Basketbalistky banskobystrickej Slávie si po roku opäť zahrajú finále Slovenského pohára. V sobotňajšom dramatickom semifinále zdolali domáce Ružomberčanky.

Pumy si vybojovali účasť v semifinále v piatok, keď CBK Košice deklasovali o 90 bodov. V sobotu ich však čakal súper z iného súdka. O sile Ružomberčaniek na domácej palubovke sa už favorizované slávistky neraz presvedčili.

Prvé dva koše patrili domácim, ale zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej následne otočili na 4:6 po trojkách Božice Mujović a Lindsey Pulliam. Ružomberčanky odpovedali rovnakou mincou a aj nasledujúci priebeh bol vyrovnaný. Po druhýkrát sa spoza perimetra trafila Mujović, lenže dve trojbodové strely v prvej štvrtine trafila aj na opačnej strane Dominika Urbanová. V závere prvej 10-minútovky si hostky vypracovali 3-bodový náskok (19:22).

V druhej štvrtine dominovali defenzívy, pričom obom tímom to prestalo padať z diaľky. Bystrické pumy v závere prvého polčasu odskočili na 7 bodov, ale zverenkyne Juraja Suju stihli do veľkej prestávky znížiť na 30:34. Domáce držala v hre najmä Olha Yatskovets, ktorá dala v prvom polčase polovicu bodov Ružomberka.

Slávistky úvod druhého polčasu zaspali a Ružomberčanky za minútu a pol otočili na 36:34. Žirková musela reagovať time-outom, ktorý ale želaný efekt nepriniesol a Viktória Havranová trojkou navýšila vedenie domácich. Hostky však sériu súpera včas zastavili a vyrovnali na 39:39. V druhej polovici tretej štvrtiny sa nepodarilo odskočiť ani jednému tímu, a tak platil pred záverečným dejstvom stav 48:47, ktorý sľuboval drámu až do konca.

V úvode štvrtej štvrtiny sa banskobystrický tím dostal do tesného vedenia aj zásluhou Lindsey Pulliam a jej druhej trojky. Vyše štyri minúty pred koncom sa Pulliam presadila opäť, vďaka čomu pumy odskočili na rozdiel dvoch striel (54:59). Ružomberčanky následne zo straty bodík ukrojili, ale v nervóznom závere stredoslovenského derby sa Slávii zišla chladnokrvnosť a beztsarostnosť Američanky Pulliam. Tá necelé dve minúty pred koncom skórovala opäť za tri body a navýšila náskok na 7 bodov. Najlepšia strelkyňa hostiek v zápase Natália Martišková zas bola spoľahlivá na trestných hodoch.

Slávia koncovku zvládla a napokon zvíťazila o 10 bodov. Postúpila do finále Slovenského pohára, v ktorom sa v nedeľu o 16.00 h stretne s obhajkyňami z Piešťan. Zatiaľ čo MBK ťahala najmä 21-bodová Yatskovets, na banskobystrickej strane si štyri hráčky pripísali dvojciferný počet bodov. Ružomberčanky boli presnejšie v streľbe z poľa, pumy si zas pomáhali útočnými doskokmi, z ktorých pramenili body z druhých šancí.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Tešíme sa z víťazstva, opäť to bol ťažký boj o každú loptu. Do druhého polčasu sme vstúpili ako keby sa nič nemohlo stať a súperky sa naštartovali, ale zvládli sme to. Kľúčový bol jednoznačne útočný doskok, kde sme mali prevahu a z toho druhé šance. Verím, že zajtra to bude opäť finále, ktoré bude hodné Slovenského pohára. Vieme, aká je kvalita Piešťan. Musíme bojovať 40 minút, inak to nepôjde.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 15 bodov: „Veľmi náročný, bojovný zápas, a to na oboch stranách, od začiatku až do konca. Pre nás je to veľké tímové víťazstvo. V kľúčových momentoch sme výborne zahrali situácie v útoku aj v obrane, verili a pomáhali sme si. Milujem tie momenty v závere zápasu, keď ide o všetko, pre tie momenty žijem. Vtedy si vždy pýtam loptu, lebo mám sebavedomie zobrať tie strely a viem, že mi veria aj spoluhráčky a trénerka. Myslím vtedy len na to, že to treba dobre zahrať, či už vystreliť alebo správne prečítať hru a pomôcť spoluhráčke. Myslím si, že finále bude podobné. Som si istá, že necháme na palubovke všetko, čo je v nás a pobijeme sa o víťazstvo.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 17 bodov: „Ružomberok nám nikdy nedá nič zadarmo, a tak to bolo aj v dnešnom zápase, hralo sa rýchlo a fyzicky. Svedčia o tom trestné hody. Určite stojí za spomenutie našich 21 útočných doskokov. V nedeľu hráme proti Piešťanom a zhruba vieme, čo môžeme očakávať. Hrá sa na neutrálnej pôde takže nikto nebude mať výhodu domáceho prostredia. Hrá sa finále slovenského pohára, takže o motivácii tu netreba hovoriť. Musíme nadviazať na veci, ktoré nám dnes fungovali a pridať k tomu určite ešte čosi viac.“

Slovenský pohár žien – semifinále – sobota 17.02.2024, 17.30 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 60:70 (19:22, 30:34, 48:47)

Štvrtiny: 19:22, 11:12, 18:13, 12:23. Rozhodovali: Šarišský, Fanfara, Cibulka. Diváci: 502.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 21, Buknová (C) 12, Havranová 5, Jarošová 4, Hadačová 2 (Urbanová 6, Mikovčáková 6, Štefančová 4, Kaliuzhna 0, Ďuratná 0). Vyfaulované: 37. Urbanová, 39. Yatskovets. TCH: 40. J. Suja (tréner).
Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 15/3 trojky, Bogićević 13, Bura 10, Mujović (C) 8, Holíková 0 (Martišková 17, Malashka 7/11 doskokov, Striešová 0, da Cruz 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 15/23 – 19/27, trojky: 5/18 – 5/16, fauly: 26 – 24, doskoky: 35 – 47, asistencie: 11 – 6, zisky: 9 – 6, straty: 20 – 15, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 20/50 (40%) – 23/66 (34%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.