Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali v sobotu 12. novembra popoludní svoj posledný súťažný zápas v roku 2022, keď sa v záverečnom kole jesennej časti Fortuna ligy predstavili na pôde Zlatých Moraviec.

V 4. minúte zblokoval stopér Dukly Jakub Uhrinčať nebezpečnú prízemnú strelu Stephana Almeidu z hranice pokutového územia. Úvodná štvrťhodina priniesla inak len medzišestnástkový futbal. V 19. minúte vykúzlil Michal Faško skvelú hĺbkovú prihrávku na ľavé krídlo, odkiaľ prihral z prvej Timotej Záhumenský, no David Depetris bol na prednej tyči tiesnený a nedostal sa k ideálnej koncovke.

V 23. minúte sa už ale hráčom Dukly podarilo otvoriť skóre, keď Róbert Polievka našiel z rohu z ľavej strany Jakuba Uhrinčaťa, ktorý sa presadil hlavou na zadnej tyči cez Matúša Čonku a strelil svoj prvý gól v najvyššej súťaži – 0:1. Domáci toho v prvom polčase veľa smerom dopredu neukázali a prvú strelu na bránu si vypracovali v 35. minúte, no málo razantný pokus Karola Mondeka išiel po trávniku rovno do náruče Matúša Hrušku. Šance nepribúdali ani vo zvyšnom priebehu prvého polčasu.

Prvú vážnejšiu príležitosť po zmene strán mal v 50. minúte grécky útočník ViOn-u Ioannis Niarchos, ktorý zľava z hranice šestnástky prudkou strelou preveril brankára Dukly Hrušku. Krátko na to udreli Bystričania po druhýkrát, keď Polievka z osi ihriska prihral vpravo Adriánovi Slávikovi, ktorý poslal prihrávku pred bránu, kde sa pohotovou koncovkou z prvej k pravej tyči domácej brány presadil David Depetris – 0:2. Argentínsky rodák so slovenským pasom tak skóroval hneď pri svojom návrate do základnej zostavy, v ktorej sa predstavil naposledy ešte v auguste.

Zopár desiatok hosťujúcich priaznivcov opäť rozjasal v 56. minúte Polievka, ktorý sa medzi hranicou pokutového územia a bielym bodom výborne otočil a prízemnou koncovkou prestrelil brankára Zlatých Moraviec Patrika Lukáča – 0:3. Kapitán Dukly tak pridal už svoj ôsmy gól v aktuálnom fortunaligovom ročníku. Veci sa diali aj v ďalšom priebehu. V 58. minúte odcentroval kapitán ViOn-u Tomáš Ďubek zľava na Mondeka, ten vypálil a Timotej Záhumenský v páde zblokoval loptu, ktorú zasiahol aj rukou a následne ju aj s bolestivou grimasou v tvári zaľahol. Hlavný arbiter Peter Ziemba po porade so svojím asistentom ukázal na biely bod a Ďubek s prehľadom znížil na 1:3.

Už v 69. minúte však Dukle prinavrátil 3-gólové vedenie Depetris, ktorý využil zaváhanie Samuela Suľu a pri zakončení v šestnástke sa opäť nemýlil – 1:4. Od 72. minúty však hostia hrali o desiatich, keďže po druhej žltej karte putoval predčasne pod sprchy Záhumenský. Gólové hody v druhom polčase pokračovali v 75. minúte, keď si Brenkus na hranici pokutového územia spracoval odrazenú loptu a halfvolejom ju poslal k pravej tyči Hruškovej brány – 2:4.

Hráči Zlatých Moraviec zužitkovali početnú prevahu aj na svoj tretí presný zásah v stretnutí, keď už v 77. minúte znížil na najtesnejší rozdiel Niarchos, ktorý sa presadil hlavou po Brenkusovom centri z rohového kopu – 3:4. Hruška podržal hostí v 80. minúte po ďalšom zakončení Niarchosa, ktorý tentokrát pálil zblízka z uhla z ľavej strany. Hráčom ViOn-u sa napokon podarilo dokonať „comeback“, keď v závere nadstaveného času vyrovnal na 4:4 z blízkosti bieleho bodu striedajúci Tomáš Vestenický, ktorý ťažil z prihrávky Samuela Suľu z pravej strany. Pred vyrovnávajúcim gólom musel ísť za postrannú čiaru zakrvavený Willwéber, zákrok na neho nebol hlavným arbitrom Ziembom posúdený ako nedovolený. Lavičkou hostí tak lomcovali emócie, ktoré vyústili do červenej karty pre trénera Ščasného.

Vyjadrenia trénerov na pozápasovej tlačovej konferencii:

Ivan Galád, tréner FC ViOn: „Banská Bystrica sa ukázala ako progresívne mužstvo, ktoré vie, čo chce hrať. Prehrávali sme dvakrát o tri góly, ale stále sme chceli s pokorou hrať až do konca. Som hrdý na našich chlapcov, že dreli až do samého konca a som šťastný za nich, že sa im podarilo vyrovnať. Mám rád, keď sú v stretnutí emócie, ale len tie pozitívne. Som smutný, že na strane Dukly sú zranení hráči, ale určite v tom nehľadajte žiaden úmysel z našej strany.“

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Chcem, aby táto tlačovka bola bez emócií, nie ako tomu bolo na konci stretnutia. Gratulujem domácim k remíze a trénerovi k tomu, že odkedy prevzal mužstvo ešte v lige neprehral. Myslím si, že hlavne jeden pán by mal chrániť zdravie hráčov. Ľubo Willwéber má zlomený nos, Uhrinčať má vykĺbené rameno, avšak v týchto prípadoch nebol pískaný ani faul. Vrátim sa k stretnutiu s Dunajskou Stredou, kde sme mali kopať pokutový kop. Na našu písomnú sťažnosť nám prišiel list, že sme mali pravdu, ale body nám nikto nevráti. Toto, čo predvádzajú páni na hracej ploche je niečo nemysliteľné.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „Zápas sme mali v rukách, viedli sme o tri góly, pokiaľ nám nevylúčili hráča, ktorého nemali vylúčiť. Rozhodli veci, ktoré my nevieme ovplyvniť.  V závere bolo nervozita, tie emócie sú vo vás a už sa ťažko koncentrujete na futbal.“

Fortuna liga – 18. kolo – sobota 12.11.2022, 15.00 h – Zlaté Moravce

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – MFK Dukla Banská Bystrica 4:4 (0:1)

Góly (asistencie): 60. Ďubek (pen.), 75. Brenkus, 77. Niarchos (Brenkus), 95. Vestenický (Suľa) – 23. Uhrinčať (Polievka), 51. Depetris (Slávik),  56. Polievka (Depetris), 69. Depetris. ŽK: 8. Šuvalija – 26. Záhumenský, 48. Rymarenko, 63. Willwéber, 78. Ščasný (tréner), 90+. Hanes. ČK: 72. Záhumenský (po druhej ŽK), 90.+ Ščasný (tréner). Rozhodovali: Ziemba – Kmec, Halíček – K. Micheľ (VAR). Diváci: 2013

Zostava FC ViOn Zlaté Moravce: Lukáč – Suľa, Toml, Šuvalija, Čonka (83. Vestenický) – Pintér (25. Pinte), Ďubek (C), Múdry (73. Brenkus) – Almeida, Niarchos, Mondek
Tréner: I. Galád

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský – A. Slávik, Faško, Richtárech (87. B. Ľupták), Rymarenko (87. Kupčík) – Depetris (70. Franko), Polievka (C) (79. Hanes)
Tréner: M. Ščasný