Futsalisti MIBA Banská Bystrica majú už sezónu za sebou. V druhom zápase štvrťfinálovej série proti favorizovaným Košiciam začali zle a napokon schytali dvojciferný debakel. Napriek jednoznačnému výsledku nechýbali emócie.

V piatkovom prvom súboji druhého a siedmeho celku po základnej časti sa z výhry 9:3 radovalo mužstvo Košíc. Favorit sa v utorok ujal vedenia už v 2. minúte, keď Filip Korček prihral zľava pred bránu Filipovi Martonovi a najlepší strelec extraligy nemal problém skórovať – 0:1. O minútu neskôr už platil stav 0:2, keď sa v skrumáži pred bránou domácich najlepšie zorientoval Peter Terpaj.

Tretí gól pridali hostia v 6. minúte, keď Kostaričan Yosel León vysunul parádne Terpaja, ktorého ešte Pavol Pecho vychytal, ale z dorážky už Yosel rozvlnil sieť – 0:3. Zakrátko, už v 7. minúte, pridal Yosel z ďalšej dorážky svoj druhý presný zásah – 0:4. Banskobystričania si následne zobrali time-out, po ktorom si vypracovali tutovku v 9. minúte. Filip Samson ale po výbornej kľučke pred bránou a narážačke s Jánom Sojkom zblízka tesne minul pravú tyč odkrytej brány.

Domácim sa podarilo po prvýkrát prekonať Richarda Obermana v 12. minúte, keď Filip Rafanides pred bránou prihral ešte lepšie postavenému Michalovi Čiefovi, ktorý vystrelil do horných poschodí brány – 1:4. Futsalisti Košíc si však v 16. minúte prinavrátili štvorgólové vedenie, keď kapitán Sebastián Bačo z ľavého krídla prekonal Pecha koncovkou po palubovke – 1:5. V 18. minúte sa Čiefovi takmer podaril husársky kúsok, keď vystrelil cez celé ihrisko na prázdnu bránu, ale loptu v poslednej chvíli vyhlavičkoval do brvna vracajúci sa Marek Kuruc.

MIBA dohrávala bez vylúčeného Daniela Kohúta, ktorý si neudržal nervy na uzde a pri oplácaní zasiahol rukou do krku Jeana Carlosa Salasa. Keďže išlo o šiesty faul domácich, hostia mali k dispozícii pokutový kop, ktorý premenil pomedzi Pechove nohy Terpaj – 1:6. Do prestávky stihli Bystričania faulovať ešte raz, a tak mali zverenci Richarda Bača opäť možnosť vybrať si medzi pokutovým kopom a priamym kopom z miesta priestupku bez múru súpera. Vybrali si druhú možnosť a Terpaj spoza pokutového územia strelou k ľavej tyči skompletizoval hetrik – 1:7.

Hráči si vymenili štipľavé slová aj pri ceste do šatní. Kanonier hostí Marton už sedel na tribúne, keďže ešte v prvom polčase ho faulom zranil Rafanides. V kabínach hráči trochu emočne vychladli, ale hosťom vyšiel aj úvod druhej 20-minútovky. V 23. minúte Salas prekonal Adriána Šima, ktorý vystriedal v bráne Pecha – 1:8. V 24. minúte zakončil kombináciu na jeden dotyk Yosel, ktorý tak skompletizoval hetrik – 1:9. O pár desiatok sekúnd neskôr pridal desiaty gól Košíc Peter Serbin, keď využil vybehnutie Šima a poslal loptu z pravého krídla do brány – 1:10.

K druhému gólu MIBY bol najbližšie Peter Vajda, ktorý v 29. minúte z osi palubovky vypálil do ľavej tyče. Bystričania sa pokúšali zmierniť debakel za pomoci power-play v záverečných minútach, ale Šimo sa napokon vrátil do brány a v poslednej minúte ho prekonal František Horník, ktorý zvýšil na konečných 1:11. Futsalisti MIBA Banská Bystrica tak majú po sezóne.

Povedali po zápase pre BBonline.sk

Filip Rafanides, kapitán MIBY: „Ťažko sa to hodnotí, lebo sme boli pripravení na to, že ten začiatok musíme zachytiť, že musíme bojovať. Stal sa presný opak, na začiatku sme prehrávali 0:4 a s takýmto kvalitným súperom sa to už ťažko dobieha. Im vyšlo všetko. Bola tam aj frustrácia, však máme troch hráčov zranených, museli sme to nejako plátať na poslednú chvíľu. Sezóna nám veľmi nevyšla, sme trošku sklamaní. Dostali sme jedného z najťažších súperov a keď si každý povie, že dal do toho všetko, tak budem spokojný. Zo začiatku sezóny sme hrali veľmi dobre, získavali sme body. Potom sa nám to začalo trošku rozpadať, ku koncu sme opäť trošku doťahovali, ale tu sa ukazuje, že v tej sezóne je každý bod dôležitý, lebo to určuje pozíciu do play-off. Pokiaľ ide o budúcu sezónu, tak uvidíme, čo bude. Určite by bola škoda to tu nezachrániť v Bystrici. Uvidíme, či budú nejaké ponuky. Ja ešte neviem, ako sa rozhodnem, ale verím, že sa tu futsal zachráni.“

Peter Vajda, hráč MIBY: „Ťažký začiatok pre nás. Hovorili sme si to, pripravovali sme sa na to, že musíme byť s tým hráčom na tesno. Prvé góly boli po odrazených loptách, keď tam vždy bol hráč, ktorý to dorazil, takže tam sme mali najväčší deficit. Potom sa im už hralo ľahšie, vyhrávali osobné súboje. A jasné, je to play-off, chceli sme pritvrdiť, ale nie takto, aby sme niekoho zranili, to v živote nie. Ukázala sa hlavne šírka kádra. Celá sezóna bola taká, že sme si to koučovali a robili tréningy sami, nemali sme trénerov. Bolo to o to ťažšie, ale tie tréningy neboli zlé, ale opäť sa vrátim k tomu, že nám chýbala tá šírka kádra. Bolo nás dvanásť-štrnásť s juniormi, a to je strašne málo, ak chcete uspieť v play-off a ešte proti Košiciam. Ešte je skoro hovoriť, ako to bude v budúcej sezóne. Bohužiaľ, na Slovensku je to tak, že bez tých peniažkov tú najvyššiu súťaž proste nemôžete hrať. Nech si hovorí kto chce, čo chce, to sa nedá proste.“

Niké Futsal Extraliga – štvrťfinále play-off – 2. zápas – utorok 02.04.2024, 20.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

MIBA Banská Bystrica – Podpor Pohyb Košice 1:11 (1:7)

Góly: 12. Čief – 2. Marton, 3., 20. (pen.) a 20. (PK) Terpaj, 6., 7. a 24. Yosel, 16. S. Bačo, 23. Salas, 25. Serbin, 40. Horník. ŽK: 14. Rafanides, 27. Čief. ČK: 20. Kohút. Rozhodovali: Polomský – Budáč, Filkus. Diváci: 75. Konečný stav série: 0:2.

Zostava MIBA Banská Bystrica: Pecho (21. Šimo) – Kršák, Čief, Vajda, Riša, Rafanides (C), Pecník, Kohút, Sojka, Samson.

Zostava Podpor Pohyb Košice: Oberman (Pella) – Kuruc, S. Bačo (C), Marton, Salas, Yosel, Ivan, Terpaj, Korček, Serbin, Matis, Horník, Hernández.
Tréner: R. Bačo.