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, 10 bodov: „Začiatok bol trošku nervózny, to sme očakávali. Ružomberok po minulom zápase začal sebavedomo, ale keď opadla tá prvotná nervozita, tak sme sa dostali do našej hry. Veľmi dobre sme si posúvali loptu v útoku, pomáhali sme si v obrane. Všetko nám fungovalo tak, ako sme chceli a myslím si, že to bolo vidieť aj na ihrisku. Vyhrať v sobotu v Ružomberku by bol ideálny scenár, ale vieme, že Ružomberok cíti tú šancu, keďže už vyhral u nich doma. Ale spravíme všetko pre to, aby sme to v sobotu ukončili. Atmosféra bola opäť super, ako aj minulý týždeň. V takejto atmosfére sa nám hrá perfektne, určite nám to dodáva energiu. Mňa veľmi teší, že nám chodia takto fandiť aj malé dievčatá, ktoré tu možno niekedy budú tiež takto hrať.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „V prvom rade treba pogratulovať Banskej Bystrici, zahrali úžasný zápas, splnili si svoju povinnosť, takže im patrí veľká gratulácia. Na druhej strane, veľa vecí sa zmenilo od soboty. So streľbou 1/31 za tri body sa nemusíme rozprávať o ničom inom. Prvú štvrtinu sme hrali dobre, koncentrovane, ale potom nám odišiel doskok, ako aj v prvom zápase tu, ale vtedy sme vydržali polčas. Rozpadli sme sa ako domček z karát. Potom sme už nedávali ani spod koša. Bystrica hádzala 29 trestných hodov, my 9, je to dosť veľký nepomer. V sobotu sme hádzali 28 a oni 23, takže je to také zvláštne. Ale aj my sme sa uchyľovali k zbytočným strelám za tri body, možno sme mohli skúsiť nejakú nájazdovú situáciu, že by na nás niečo fúkli. Bystrica ale dnes naplnila papierové predpoklady. Treba si zobrať ponaučenie, že na doskoku musíme byť zodpovednejší a hra musí mať balans. Ono sa nič strašné nestalo, Bystrica si splnila povinnosť. Sme šťastní, že môžeme hrať v Ružomberku ešte ďalší zápas, už to je veľká vec, za to som na dievčatá hrdý.“

Viktória Havranová, hráčka MBK Ružomberok, 7 bodov: „Ťažko povedať, čo sa stalo, ale vyústilo to do toho, že sme dostali veľmi veľa ľahkých bodov. Naša obrana prestala fungovať. To, čo sme dokázali udržať desať minút, tak zvyšných tridsať minút nám odišlo. Bohužiaľ, ani útočne sme sa nevedeli presadiť. Možno keby len o pár striel viac by sme premenili, tak by sa nám hralo trošku ľahšie, a bolo by to trošku vyrovnanejšie. Sme v takom zložení, že veľa hráčok hrá veľa minút a únava sa dostaví, ale nie je to niečo, na čo by sme sa mali vyhovárať. Je to play-off, ktoré nie je o basketbalovej kráse, ale tam sa už ide na doraz. Doma v Koniarni sa nám hrá oveľa lepšie, naši fanúšikovia nás tlačia dopredu. Séria sa hrá na tri víťazné zápasy, takže stále nie je nič stratené.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 3. zápas – streda 10.04.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 74:33 (16:17, 41:23, 49:29)

Štvrtiny: 16:17, 25:6, 8:6, 25:4. Rozhodovali: Šarišský, Bara, Turčin. Diváci: 710. Stav série: 2:1 (na 3 víťazstvá).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bogićević 12, Hruščáková 8, Mujović (C) 5, Martišková 4, Holíková 2 (Sherrill 10, Striešová 10, Brabencová 9, Bura 7, Užovičová 3, Žilinská 2, da Cruz 2). TCH: 24. Hruščáková.
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava MBK Ružomberok a body: Štefančová 8, Havranová 7, Yatskovets 6, Jarošová 4, Hadačová 2 (Kaliuzhna 4, Mikovčáková 2, Urbanová 0, Michaličková 0, Ďuratná 0). Vyfaulovaná: 38. Mikovčáková. TCH: 15. J. Suja (tréner), 24. Jarošová.
Tréner: J. Suja.

TH: 18/29 – 8/9, trojky: 4/19 – 1/31, fauly: 16 – 23, doskoky: 54 – 41, asistencie: 24 – 6, zisky: 9 – 8, straty: 14 – 19, bloky: 5 – 5, streľba z poľa: 26/63 (41%) – 12/67 (17%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.