Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa tešia z prvej výhry v nadstavbovej skupine o 5. až 8. miesto. Sovičky v tretej štvrtine prišli proti Popradu o náskok, no po dramatickom závere a rozhodujúcom koši v poslednej sekunde ukoristili víťazstvo.

Do tímu UMB sa vrátila Anna Kaliuzhna, ktorá hrávala za sovičky v minulej sezóne a nedávno prišla na hosťovanie z banskobystrickej Slávie. Domácim vyšiel úvod sobotňajšieho duelu a po trojke Kataríny Niny Mrváňovej z 9. minúty viedli po prvýkrát dvojciferným rozdielom (14:4). Popradčanky v závere prvej štvrtiny znížili na 6-bodový odstup. Aj druhá štvrtina patrila hráčkam UMB. Sovičky si po 7-bodovej šnúre prinavrátili dvojciferný náskok (21:8), ktorý si udržali až do konca prvého polčasu (30:19).

V tretej 10-minútovke sa však Bystričankám vôbec nedarilo v útoku. Výsledkom bola 10-bodová šnúra hostiek a vyrovnanie na 32:32. Basketbalistky UMB prehrali tretiu štvrtinu 5:17 a o ich druhý kôš v tejto časti sa až v poslednej sekunde postarala spoza perimetra Jana Matejčíková. Popradčanky tak po 30-tich minútach viedli o bod (35:36).

Zápas tak vyvrcholil drámou v poslednom dejstve. Spočiatku mali navrch hráčky Popradu, ktoré viedli o 6 bodov. Sovičky následne zmazali stratu aj vďaka druhej trojke Matejčíkovej. Popradčanky si potom prinavrátili vedenie a minútu pred koncom vyhrávali o 4 body. Hráčky UMB v samom závere najprv po trestných hodoch stiahli stratu na jediný bod a v poslednej sekunde rozhodla o ich výhre Anna Kaliuzhna. V domácom tábore tak vypukla obrovská radosť z prvého víťazstva v nadstavbovej časti. Sovičky však zároveň smútili, keďže v poslednej minúte sa po faule na ňu nepríjemne zranila kľúčová hráčka Jana Matejčíková.

Hráčky UMB mali len 26-percentnú úspešnosť streľby z poľa, no Popradčanky na tom boli ešte horšie, keď premenili len 20 percent svojich pokusov z poľa. Družstvá tak nedali spolu ani 100 bodov. Oba tímy našli vo svojich radoch hráčku, ktorá bodovo vyčnievala. Jana Matejčíková nazbierala pred zranením 17 bodov, zatiaľ čo kapitánka Popradu Dominika Drobná dala 19 bodov. S 9-timi bodmi a 9-timi doskokmi bola blízko k double-double pivotka sovičiek Eva Ďurjaková. Anna Kaliuzhna, ktorá sa postarala o rozhodujúci kôš, zaznamenala 8 bodov, 8 doskokov a až 3 bloky.

Povedali o zápase

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Zápas bol v prvom polčase v našej réžii. Hrali sme to, čo sme si pripravili, najmä v obrane. Prečo došlo k úplnému vyhoreniu a obratu v tretej štvrtine, to si ešte musím v pokoji vyhodnotiť. Som hrdá na dievčatá, že sa nezlomili a zápas sme nakoniec tesne vyhrali. Mrzí ma zranenie Jaji Matejčíkovej. Verím, že to dobre dopadne pre ňu aj pre tím.“

Anna Kaliuzhna, pivotka BK ŠK UMB: „Zápas bol pre nás náročný do poslednej sekundy, ale splnili sme cieľ, ktorý sme si stanovili. Chýbal nám v obrane doskok a lepšie odstavenie, po ktorom súper premenil dosť košov z druhých pokusov. Padli im aj trojky, a tým pádom stiahli na začiatku tretej štvrtiny náš náskok. Napriek tomu gratulujem babám k výhre, ideme ďalej.“

Eva Ďurjaková, pivotka BK ŠK UMB: „Veľmi sa teším, že sme dnešný zápas zvládli. Začiatok bol v našom podaní dobrý, mali sme pekné akcie aj obranné zákroky. Potom sme sa splašili a skoro nás to stálo víťazstvo. Bolo to prvýkrát v sezóne, kedy sme vyhrali koncovku. Som rada, že sme sa nepoložili aj napriek tomu, že Poprad stiahol 14-bodový náskok. Verím, že nám dnešná skúsenosť pomôže do dôležitých zápasov.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 5. až 8. miesto – 5. kolo – sobota 25.02.2023, 17.00 h – Telocvičňa FF UMB Tajovského 40

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BAM Poprad 48:47 (14:8, 30:19, 35:36)

Štvrtiny: 14:8, 16:11, 5:17, 13:11. Rozhodovali: Obertová, Ribakovs, Višniarová. Diváci: 60.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 17, Ďurjaková 9, Piperková 5, Mrváňová 3, Turčanová (C) 2 (Kaliuzhna 8, Háberová 4, Cvoligová 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková.

Zostava BAM Poprad a body: Drobná (C) 19, Kmetoniová 8, Lysová 8, Paulechová 6, Vyšňová 2 (Tetemondová 2, Michlíková 2, Langová 0, Húsková 0). Tréner: T. Kmetoni.

TH: 13/21 – 14/21, trojky: 3/23 – 3/28, fauly: 22 – 18, doskoky: 50 – 56, asistencie: 10 – 9, zisky: 5 – 11, straty: 17 – 15, bloky: 9 – 1, streľba z poľa: 16/60 (26%) – 15/72 (20%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien po 5. kole – skupina o 5. až 8. miesto

# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 YOUNG ANGELS Košice 890:589 5/0 (100,00%) 6/0 (100,00%) 11/0 100,00%
2 CBK Košice 614:663 3/2 (60,00%) 1/4 (20,00%) 4/6 40,00%
3 BAM Poprad 535:642 2/3 (40,00%) 1/4 (20,00%) 3/7 30,00%
4 BK ŠK UMB Banská Bystrica 584:695 2/4 (33,33%) 1/4 (20,00%) 3/8 27,27%

Basketbalistky UMB zakončia nadstavbovú časť extraligy v sobotu 4. marca o 18.00 h v Košiciach, kde budú čeliť domácim Young Angels.