Basketbalistky banskobystrickej Slávie ovládli Slovenský pohár žien 2024 v Ružomberku. V dramatickom finále prehrávali už dvojciferným rozdielom, ale nevzdali sa a dostali duel do predĺženia, v ktorom rozhodli o svojom triumfe.

Druhú účasť vo finále Slovenského pohára v rade si slávistky vybojovali v sobotňajšom semifinále proti domácemu Ružomberku. Do finále vstúpili lepšie favorizované Čajky, keď po dvoch košoch Anny Jurčenkovej a trojke v podaní Ke’Shunan James svietil na tabuli stav 7:0. Rovnaký odstup platil aj po konci prvej štvrtiny (19:12). Pumy dali prvé body po vyše troch minútach a na ďalšie koše súperiek už dokázali reagovať aj vďaka presným trojbodovým strelám Kseniye Malashky a Kristýny Brabencovej.

V úvode druhej štvrtiny sa z diaľky presadila Evita Herminjard, ale svoju druhú trojku dala vzápätí aj Brabencová, ktorá naštartovala 10-bodovú šnúru Slávie. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej po tomto výbornom úseku v prvej polovici druhej 10-minútovky otočili na 23:24. Záver však patril obhajkyniam prvenstva a na polčasových 36:30 upravila svojou druhou presnou strelou spoza perimetra Andželika Mitrasinović. Čajky mali okrem trojkovej streľby v prvom polčase prevahu aj v bodoch z druhých šancí.

Aj do druhého polčasu vstúpili lepšie basketbalistky z kúpeľného mesta, keď sa po prvýkrát v zápase dostali do dvojciferného vedenia (42:30). Malashka v polovici tretej štvrtiny znížila svojou druhou trojkou na 44:37 a neskôr košom s faulom na rozdiel dvoch striel (46:41), ale potom sa dostala do problému s faulmi. Čajky ale išli do záverečného dejstva so 7-bodovým náskokom, keďže Mitrasinović sa presadila za tri body v závere štvrtiny opäť.

Začiatok poslednej 10-minútovky patril zverenkyniam Petra Jankoviča a rozdiel na úrovni okolo desiatich bodov sa zdal byť už pre bystrické pumy ťažko zmazateľný. Vyše 6 minút pred koncom však znížila spoza trojkového oblúka na 58:52 Holíková. Tri a pol minúty pred koncom štvrtého dejstva skresala manko o ďalšie dva bodíky Lindsey Pulliam a po trestných hodoch posledných dvoch menovaných to bolo už len o dva body. Slávistky dokonali skvelý comeback a vďaka premeneným šestkám v podaní Martiškovej a Holíkovej 25 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času dostali finále do predĺženia. S klaksónom mohla rozhodnúť Natália Martišková, no jej strela od polky sa odrazila od obruče. To by teda bola koncovka ako hrom.

V 5-minútovom predĺžení dych berúceho boja o zlato sa v tesnom vedení striedali oba celky. Azda životnú trojku trafila 34 sekúnd pred koncom finále Erika Holíková a Slávia viedla o jeden bod. Žirkovej zverenkyne v záverečných sekundách už výbornou obranou pohár z rúk nepustili, poistku z čiary trestného hodu pridala Mujović. Bystrické pumy tak po prvýkrát od návratu mena Slávia Banská Bystrica na basketbalovú mapu porazili Piešťanské Čajky. Síce „až“ po predĺžení, ale s o to väčšou radosťou z premiérového zisku Slovenského pohára.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Som veľmi šťastná, že sme sa nevzdali, aj keď sme boli mínus desať a mali sme zlý začiatok tretej štvrtiny. Vrátili sme sa späť, každá jedna hráčka odviedla maximum a ono to konečne vyšlo. Myslím si, že ten zápas sa musel páčiť. Aj keď škoda, že slovenský basketbal je o tom, že na konci fanúšikovia vypískajú víťaza Slovenského pohára. To je smutné na tomto meste, no bohužiaľ, ale je to tak. Mali sme síce nízku rotáciu, ale snažili sme sa hrať viac agresívne. Aj keď sme boli po prebratí, tak sme sa snažili nepustiť rýchlu loptu dolu. Tú ich výhodu pod košom potom nevyužili, Anka Jurčenková mala štyri fauly, takže dostali sme sa späť do tempa, dali sme nejaké koše a víťazstvo prišlo. Dievčatá to potrebovali, prišiel správny moment a teším sa, že sme využili šancu.“

Erika Holíková, hráčka Slávie, strelkyňa víťaznej trojky: „Konečne sa nám to podarilo, porazili sme ich. Je to super proste, ešte keď som dala aj tú víťaznú trojku. Tento turnaj sa mi nedarilo, ale keď bolo treba, tak to tam konečne padlo. Som rada, že som mohla pomôcť tímu vyhrať Slovenský pohár. Rozhodlo to, že sme sa nevzdali. V poslednej štvrtine sme prehrávali už o 10 bodov, ale aj tak sme nedali hlavy dole a vrátili sme sa späť do zápasu. Bojovali sme až do konca o každú loptu. Dokázali sme, že je možné zdolať Čajky, len sa nemôžeme vzdávať po pár chybách a musíme bojovať celých 40 minút. Tá moja trojka, fú, to sa nedá ani opísať, bola to veľká radosť, že to tam proste padlo, vyhrávali sme a stačil už naozaj kúsok – ubrániť ich, aby to bolo tam.“

Natália Martišková, hráčka Slávie: „Som šťastná. Vyhrali sme dôležitý zápas, konečne sa nám to podarilo. Rozhodovali obrovské detaily, každý doskok, každá akcia, ale zvládli sme to. Kľúčom bolo nevzdať sa a bojovať do posledných sekúnd každého útoku, každej obrany. To, že sa chvíľku nedarí, neznamená, že sa nám šťastie nemôže vrátiť. Na tento zápas sme sa pripravovali skoro rovnako ako na tie predchádzajúce proti Čajkám. Bola som toho názoru, že každý súper je zdolateľný a je to len na nás.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „V prvom rade, obrovská gratulácia Banskej Bystrici. Myslím si, že si to viac zaslúžili, pretože určite chceli viac ako my. Možno zo začiatku to tak nevyzeralo, mali sme dobrý vstup a držali sme si nejaký bodový odstup aj v druhom polčase. V poslednej štvrtine sme sa nejako zasekli a už bol problém, prestali sme veriť, že by sme to mohli dotiahnuť do víťazného konca. Predĺženie bolo hop alebo trop, ako som povedal na začiatku, chceli viac ako my. To bol asi hlavný dôvod, prečo zápas skončil tak, ako skončil.“

Fotogalériu nájdete pod článkom…

Slovenský pohár žien – finále – nedeľa 18.02.2024, 16.00 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 70:73 pp (19:12, 36:30, 54:47, 62:62)

Štvrtiny: 19:12, 17:18, 18:17, 8:15 – 8:11. Rozhodovali: Karniš, Fanfara, Cibulka. Diváci: 180.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Jurčenková (C) 16/17 doskokov, James 15, Stašová 7, Herminjard 6, Taušová 3 (Mitrasinović 18/3 trojky, Mandić 3, Moravčíková 2, Vandlíková 0). Vyfaulovaná: 40. Jurčenková. TCH: 40. lavička.
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović (C) 19, Pulliam 9, Malashka 9, Martišková 7, Bura 6 (Brabencová 12, Holíková 7, Striešová 4). Vyfaulované: 33. Malashka, 41. Pulliam.
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 23/30 – 19/25, trojky: 7/24 – 6/23, fauly: 23 – 26, doskoky: 49 – 42, asistencie: 11 – 11, zisky: 8 – 7, straty: 17 – 16, bloky: 1 – 4, streľba z poľa: 20/62 (32%) – 24/71 (33%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.