Treťoligisti z Banskej Bystrice a okolia počas prvého septembrového víkendu bodovali. Zatiaľ čo RSC Hamsik Academy a Podkonice doma remizovali, Zvolenčania vyhrali rozdielom triedy na ihrisku súpera.

Hamšíkovci otočili stav, ale vedenie neudržali

A-mužstvo RSC Hamsik Academy v sobotu 2. septembra o 16.00 h privítalo v Rakytovciach v rámci 5. kola III. ligy Západ FK Slovan Duslo Šaľa, dovtedajšieho lídra tabuľky, ktorý ešte neprehral. V základnej zostave domácich sa po prvýkrát objavil Marvellous Ewere Nketan, 19-ročný Nigérijčan, ktorý prišiel z lotyšského klubu Ogre United.

Do vedenia išli už v 5. minúte po nedorozumení v defenzíve hamšíkovcov hostia. Alex Holub posunul v šestnástke domácich loptu brankárovi Samuelovi Dovcovi, ten zblízka trafil napádajúceho Thomasa Hučka a lopta sa odrazila pred bránu, kde ju dorazil do siete Michal Hudák – 0:1. Nasledovala pasáž, v ktorej sme gólové príležitosti nevideli. Prevládal medzišestnástkový futbal.

Po polhodine hry sme sa však už zaujímavých momentov dočkali. Hamšíkovci mali k dispozícii štandardku z pravej strany, z blízkosti pokutového územia a Denis Jančo zvolil namiesto centra strelu, ktorou opečiatkoval ľavú tyč brány Šale. Krátko na to sa už ale hráčom RSC Hamsik Academy podarilo vyrovnať. V 31. minúte hodil Luka Novak aut z ľavej strany až k bližšiemu rohu päťky, kde kapitán Patrik Abrahám hlavičkoval chrbtom k bráne a prehodil gólmana Šale Gregora Tótha – 1:1. Hostia pohrozili v 36. minúte z priameho kopu z ľavej strany, keď Thomas Hučko vystrelil prudko, ale Dovec loptu vyboxoval.

V úvode druhého polčasu si mužstvo Šale vypracovalo tutovku. Hudák vyhral súboj v blízkosti bieleho bodu, prihral vľavo úplne voľnému Hučkovi, ktorého prízemnú strelu ale vyrazil nohou gólman Dovec. Hamšíkovci rozvlnili sieť v 56. minúte, keď po Jančovom rohovom kope zľava hlavičkoval na zadnej tyči presne Luka Novak, ale hlavný arbiter Ladislav Matej Vrábeľ odpískal útočný faul.

O pár minút neskôr sa však už celku z Rakytoviec podarilo pridať druhý gól, a to po peknej akcii. Matej Rosenberger vysunul z osi ihriska skvelou prihrávkou na pravú stranu šestnástky Savelilyho Somova, ktorý prihral z prvej po trávniku pred bránu a Abrahám v stopercentnej šanci bez prípravy nezaváhal, čím skóroval po druhýkrát v zápase – 2:1.

Hosťom sa podarilo vyrovnať v 70. minúte z priameho kopu z vyše 25-tich metrov, keď Hučko vystrelil povedľa múru, z vnútornej strany, k ľavej tyči svätyne RSC Hamsik Academy – 2:2. V záverečnej 20-minútovke sme gólovú príležitosť, ktorou by jedno či druhé mužstvo mohlo strhnúť výhru na svoju stranu, nevideli. Hamšíkovci odohrajú nasledujúci zápas v nedeľu 10. septembra od 10.30 h v rámci 6. kola III. ligy Západ na pôde FK Rača Bratislava.

Denis Tomaškovič, tréner RSC Hamsik Academy: „Mali sme veľmi nešťastný vstup do zápasu. Inkasovaný gól hneď v úvode po nedorozumení s nami trošku zamával, no som rád, že chalani zdvihli hlavy a dokázali vyrovnať ešte v prvom polčase. Z môjho pohľadu sme v prvom polčase hrali výborne, kombinačne. Dokázali sme súpera prečíslovať v strede ihriska, kde na to tréner súpera ešte na konci prvého polčasu zareagoval zmenou rozostavenia a hra sa vyrovnala. V druhom polčase sme chceli ísť za víťazstvom. Aj sa nám podarilo streliť dva góly, no jeden nám nebol uznaný. Bohužiaľ, súper nakoniec vyrovnal z priameho kopu. Zápas hodnotím ako smolný, no to je futbal a ideme ďalej. Veľká vďaka chalanom za to, že nechali na ihrisku srdce a ľuďom, ktorí nás prišli povzbudiť. Teším sa, že ich je stále viac a spravíme všetko pre to, aby to bolo tak aj naďalej. Ďakujeme.“

Denis Jančo, stredopoliar RSC Hamsik Academy: „V prvom polčase sme asi boli o niečo lepší, boli sme viac na lopte. Mali sme tam aj zaujímavé situácie, lopty za obranu. Myslím si, že sme boli proste dominantnejší v tom prvom polčase. Dali sme im darček, ten prvý gól je proste chyba, ktorá by sa nemala stávať. Potom sme vyrovnali, čo bolo fajn. Boli sme na emócii, že sme si išli za víťazstvom. Cez prestávku sme si povedali, že chceme šliapať ďalej a vyhrať. Úvod druhého polčasu ale nebol dobrý, zatlačili nás na pár minúť, ale trošku sme sa potom oklepali. Podarilo sa nám skórovať, čo bolo super. Mal som dobrý pocit z toho, že by sme už mohli ten zápas ustáť. Potom ale prišiel priamy kop z diaľky… Nemali by sme dostávať takéto góly. Povedzme si narovinu, mali tam aj oni tutovku, ktorú mohli premeniť. Ako hovorím, my sme im dva góly darovali, takže si myslím, že sme mohli vyhrať, ale asi to tak malo byť. Po góle na 2:2 sme si už nevypracovali gólovú šancu, možno nám trošku dochádzala para. Nepodržali sme hore loptu, takže sme sa tým pádom ani nemohli dostať do nejakej šance. Stále sa nám to valilo naspäť.“

Marvellous Ewere Nketan, nová posila RSC Hamsik Academy: „Celkom slušný, náročný zápas. Som rád, že som mohol byť jeho súčasťou, je to pre mňa nová skúsenosť. Remíza však nie je úplne dobrým výsledkom, pretože sme mali zápas vo svojich rukách, mali sme šance. Pokiaľ ide o môj príchod sem, tak sa udial z ničoho nič, ďakujem zaň bohu. Banská Bystrica je úžasná, ľudia sú tu veľmi milí a mesto je krásne. Spoluhráči sú ku mne veľmi priateľskí a vyzerajú byť radi, že ma tu majú. Už teraz náš tím milujem, všetko je fajn.“

III. liga Západ – 5. kolo – sobota 02.09.2023, 16.00 h – Rakytovce

RSC Hamsik Academy – FK Slovan Duslo Šaľa 2:2 (1:1)

Góly: 31. a 62. Abrahám – 5. Hudák, 70. Hučko. ŽK: 87. Nketan – 40. Šarmír (tréner), 64. Krivošík, 67. Delov. Rozhodovali: Vrábeľ – Cirsko, Havira. Diváci: 150.

Zostava RSC Hamsik Academy: Dovec – Netolický, Holub, Jenat, Novak – A. Jackuliak, Nketan, Jančo, Rosenberger (86. Výbošťok) – Somov (71. Faleye), Abrahám (C). Tréner: D. Tomaškovič.

Zostava FK Slovan Duslo Šaľa: G. Tóth – T. Tóth, Orság, Delov, Kotlár – Krivošík, Rogério – Hučko, Krištof (77. Effiong), Kochan (C) – Hudák (90. Turňa). Tréner: M. Šarmír.

Podkonice remizovali bez gólov s Račou

Po utorkovom atraktívnom derby s RSC Hamsik Academy sa mužstvo Podkoníc predstavilo opäť na domácom trávniku, kde v nedeľu 3. septembra o 16.00 h privítalo bratislavskú Raču, ktorá hrala ešte v minulej sezóne 2. ligu. Približne 200 divákov za vyše 90 minút hry gól nevidelo. Podkoničania tak na svoju prvú treťoligovú výhru v sezóne stále čakajú. Najbližšiu možnosť budú mať v sobotu 9. septembra od 16.00 h na pôde nováčika a lídra tabuľky MFK Zvolen.

Peter Venglarčík, tréner FK Podkonice pre BBonline.sk: „Stretli sme sa so zatiaľ najsilnejším súperom, s akým sme doteraz v sezóne hrali. Veľmi rád som za to, že sme vzadu uhrali nulu. Náš brankár mal za celý zápas v podstate jeden zákrok. S defenzívou som bol naozaj spokojný. Pripomínalo to utorkový zápas s RSC, aj keď rozdiel výkonov v jednotlivých polčasoch nebol taký markantný. Druhý polčas však bol takmer identický. Nátlakovou hrou sme sa snažili dobiť tie body, ale zopár centimetrov nám stále chýba. Či už pri nastrelení tyče, alebo finálnej prihrávke. Prevláda smútok z toho, že sme nezískali všetky body, ale neberie nám to chuť do ďalších tréningov. Dúfam, že nabudúce už budeme ocenení za takýto výkon lepším bodovým ziskom.“

III. liga Západ – 5. kolo – nedeľa 03.09.2023, 16.00 h – Podkonice

FK Podkonice – FK Rača Bratislava 0:0 (0:0)

ŽK: 29. Selecký, 73. Očenáš – 61. Madubuegwu, 66. Bellás. Rozhodovali: Janček – Haring, Obertová. Diváci: 200.

Zostava FK Podkonice: Petrík – Očenáš, Turňa (C), Hudák, Patrnčiak, Kukoľ, Lovyniuk, Melich (64. Gonda), Selecký (46. Mózer), D. Rusko, Kostúr. Tréner: P. Venglarčík.

Zostava FK Rača Bratislava: Milošovič – Kňažek, Madubuegwu, Kolárik, Balog, Sokol (C), Štefanka (90. Dujava), Jeník (85. Bellay), Maco (67. Trusina), Hluschko, Bellás. Tréner: J. Olejník.

Zvolen vyhral vonku rozdielom triedy a už je prvý

Nováčik zo Zvolena prežíva vstup do tretej ligy ako zo sna. V prvých piatich kolách ešte neprehral, pričom remizoval len raz, a to výsledkom 0:0 v utorok 29. augusta na pôde ŠKF Sereď. Zvolenčania v sobotu 3. septembra vycestovali do Nového Mesta nad Váhom, kde išli do vedenia už v 2. minúte po zásahu Mateja Staršieho. Druhý gól si v 15. minúte dali domáci sami a na konečných 0:3 zvýšil takmer po hodine hry najlepší strelec hostí Starší, ktorý tak skóroval po druhýkrát v zápase. MFK Zvolen tak poskočil na 1. priečku a nasledujúci zápas odohrá v sobotu 9. septembra od 16.00 h doma proti Podkoniciam.

III. liga Západ – 5. kolo – sobota 02.09.2023, 16.00 h – Nové Mesto nad Váhom

AFC Nové Mesto nad Váhom – MFK Zvolen 0:3 (0:2)

Góly: 2. a 59. Starší, 15. Hudak (vla.). ŽK: 69. Šimek, 70. Myskiv, 90. Saka – 68. J. Tóth. Rozhodovali: Švolík – Mokrý, Krivošík. Diváci: 150.

Zostava AFC Nové Mesto nad Váhom: Igaz (C) – R. Jambor, Šimurda (81. Oravec), Hudak (19. Šimek), Spivak, Jakub, Valík (81. A. Karhan), Saka, Buček, Ondrášek (54. Myskiv), Tuka (81. Pavlíček). Tréner: M. Karhan.

Zostava MFK Zvolen: Krejčí – Gaško, V. Tóth, Pollák (78. Juríček), J. Tóth (87. Lichý), Bobok (60. Sudimak), P. Telúch ml., Nosko, Snitka (C) (78. Štefko), Solivajs, Starší (87. Muráň). Tréner: D. Tóth.