Sobotňajšie stretnutie volejbalovej extraligy v Slovenskej Ľupči bolo špeciálne. Na palubovku sa vrátil tréner banskobystrického Tatrana a bývalý 150-násobný reprezentant Martin Nemec.

Kto očakával, že 39-ročný slovenský volejbalista roka 2010 so skúsenosťami z Talianska, Turecka, Rumunska či Ázie nastúpi len marketingovo na pár minút, bol na omyle. Najlepší smečiar talianskej Serie A1 zo sezóny 2014/2015 a najviac bodujúci hráč Zlatej Európskej ligy 2009 odohral kompletné prvé dva sety.

„Bolo to veľmi zvláštne. Som mladý tréner a rozhodne nekončím s učením najbližších tridsať-štyridsať rokov. Ja ako hlavný tréner niečo učím každý deň a sám som niektoré tie chyby robil cez zápas. Prvý cieľ bol to chlapcom nepokaziť, lebo si veľmi vážim tento klub, kolektív a prácu, ktorú chalani odvádzajú každý deň. Hrať ten zápas, bolo to divné, ale som rád za to, aký výkon sme podali. Bolo tam veľa zvratov v prvom aj druhom sete. Bodovo sme išli hore-dole a ľudia stáli za nami, čo bolo krásne,“ zneli prvé pozápasové slová Martina Nemca pre BBonline.sk.

Extraligový nováčik hostil najlepší tím spodnej nadstavbovej skupiny zo Svidníka. Nemec svojim zverencom trochu „pokazil“ vekový priemer, keďže drvivá väčšina hráčov Tatrana sú ročníky narodenia 2004 až 2006. Prvá sezóna mladého banskobystrického tímu medzi slovenskou elitou sa tak nesie v znamení učenia a zbierania skúseností. Hostia v prvom sete mierne odskočili, ale domáci po výbornej pasáži otočili na 16 – 15. Hráči Svidníka potom zlomili prvé dejstvo vo svoj prospech 6-bodovou šnúrou.

Ako starý lev

Fanúšikov, ktorí zaplnili tribúnku a po celý zápas vytvárali výbornú atmosféru, bavil najviac druhý set. V ňom sa hráčom Tatrana opäť podarilo zmazať stratu a otočiť na 17 – 16. Za stavu 20 – 23 sa zdalo, že favorit už druhú sadu čoskoro ukončí, no Banskobystričania vyrovnali a v dlhej koncovke mali dokonca setbal (28 – 27). Hostia napokon tieto chvíle ustáli (29 – 31). Práve v dramatickom závere druhého setu vygradoval výkon Nemca, ktorý bol po zápase sebakritický: „Mne už potom došli baterky a bolo to vidieť. Je to niečo, ako keď starý lev ide na nejakú bitku a žiaľ už nemá tú silu, čo niekedy za mlada. Nemám natrénované, takže mám také výčitky svedomia, že mám kondičné výpadky. Na konci druhého setu mi chalani verili, že to zložím, no nezložil som. Pár dní to bude ešte veľmi mrzieť, že som ten druhý set nedotiahol s chalanmi do víťazného konca.“

Cez prestávku pred treťou časťou sa hrajúci tréner prezliekol do teplákovej súpravy a tím viedol z lavičky. Jeho zverenci vstúpili do tretieho setu výborne, keď vyhrávali 8 – 5, ale potom už mali navrch volejbalisti Slávie, ktorí dotiahli zápas do víťazného konca (18 – 25). Prečo už bývalý reprezentant v treťom sete nehral? „Nie som si istý, že by som už podal lepší výkon ako v závere druhého setu. V hlave som si myslel, že som bohvieako vysoko, alebo nazbieram tú silu srdcom, lebo tam bolo už iba to srdce. Ale nemám naskákané, natrénované a radšej som dal priestor hráčom, lebo dva sety som tam obsadzoval niekomu miesto, čo by sa nemalo. Tento klub je postavený na tom, aby sme dávali šancu mladým hráčom, aby rástli. Nie vyslúžilým reprezentantom, aby hrali extraligu,“ vysvetlil.

Išlo len o výnimočný prípad, alebo ide dvojnásobný víťaz slovenskej extraligy hrať ďalej? „Idem sa najprv ospravedlniť hráčom za svoj výkon aj za veľa zvláštnych situácií, ktoré vznikli. Ideme si to vysvetliť. Sám neviem, ako sa chalani k tomu postavia. Neviem, ako by som ja pôsobil v osemnástich-devätnástich rokoch, keby tréner okolo mňa pobehoval. Je to divná situácia, ale myslím, že to bolo zaujímavé pre fanúšikov, vidieť tam pre zmenu pobehovať trénera nie v kravate, ale na ihrisku. Dúfam, že sa aspoň pobavili,“ odpovedal.

Obrovský zážitok a splnený sen

Banskobystrických volejbalistov po stretnutí mrzelo, že nezískali aspoň set. „Chýbalo nám možno trošku šťastíčka v koncovke. V závere druhého setu nastal ten zlomový bod, kedy sme nezložili jednu loptu, ktorú sme mali zložiť,“ zhodnotil stručne 20-ročný kapitán Alex Veselý. „Zo začiatku prvého setu tam boli základné chyby, ktoré sme už v posledných zápasoch nerobili. V druhom sete sme sa chytili, neprestali sme bojovať a dotiahli sme ich. Tam nám chýbalo šťastie aj skúsenosti. V treťom sete už bolo ťažké znovu sa nastaviť na víťaznú vlnu a podať výkon ako v druhom sete,“ dodal 19-ročný hráč Tatrana Patrik Matejčík.

Trénera Martina Nemca presviedčali k návratu na palubovku jeho zverenci. „Bol to pre mňa obrovský zážitok. Bol to môj sen, vôbec si s ním niekedy zahrať. To, že sme druhý set vytiahli do takej veľkej koncovky, je aj jeho zásluha. Neprekvapil ma vôbec. Skôr obdivujem to, že bez rozcvičky a pravidelných tréningov dokáže stále hrať na takejto úrovni. Pomohol nám, hlavne psychicky. Vôbec sme ho nebrali ako trénera, ale ako súčasť tímu. Určite nám zdvihol sebavedomie. Aj po taktickej stránke je to dôležité, mať tam oporu,“ nešetril chválou na adresu trénera Patrik Matejčík. Prínos kormidelníka na palubovke ocenil aj Alex Veselý: „Nám sa hralo lepšie a naopak, my sme sa snažili pomôcť jemu. Všetci sme boli viac koncentrovaní, viac sme sa snažili. Určite nám pomohol a všetci sme radi, že nastúpil.“

Pri príležitosti návratu Martina Nemca bola súčasťou duelu aj tombola. Vyzbierané peniaze sa použijú na nákup športových pomôcok. Cenou v tombole bol zájazd do Talianska.

Fotogalériu nájdete pod článkom…

Niké Extraliga muži – nadstavba o 5. až 8. miesto – 4. kolo – sobota 17.02.2024, 16.00 h – S. Ľupča

ŠVK Tatran Banská Bystrica-Slovenská Ľupča – TJ Slávia Svidník 0:3 (-19, -29, -31)

Analýza bodov: Útoky: 33 – 35, esá: 7 – 8, bloky: 8 – 12, chyby súpera: 18 – 26. Rozhodovali: Holčík a Novotný. Diváci: 180.

Zostava ŠVK Tatran a body: Baslár 7, Hlaváč 4, A. Veselý 12, Badáň 9, Matejčík 8, M. Nemec 7, liberá M. Veselý a Priškin (Záchenský 1, Uhrin 0, Urbančok 0, Jašek 0).
Tréner: M. Nemec.

Zostava TJ Slávia Svidník a body: Šellong 13, R. Vitko 1, Miščík 5, De Moraes 14, Bognár 13, M. Sopko ml. 6, libero M. Vitko (Jurko 1, Damián Hnát 1, Salton 1).
Tréner: R. Paňko.

Hráči zápasu: Miroslav Baslár (ŠVK Tatran Banská Bystrica-Slovenská Ľupča) – Rodrigo de Moraes (TJ Slávia Svidník).

Tabuľka Niké Extraliga mužov – nadstavba o 5. až 8. miesto po 4. kole


Nasledujúci zápas odohrajú volejbalisti ŠVK Tatran v sobotu 24. februára od 16.00 h v Trenčíne s Projektom RD SVF.