Hokejistov Banskej Bystrice čakal v rámci 42. kola hokejovej Tipos extraligy súboj proti mužstvu z Nových Zámkov. Vzhľadom na formu z ostatných týždňov boli favoritmi práve domáci „barani“, ktorí najmä v prvých dvoch tretinách výrazne dominovali, no ani celkových 52 striel na bránu súpera napokon nestačilo na bodový zisk.

Banskobystričania boli už od úvodných sekúnd mimoriadne aktívni a už po veľmi krátkom čase zahodil dobrú príležitosť Urbánek. Po 69 sekundách hry putoval na trestnú lavicu hosťujúci Farley a hráči HC ’05 mali možnosť prvej početnej prevahy. Napriek optickému tlaku však výraznejšie šance neprišli a Novozámčanom sa tak hneď z kraja duelu podarilo ubrániť. Aj nasledujúce pasáže patrili „baranom“, ktorí prakticky nepustili svojho súpera z ich pásma, no na ďalšiu väčšiu gólovku sa čakalo zhruba do polovice tretiny.

V presilovke o dvoch hráčov zahrozil Troock, po ňom sa ešte snažili predrať k dorážke aj ďalší hráči v červených dresoch a následne aj Kontos, ktorý však minul hosťujúcu bránu. Tlak banskobystrických hráčov pokračoval zhruba do 16. minúty, kedy zamieril na trestnú lavicu Urbánek a domáci sa museli brániť. Počas oslabenia však predsa len prišla veľká šanca domácich, dobrú prácu odviedol Jendek, ktorý sa predral až do samostatného úniku, no jeho pokus o zakončenie pomedzi betóny Kantora vyšiel nazmar.

Hokejistom Nových Zámkov stačila necelá minúta prostrednej časti na to, aby dali o sebe vedieť a dobrým tečom sa prezentoval obranca Roman, lenže Belányi ostal pozorný. Následne zverenci trénera Sheddena nepotrestali vylúčenie Lapšanského a v 26. minúte mohli hostia pokojne vyhrávať, lenže Ondrušek po zaváhaní Bačika trafil len do konštrukcie brány. Zhruba v polovici stretnutia mohol poslať Banskú Bystricu do vedenia Gašpar, lenže z tesnej blízkosti neprepasíroval puk cez Kantora. Napokon sa diváci v Tipsport Aréne dočkali v 32. minúte, Cormier si vymenil puk s Jendekom a prvý menovaný strelou od mantinelu prekonal hosťujúceho brankára. Novozámockým hráčom sa podarilo vyrovnať na začiatku 37. minúty, keď v presilovej hre najprv Lee vystrelil od modrej čiary, odrazený puk našiel čepeľ Jacksona a ten sa postaral o to, že sa začínalo prakticky odznovu. Ani nie minútu od vyrovnania mohol strhnúť vedenie na stranu Banskobystričanov Kontos, ktorý však strelou z prvej namieril iba do pripraveného Kantora.

Tretiu tretinu odštartoval lepšie hosťujúci celok, keď na konci 44. minúty strhol vedenie na stranu Nových Zámkov druhým gólom v stretnutí Jackson. „Barani“ ani náhodou neskladali zbrane a v 46. minúte mohol vyrovnať Troock, ktorého bekendový pokus stroskotal na pozornom Kantorovi. Napokon sa však Banskobystričania predsa dočkali vyrovnania, v 47. minúte sa postaral o to Gašpar, ktorý využil zaváhanie novozámockej obrany a strelou švihom nedal hosťujúcemu gólmanovi šancu. „Býci“ následne ustáli oslabenie po vylúčení Klempu a po jej skončení sa záverečná časť prehupla do svojej druhej polovice. Banskobystričania dostali k dispozícii aj ďalšiu presilovku, počas nej boli veľmi blízko gólu najmä Šoltés s Troockom, lenže stav ostával nezmenený.

Veľkú príležitosť mal aj Jendek, ktorý zblízka neuspel, a tak prišiel úder zo strany hostí. V 58. minúte sa odhodlal k strele Loggins, ktorý nevedno ako, našiel drobnú medzierku medzi Belányim a konštrukciou brány, čím strhol vedenie na stranu novozámockého tímu. Domáci sa ani nestihli spamätať a prišla rovno gólová poistka ich súperov, ktorí minútu a pol pred koncom aj po štvrtýkrát našli recept na mladého gólmana v službách bystrického tímu. O definitívu sa postaral Ben Johnson, ktorý dotlačil puk až do brány, a hoci to ešte hráči HC ’05 skúsili v závere v šestici, gólový efekt to neprinieslo. Po prehre tak „barani“ klesli na piatu pozíciu a pred záverečnými dvomi kolami tak stále nemajú isté, z ktorej priečky poputujú do následného play-off.

Rastislav Gašpar, útočník Banskej Bystrice: „Neviem čo vám mám povedať, ale celý zápas sme boli lepším mužstvom. Čo už, aj taký je hokej no… myslím si, že sa nemáme dnes za čo hanbiť. Podržal ich brankár, mohlo byť po prvej aj po druhej tretine 5:1-6:1, ale nebolo tak. Dneska nám chýbalo trošku šťastíčka. V tom závere, boli to také góly no. Ako šťastné góly keď padnú, nijako inak by som ich nehodnotil. Jeden z boku, druhý sa poodrážal hádam od siedmych hráčov a padlo im to tam. Kantor im zachytal veľmi dobre, podržal ich, to je hlavná príčina ich dnešného víťazstva. Fakt sme prvé dve tretiny hrali u nich, potom sme možno dostali gól, no myslím si, že tie dva zápasy dotiahneme do víťazného konca a že si to potvrdíme.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Nuž, ak by sme dnes zvíťazili, zaistili by sme si 4.-5.miesto. Bol to však jeden z tých zápasov, kedy sa len ťažko môžeme hnevať na náš tím. Hrali sme celkom dobre, mali sme vyše 51 striel na bránu. Jediná výčitka smeruje k tomu, že sme neurobili dostatočne dobrú prácu v oblasti pred bránou, kde sme neboli schopní dať nejaký škaredý gól, nejaký odraz, neclonili sme adekvátne. Ich brankár to mal možno jednoduché v tom, že na veľa pukov veľmi dobre videl, no treba uznať, že ide o skvelého brankára. Ak si to odmyslím, nebol to zlý zápas. V tretej tretine sme inkasovali góly, ktorým sa dalo zabrániť. Ten nasledujúci víkend pôjde o všetko. Ak sa však nemýlim, miesto v top šestke sme si zaistili, no určite by sme radi išli na 4. miesto. Mali sme skvelú prvú tretinu, mali sme v nej dať zo tri-štyri góly.“

Tomáš Mikúš, útočník Nových Zámkov: „Asi pôjdeme veľmi spokojní domov. Ten priebeh zápasu nebol úplne podľa našich predstáv, no sme radi za tri body. Pred sezónou sme si povedali, že cieľ je šestka a keby nám niekto povedal, že dva-tri zápasy pred koncom to bude na pár bodov a bude sa hrať do posledného zápasu, tak by sme to určite brali. Nedávame na seba nejaký zbytočný tlak, skúsime získať ešte čo najviac bodov a kde skončíme, tam skončíme. Play-off je potom úplne iná súťaž. Čo sa týka Kantora, bol to z jeho strany taký štandard (úsmev). Drží nás celú sezónu, podáva extrémne nadštandardné výkony. Od začiatku nás drží nad vodou a je takým základným stavebným kameňom nášho úspechu. Určite mu patrí veľká vďaka. Priznám sa, dávno som nezažil tak vyrovnanú ligu. Je to v podstate vlastne až smiešne, že do posledného kola sa hrá o tú prvú šestku, o spodok, aj o vrch a tým ta liga vlastne získava na atraktivite.“

Gergely Majoross, tréner Nových Hámkov: „Tvrdo sme bojovali, a hoci toto nebol ani zďaleka náš najlepší zápas a dokonca si myslím, že sme dnes neboli ani lepším tímom, no brankár zachytal excelentne a naše špeciálne tímy boli skvelé. Ubránili sme dosť oslabení a boli sme schopní presadiť sa v presilovke. Bol to hektický duel, mali sme niekoľko striedaní, kedy sme boli dlhý čas zavretí v našom pásme, čo sme však zvládli celkom dobre. Niekedy potrebujete, aby brankár pochytal niečo navyše a to sa dnes presne stalo. Bol to tesný zápas, oba celky mohli strhnúť vedenie na svoju stranu. Nám sa však podarilo dať aj s prispením šťastia tretí gól, čo bol zrejme druhý najrozhodujúcejší faktor. Vo výsledku je mi však úplne jedno ako sme hrali, potrebujeme body a dnes sme ich získali, za čo sme samozrejme šťastní.“

Tipos extraliga – 42. kolo – nedeľa 26.02.2023 – Tipsport Aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC MIKRON Nové Zámky 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Góly: 32. Cormier (Jendek), 47. Gašpar (Bíreš) – 37. Jackson (Lee, Loggins), 44. Jackson (Farley, T. Mikúš), 58. Loggins, 59. Johnson (Farley, T. Mikúš). Rozhodovali: Rojík, Žák – Hercog, Valo, vylúčení: 3:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 2356

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (P. Andrisík) – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Holenda, Cormier – Watling, Kontos, Troock – R. Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Šoltés, Tamáši, Jendek – Gabor, Urbánek, Kabáč

Zostava HC MIKRON Nové Zámky: Kantor (Ovečka) – Mich. Roman, Lee, Hatala, Kozák, Ligas, Mamčics, Knižka, Laurenčík – Klempa, Johnson, Loggins – T. Mikúš, Jackson, Farley – Múška, Ondrušek, Lapšanský – Hajnik J. Mikúš, Ružek

12 HC MV TRANSPORT Prešov 47 10 8 0 6 23 125:154 52

Najbližšie budú hráči Banskej Bystrice v akcii v piatok 3. marca, kedy odohrajú stretnutie na ľade Popradu. Duel 43. kola najvyššej hokejovej súťaže odštartuje o 18. hodine.