Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v druhú aprílovú sobotu na domácom trávniku nedokázali prekonať defenzívu Michaloviec a po inkasovanom góle v záverečnej fáze zápasu zaznamenali prvú prehru v nadstavbovej časti.

Bránu Dukly opäť hájil Michal Trnovský, ktorý pred týždňom vychytal čisté konto v Košiciach a teraz už má za sebou aj prvý odchytaný ligový zápas v banskobystrickom drese na Štiavničkách. Ešte pred úvodným výkopom si cenu pre najlepšieho hráča Niké ligy za mesiac marec prevzal útočník MFK Dukla Martin Rymarenko.

Už v druhej minúte mali hostia k dispozícii zaujímavú štandardku a ich 41-ročný kapitán Igor Žofčák z približne 25 metrov tesne minul pravú tyč. V 9. minúte zas Gino van Kessel z 20 metrov vypálil pol metra nad Trnovského brvno. Na vyložené gólové príležitosti sme však stále čakali. Michalovce hrali od 35. minúte bez Žofčáka, ktorý kvôli zraneniu musel predčasne striedať. Dukla bola lepšia v držaní lopty, ale v šestnástke nebola nebezpečná. Domáci do ohňa poslali zopár centrov, ktoré však neskončili zakončením, ktoré by narobilo problémy Žigovi Frelihovi. Zverenci trénera Mária Auxta boli v prvom polčase po prvýkrát blízko ku gólu v 42. minúte, keď po centri sprava hlavičkoval Ivan Mesah a osamotený Marek Hlinka z hranice päťky usmernil loptu hlavou vedľa brány. Prvý polčas zakončila hlavička Daniela Magdu z 11 metrov, s ktorou si ale Trnovský poradil.

Ani po zmene strán sa atraktívny futbal nehral. Do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie zverenci českého lodivoda Františka Straku a v 48. minúte vystrelil zaujímavo van Kessel, ale Mensah zblokoval loptu tesne nad bránu. V 66. minúte sa Rymarenko mohol osamostatniť na čele poradia kanonierov, keď mu v šestnástke priťukol spätne loptu striedajúci Marquinho a vystrelil prudko po trávniku, ale Frelih spoľahlivo zasiahol. V 74. minúte vyrazili hostia do nádejného brejku, ktorý potiahol Enzo Arevalo. Zakončil ho van Kessel, ktorý mal na hranici pokutového územia dostatok priestoru, ale jeho obaľovačka bola veľmi nepresná.

Aj ďalší nebezpečný útok Michaloviec potiahol bývalý hráč Dukly Arevalo, keď na začiatku 82. minúty predviedol sólo z polovice ihriska až na hranicu šestnástky, ktoré zakončil tesne vedľa pravej tyče. Skóre sa napokon menilo až v 84. minúte. Van Kessel si na ľavej strane pokutového územia zasekol Mensaha a vystrelil na zadnú tyč. Trnovský si na loptu siahol, ale aj tak skončila v sieti – 0:1. Domáci si už v závere šancu na vyrovnanie nevypracovali, a tak sa ich 5-zápasová séria bez prehry skončila. Michalovce sú v nadstavbe naďalej nezdolané, pričom neprehrali už 7 zápasov v rade. Slovinský gólman MFK Zemplín Žiga Frelih neinkasoval už 520 minút. Ide o prvú prehru Dukly s Michalovcami v sezóne, v základnej časti vyhrala oba vzájomné duely.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Z našej strany dnes veľké sklamanie. Mňa hlavne mrzí, že sme do zápasu nedali takú emóciu a nasadenie, ako sme si predstavovali, alebo ako to bolo v predchádzajúcich zápasoch. Dnes ma toto naozaj mrzí, že sme sa nedokázali viac pobiť, viac sa dostávať do šancí, byť trpezliví. V situáciách, do ktorých sme sa chceli dostať, sme boli zbrklí. A bolo ich strašne málo. Hostia v tom bloku pracovali trpezlivo a najmä v druhom polčase si vypracovali brejkové situácie, ktorými hrozili. Toto bol základ toho, že dnes ideme zo zápasu ako porazení.“

Ľubomír Willwéber, obranca MFK Dukla: „Predstavovali sme si to úplne inak. Doma sme chceli jednoznačne vyhrať. Bohužiaľ, bez nejakej veľkej šance sme nemohli pomýšľať na výhru. Možno na ten jeden bodík, ale Michalovce mali o tú jednu šancu viac, ktorú premenili, takže asi zaslúžene vyhrali. Vedeli sme, že Michalovce mali dobrú fazónu, ale na to sme sa vôbec nesústredili. Proste sme chceli vyhrať, dať gól. Bohužiaľ, bez strely nevyhráme. Asi je cítiť, že chýba Robo Polievka, ale proti Trenčínu sme dali štyri góly, v Košiciach sme vyhrali, takže chlapci majú kvalitu na to, aby ho v niektorých činnostiach nahradili. Bohužiaľ, dnes nám to nevyšlo. Michalovce sa stiahli, chceli sme si to točiť, chcel som hľadať Tima Záhumenského a Maja Pišoju, čo nám párkrát vyšlo, ale asi súhlasím s tým, že to bolo pomalé. Vedeli sme, že boj o siedmu priečku nebude ľahký. Prehra nás mrzí, ale máme pred sebou ďalšie zápasy. Musíme sa o to pobiť a zlepšiť výkon.“

František Straka, tréner Michaloviec: „Som veľmi rád, že sme dokázali toto nesmierne náročné stretnutie zvládnuť. Vedeli sme, že Banská Bystrica je nepríjemný súper. Keď som videl ich zápas s Trenčínom, tak som bol nadšený z toho, akým spôsobom dokázali rozobrať tak výborný mančaft. Mali sme obrovský rešpekt, ale po taktickej stránke sme to zvládli veľmi dobre. Dokázali sme zhustiť stred ihriska a vyrážať do brejkových situácií. Už v prvom polčase sme mali náznaky, ale stále som nabádal hráčov, aby boli zodpovední hlavne po tej taktickej stránke. V prvom polčase sme brejkové situácie zle riešili, ale potom prišla jedna akcia, ktorá zápas rozhodla. Domácich sme v podstate nepustili do vyloženej šance, to bol základ číslo jedna. Vedeli sme, že kraje majú neskutočne silné, že tam budú chodiť centre. Dvaja hráči na pozícii šesť nám ale urobili veľmi dobrú prácu. Som veľmi hrdý na môj mančaft, ktorý dokázal zápas odjazdiť. To nadšenie je obrovské. Brali by sme aj bod, ale nakoniec máme tri.“

Niké liga – skupina o udržanie sa – 5. kolo – sobota 13.04.2024, 18.00 h – Národný atletický štadión, B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce 0:1 (0:0)

Gól: 84. van Kessel. ŽK: 5. Hlinka – 25. Magda. Rozhodovali: Kráľovič – Ferenc, Roszbeck. Diváci: 1083.

Zostava MFK Dukla: Mich. Trnovský – Mensah, Willwéber (C), Migaľa (46. Považanec) – Pišoja, Richtárech, Hlinka, Záhumenský (80. Hanes) – Slebodník (61. Marquinho), Rymarenko – Depetris (61. Veselovský).
Tréner: M. Auxt.

Zostava MFK Zemplín: Frelih – Magda, Dzotsenidze, Volanakis, Bahi – Vaško, Karasiuk – E. Arevalo (87. Jánošík), Žofčák (C) (35. Šimko), van Kessel – Niarchos (87. Bednár).

6 27 0 5 22 16 60 -44 5

Nasledujúci zápas odohrajú futbalisti MFK Dukla v sobotu 20. apríla od 18.00 h v Zlatých Moravciach.