Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa v sobotu v hale na Štiavničkách stretli s tímom Piešťan, a to už po tretíkrát v sezóne. Zo stretnutia, v ktorom pumy podľahli Čajkám jednoznačným rozdielom aj do tretice, vám prinášame aj fotogalériu a vyjadrenia trénerov i hráčok.

Oba celky hrali cez týždeň Eurocup. Úradujúce slovenské majsterky sa v stredu postarali o senzáciu proti Galatasarayu, pumy zas vo štvrtok podľahli Gorzówu. Slovenskí zástupcovia v pohárovej Európe sa na Štiavničkách stretli opäť po deviatich dňoch, tentokrát v rámci extraligy. Hráčky Slávie v prvej štvrtine spočiatku držali s Čajkami krok, keď znížili na 8:9 aj na 10:12. Následne sa o prvú trojku zápasu postarala Ke’Shunan James a hostky v ďalšom priebehu prvej štvrtiny odskočili už na 14:26. Košom s klaksónom znížila na 10-bodový rozdiel Laura van Dalen.

Druhá časť priniesla vyrovnaný priebeh. Van Dalen odpovedala rovnakou mincou na presnú 3-bodovú strelu Gabriely Andělovej a na 9-bodový rozdiel sa domácim podarilo znížiť aj na začiatku 18. minúty po košoch Anny Kaliuzhnej a Michaely Grigerovej. Ďalšie 4 body patrili Čajkám, no Milica Deura za zvuku sirény znížila spoza oblúka na polčasových 27:37. Pumy tak boli po polčase stále v hre o priaznivý výsledok, čo predstavovalo rozdiel oproti predošlému vzájomnému duelu. „Zachytili sme úvod. Nebolo to tak, že hneď v prvých minútach bol zápas rozhodnutý, čiže toto bolo fajn. Predtým sme s tým mali problém, stále je to problém, je to vec lepšej pripravenosti. Som rád, že toto sme dnes dokázali splniť, že sa zápas nerozhodol v prvých piatich minútach,“ povedal nám po stretnutí tréner Slávie Miloslav Michálik.

Na našu otázku, v čom bol sobotný extraligový duel medzi pumami a Čajkami oproti poslednému eurocupovému iný, odpovedala aj hráčka Piešťan Gabriela Andělová: „Tempo bolo určite iné. Keď si zoberiem, ako sme tu hrali deväť dní dozadu, tak to bolo úplne o niečom inom, hlavne ten začiatok, kedy sme sa rozbehli, mali sme energiu, padli nám úvodné strely, a to dnes chýbalo.“

V tretej štvrtine sa však obraz hry zmenil. Čajky vstúpili do druhého polčasu trojkami Božice Mujović a Any Mandić, domáce nepúšťali k slovu a 17-bodovú šnúru zakončila ďalšou presnou strelou spoza perimetra Ke’Shunan James. O prvý a jediný kôš Slávie v tretej štvrtine sa až na začiatku 28. minúty postarala Kaliuzhna, potom pridala svoju druhú trojku Andělová. Tretiu štvrtinu tak pumy prehrali 2:20 a o víťazovi bolo rozhodnuté.

„Nenašli sme správnu odpoveď na ich tlak. Robili sme zlé rozhodnutia, strácali sme veľa lôpt. Takisto musím spomenúť ich útočné doskoky, s čím sme mali problém najmä v prvom polčase,“ hľadala príčiny trápenia sa v koncovke Milica Deura. Družstvo z kúpeľného mesta dominovalo aj v poslednej 10-minútovke. Tím Slávie si v celom priebehu druhej polovice zápasu pripísal len 9 bodov, a tak pumy favorizovaným Čajkám podľahli 35-bodovým rozdielom.

Ani jedna z púm nenastrieľala dvojciferný počet bodov. Najbližšie k tomu mala 8-bodová Milica Deura. Iggy Allen sa prezentovala bilanciou 6 bodov a 7 doskokov, o 2 doskoky viac mal na konte Jovana Mandić. Trápenie v koncovke tímu Slávie podčiarkuje len 27-percentná úspešnosť streľby z poľa. Na druhej strane, až pätica Čajok pokorila dvojcifernú bodovú hranicu. Rozohrávačka Božica Mujović pridala k 11-tim bodom aj 7 asistencií a 4 zisky, ale aj 5 strát. Kapitánka Piešťan Anna Jurčenková nazbierala 12 doskokov, s 10-timi jej sekundovala Alica Moravčíková. Úradujúce majsterky mali navrch vo všetkých štatistických ukazovateľoch. Čajkám sa darilo v streľbe za 3 body, keď premenili 9 z 27 pokusov spoza oblúka. O tretinu trojok hostiek sa postarala 11-bodová Gabriela Andělová.

Povedali po zápase pre BBonline.sk a slaviabb.sk

Miloslav Michálik, tréner Slávie: „V úvode zápasu a prvom polčase sme sa dokázali s Piešťančankami pobiť. Zachytili sme úvod. Nebolo to tak, že hneď v prvých minútach bol zápas rozhodnutý, čiže toto bolo fajn. Predtým sme s tým mali problém, stále je to problém, je to vec lepšej pripravenosti. Som rád, že toto sme dnes dokázali splniť, že sa zápas nerozhodol v prvých piatich minútach. Bolo to o kolektívnej obrane, aj keď sme už v prvom polčase mali veľký problém s obranným doskokom. Piešťany mali 14 útočných doskokov za polčas, čo je veľmi veľké číslo, to je číslo na celý zápas a nie na prvé dve štvrtiny. V druhom polčase sa už prejavila dominancia Piešťanských Čajok. Ony pritlačili, sú v tom obrannom režime z posledných eurocupových zápasov, opäť sme s tým mali obrovský problém. Jednoducho, nezvládli sme ich nátlakovú hru v obrane a stratili sme 33 lôpt, to sa znova bavíme o veľmi veľkom čísle.“

Milica Deura, rozohrávačka Slávie: „V prvom polčase sme bojovali dobre, náš výkon vyzeral aj vďaka zónovej obrane a snahe celkom solídne. V druhom polčase však súperky pritvrdili v obrane, nedokázali sme sa vyrovnať s ich tlakom. Musíme sa z tohto zápasu poučiť a nabudúce byť silnejšie, hrať fyzicky tak ako ony. V druhom polčase sme dali len 9 bodov, čo je veľmi málo na to, aby sme porazili tím ako Piešťanské Čajky, ktorým touto cestou gratulujem k víťazstvu. Nenašli sme správnu odpoveď na ich tlak. Robili sme zlé rozhodnutia, strácali sme veľa lôpt. Takisto musím spomenúť ich útočné doskoky, s čím sme mali problém najmä v prvom polčase. My musíme ďalej pracovať a v nasledujúcich zápasoch hrať lepšie.“

Erika Holíková, krídelníčka Slávie: „Konečne sme mali dobrý vstup do zápasu, že sme nemuseli hneď po piatich minútach doháňať viacbodový náskok. Boli sme agresívne v obrane a padli nám ľahké strely, čo nás povzbudilo a mali sme viac energie. Do tretej štvrtiny sme však vstúpili úplne inak. Prestali sme komunikovať v obrane, v útoku sme stáli a nič nám nepadlo na rozdiel od Piešťan, ktorým tam padlo skoro všetko, a aj to nás dalo psychicky trošku dole a už sme sa nevedeli vrátiť naspäť do zápasu.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „V prvom polčase sme nezačali až tak dominantne ako v predchádzajúcom vzájomnom zápase. Bystrica hrala v prvom polčase veľmi dobre, držala nás na nejakých 10 bodov. Po stredajšom výkone sme trošku aj očakávali, že to nebude úplne ideálne z našej strany. Nejak sme nechceli tlačiť na pílu, lebo sme vedeli, koľko fyzických aj mentálnych síl nás stál zápas s Galatasarayom, ktorý bol emocionálny. Som rád hlavne za druhý polčas, ako sme doň vstúpili. Dovolili sme domácim skórovať len 9 bodov v druhom polčase, takže všetko sa odvíjalo od obrany. Útok prišiel, ale obrana bola z našej strany v druhom polčase výborná. Určite nás teší, že sme vyhrali. Nečakali sme, že to bude takým vysokým rozdielom, ale my si ideme stále svoje, chceme hrať náš basketbal, iba obranou sa dajú vyhrávať zápasy.“

Gabriela Andělová, hráčka Piešťanských Čajok: „Dnes bolo vidieť, že oba tímy hrajú Eurocup, že tých zápasov je naozaj veľa. Z oboch strán to bolo také uťahané, nepadali moc strely, ani mne osobne, nemohla som sa trafiť do koša, ale určite som nebola sama. Vidno to aj na skóre, súperky dali 36 bodov, my 71, čo nie je až tak zlé, ale určite sme mohli dať aj o 30 bodov viac. Bolo vidieť, že oba tímy sú určite unavené, ale som rada, že sme po tímovej stránke podali kvalitný výkon, aj keď streľba nebola taká, na akú sme zvyknuté.“

Niké Extraliga žien – 8. kolo – sobota 12.11.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 36:71 (16:26, 27:37, 29:57)

Štvrtiny: 16:26, 11:11, 2:20, 7:14. Rozhodovali: Ženiš – Sirocký, Bullo. Diváci: 146

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Deura 8, Allen 6, Holíková 5, J. Mandić 4, da Cruz 0 (van Dalen (C) 7, Kaliuzhna 4, Grigerová 2, Janštová 0, Podhradská 0, Nagyová 0)

Zostava Piešťanské Čajky a body: Andělová 11, Mujović 11, James 11, A. Mandić 5, Jurčenková (C) 5 (Martišková 10, Vandlíková 10, Moravčíková 6, Taušová 2, Kraislová 0, Chovaníková 0, Valová 0)

TH: 6/9 – 8/9, trojky: 2/17 – 9/27, fauly: 12 – 14, doskoky: 33 – 48, asistencie: 9 – 19, zisky: 8 – 23, straty: 31 – 19, bloky: 1 – 5, streľba z poľa: 14/52 (27%) – 27/71 (38%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.